Jak zabezpečit telefon před krádeží (návod)

Danger telefon

Ceny mobilních telefonů dnes mnohdy překračují hranici 10 tisíc korun a stávají se tak často terčem zlodějů. V dnešním článku vám sice neporadíme, jak krádežím mobilního přístroje zabránit, ale ukážeme, jak zabezpečit telefon, abyste jej později mohli lokalizovat a dohledat.

Cerberus – mocná ochrana pro váš telefon

Ve výchozí podobě je sice mobilní telefon s Androidem vybaven základní lokalizací ztraceného telefonu, v praxi ale příliš mocná není – nelze telefon ovládat, získávat snímky, získat informace o nově vložené SIM apod. Daleko efektivnější a bezpečnější je vybavit telefon aplikací Cerberus, která představuje komplexní nástroj pro lokalizaci a ovládání telefonu v případě odcizení či ztrátě. Tato aplikace je k dispozici zdarma na týden k vyzkoušení, poté stojí doživotní licence až pro 3 zařízení 4,99 euro (cca 140 Kč), což je stále směšná částka oproti ceně telefonu. Stahovat můžete přímo na Google Play.

[appbox googleplay com.lsdroid.cerberus]

Vytvoření účtu

Bezprostředně po prvním spuštění nás telefon vyzve k zadání uživatelského jména a hesla. V případě úplně prvního spuštění aplikace bude potřeba účet vytvořit. Tímto procesem vás provede rychlý průvodce, stačí pouze zadat uživatelské jméno, heslo a e-mail. Na konci procesu je také vhodné udělit aplikaci administrátorská práva, díky kterým lze telefon lépe spravovat na dálku.

Úvodní a důležitá nastavení aplikace

Pokud se proces založení účtu povedl, měli bychom se ocitnout v prostředí samotné aplikace. Již nyní je telefon chráněn, ale je velmi vhodné prozkoumat prostředí Cerbera a aktivovat několik šikovných funkcí, díky kterým je telefon ještě více chráněn. V Hlavním nastavení dbejte pozornost u Administrátorských práv, která musí být povolena. Šikovná je také ochrana, která zabezpečí, že bez zadání uživatelského jména a hesla nelze aplikaci Cerberus z telefonu odebrat. Pokud ji navíc skryjete v seznamu aplikací, útočník se o ní ani nemusí dozvědět. Jak Cerbera znovu v seznamu aplikací zobrazit? První možností je vytočení speciálního kódu, který lze změnit v možnosti Změnit vytáčecí kód. Druhou možností je webové rozhraní, které si v dnešním článku také ukážeme.

Kontrola SIM karty

Nesmírně důležitou funkcí je kontrola karty SIM – díky tomu aplikace pozná, zda byla v telefonu změněna SIM a ihned odešle upozornění na předvolená čísla. Může se jednat o informace o poloze či o nově vložené SIM kartě, které jsou odeslány na předvolená telefonní čísla a na e-mail. Díky těmto informacím lze lokalizovat telefon a hlavně dále spravovat na dálku. K tomuto nastavení se dostaneme volbou Kontrola SIM v levém vysouvacím menu. Zde jsou připraveny tři kolonky pro zadání čísel, na které přijdou upozornění a informace o nově vložené SIM kartě. Ve spodní části lze určit, které informace budou na čísla odeslány.

Webové rozhraní

Říkáte si, jak ovládat mobilní telefon po tom, co jej ztratíte z dosahu? Nejjednodušší je použít webové rozhraní na adrese https://www.cerberusapp.com, kde se stačí jen přihlásit. Rázem se dostáváte k přehlednému rozhraní, které vám umožní snadno telefon sledovat a dokonce ovládat (spouštět alarm, mazat paměť telefonu, získat informace o voláních a SMS, restartovat telefon, zamknout apod.) Jedinou, ale za to důležitou podmínkou, je aktivní internetové připojení mobilního telefonu.

cerberus telefon ochrana

Ovládání SMS příkazy

V případě, že v telefonu není aktivní internetové připojení (telefon se nepřihlásí ve webovém rozhraní), můžete použít SMS příkazy. Těmi lze opět provádět nejrůznější úkony na dálku, stačí vám pak pouze znalost telefonního čísla. Pokud útočník změní SIM kartu, na předvolená čísla přijdou informace o této SIM, takže můžete používat SMS příkazy i v případě výměny karty SIM. Zpráva, která přijde ve správném tvaru, se v telefonu ani nezobrazí, takže útočník se o vašem jednání ani nedozví. Jednotlivé SMS příkazy lze najít v oficiální české nápovědě.

cerberus telefon ochrana SMS

Cerberus dokáže přežít tovární restart, potřebujete ale ROOT

Obrovský problém všech aplikací, které se snaží lokalizovat váš telefon po odcizení, je fakt, že žádná aplikace standardně nepřežije tovární restart. To znamená, že pokud útočník vrátí telefon do továrního nastavení, veškeré snahy o nalezení telefonu jsou zmařeny. Existuje však řešení pro uživatele, kteří mají na svém telefonu oprávnění ROOT. Cerberus totiž lze nahrát jako systémovou aplikaci, která přežije i tovární restart. Jak to provést, popisuje oficiální nápověda.

cerberus telefon ochrana logo

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)