Kde nosíte telefon? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

kde_nosite_telefon_ico

Před dvěma týdny vzbudil v řadách našich čtenářů ohlas článek Jaromíra Šolce Způsobují mobilní telefony u mužů neplodnost? O vlivu mobilních telefonů na zdraví uživatelů se přitom napsalo mnohé, nicméně prakticky žádná zpráva nebyla podložena natolik závažnými a nezvratnými důkazy, aby měla nějaké závazné důsledky. Protože pod článkem o vlivu mobilů na plodnost vypukla poměrně bouřlivá diskuze, hodláme v tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze zjistit, kde vlastně nosíte telefon.

Kde nosíte telefon? Přední kapsa kalhot by to prý být neměla! Kde nosíte telefon? Přední kapsa kalhot by to prý být neměla!

Mobilní telefony a jejich zdravotní rizika

Pokud si na Googlu zkusíte vyhledat téma „mobil zdravotní rizika,“ obdržíte jako výsledky směsici, skládající se z části z bulváru, řekněme „nepříliš důvěryhodných zdrojů“ a komerčních deníků, jejichž redaktoři jeden den píšou fundované články o jednoduchosti sestrojení atomové bomby, zatímco den druhý neméně erudovaně řeší vliv hlídek dopravní policie na celkovou nehodovost.

Výsledky hledání termínu mobil zdravotní rizika Výsledky hledání termínu mobil zdravotní rizika

Jedním z nejčastějších tvrzení, na které můžete narazit, je vliv záření přístroje na mozek při jeho přiložení k hlavě, které může vyústit v nádory mozku a dalších orgánů, poruchy pozornosti a spánku, jakož i Alzheimerovu nemoc, deprese a další degenerativní poruchy. Kromě vlastního záření, vycházejícího z telefonu, je často rozebíráno i záření z vysílačů mobilního signálu, Wi-Fi sítí a dalších zdrojů. Některé zdroje pak varují doslova před „epidemií rakoviny.“ Mobilní telefony prý také mají vliv na imunitní systém, s ním spojené alergie, poškodit zrak a oslabit kosti.

Držení telefonu u hlavy může být prý nebezpečné Držení telefonu u hlavy může být prý nebezpečné

Kromě zpráv, které působí dojmem, že jen kvůli používání mobilních telefonů se patrně nedožijeme ani postproduktivního věku, jsou tu i významně umírněnější názory. Anesteziolog MUDr. Stanislav Machart ve svém článku Je mobilní telefon zdravotním rizikem? konstatoval, že „zatím neexistují přesvědčivé důkazy, že používání mobilních telefonů způsobuje onemocnění u lidí.“ Dále pak doporučil sledovat hodnoty SAR (Specifická míra absorpce – „absorpce výkonu živou tkání exponovanou elektromagnetickému poli“), a to zejména při nákupu přístroje pro dítě.

Dle článku britského deníku Telegraph Mobile phones are ‚cooking‘ men’s sperm mobilní telefony doslova „vaří“ mužské spermie. I hodina denně, „kdy se zapnutý telefon nachází v blízkosti vašich nejcennějších partií, může snížit vaši plodnost až na takovou úroveň, že pro vás bude početí velice obtížné. Řečí čísel jsou muži, jež pravidelně nosí telefon v kapse, postiženi neplodností ve 47 % případů, zatímco z celé populace je neplodných jen 11 % mužů.“ V diskuzi pod převzatým článkem však řada čtenářů s tímto tvrzením nesouhlasí – mnozí přitom na vlastním příkladu dokazují, že nošení mobilu „v blízkosti nejcennějších partií“ neovlivnilo jejich schopnost počít potomka.

To, kde nosíte telefon, dle mnoha čtenářů neovlivňuje schopnost počít potomka To, kde nosíte telefon, dle mnoha čtenářů neovlivňuje schopnost počít potomka

Kde nosíte telefon vy?

Pojďme se tedy v rámci tradiční Víkendové hlasovačky podívat na to, kde nosí mobilní telefon naši čtenáři. Je nám jasné, že v létě bude situace jiná, nicméně zaměřme se na současné časně jarní období.

[gravityform id=“56″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

V diskuzi pod článkem uveďte třeba důvody, proč telefon nosíte právě tam, kde ho nosíte, ať už jsou ryze praktické, nebo je důvodem právě to, že se snažíte snížit nějaká zdravotní rizika. Kromě toho můžete vyjádřit svůj názor na zdravotní rizika mobilů – zda věříte spíše negativním zprávám, nebo jestli vidíte některé z citovaných informací jako „přehnaně škarohlídské.“ Samozřejmě nějaké objektivní závěry půjde patrně vytvářet přinejmenším po několika desetiletích s mobilními zařízeními v rukách a u hlav.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zdali mají být součástí operačního systému Android aplikace, jak tomu aktuálně je. Se současným stavem souhlasí jen 12 % hlasujících, kteří podpořili variantu „Ano, aplikace Google mají být součástí systému Android.“

Téměř třetina, konkrétně 31 % respondentů, má názor zcela opačný: součástí systému nemají být žádné aplikace a vše by si měl instalovat uživatel dle svých představ a potřeb. Tuto variantu zvolil například čtenář, vystupující pod přezdívkou syncz: „Jediné, na co by měl Google brát ohled, je názor uživatelů a ten můj je takový že v Androidu bych nechtěl ani základní aplikace jako předinstalovaný budík nebo kalkulačku, přestože tyto dvě věci denně využívám. Mám rád svobodnou volbu a aplikace bych si stáhl sám. Jedinou předinstalovanou aplikaci uznávám Obchod Play, kde si Google může klidně ty svoje další věci doporučit a upřednostnit je na první místa v seznamech.“

Nejsilnější skupina, čítající 57 % hlasujících, se přiklonila ke kompromisnímu řešení, kdy by si uživatel při prvním spuštění telefonu či tabletu sám vybíral, které aplikace chce používat. Jiří Macich ml. pak přišel s dalším názorem a možným řešením: „Předinstalované aplikace mi nevadí. To je otázka výrobce systému či výrobce zařízení (včetně toho, s kým a jaké smlouvy uzavře). Vadí mi však, když tyto aplikace nejdou odinstalovat nebo alespoň přesunout na paměťovou kartu. Bloatware od Googlu v Androidu je v těchto ohledech mnohem horší než svého času tolik vášní budící předinstalované programy ve Windows (např. webový prohlížeč či přehrávač multimédií).“

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)