Kde a jak jste koupili svůj mobil? (Hlasovačka)

Jak-jste-koupili-svůj-mobil

Způsobů, jak pořídit mobilní telefon, je hned několik. Každý má přitom své výhody, ale i nevýhody. V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se zkusíme podívat na to, jaké jsou současné trendy a prodejní kanály. Budeme se vás tedy ptát, jak jste koupili svůj mobil.

Obsah článku

Okénko do historie

Cena prvního sériově vyráběného mobilního telefonu Motorola DynaTAC 8000x začínala na 4000 dolarech. Mobil si nemohl dovolit každý, levnější varianty neexistovaly, a tak bylo vlastnictví tohoto přístroje do značné míry i symbolem společenského postavení.

Jak jste koupili svůj mobil? Jak jste koupili svůj mobil?

Na našem území se začala mobilní historie psát roku 1991, kdy společnost EuroTel spustila první analogovou síť NMT. Jistým symbolem té doby byl spíše přenosný než mobilní telefon Dancall 7025. Stál sto tisíc korun, což při tehdejší průměrné hrubé mzdě 3792 Kč znamenalo 26 měsíčních platů.

V roce 1996 byla spuštěna síť GSM v pásmu 900 MHz. Na trhu v té době existovali dva operátoři: EuroTel (dnešní O2) a Radiomobil (později Paegas, dnes T-Mobile). Průměrná hrubá mzda činila 9825 Kč, cenovky mobilních zařízení pak byly zhruba na jejím dvojnásobku.

Jsou dnes kamenné obchody ještě v kurzu? Jsou dnes kamenné obchody ještě v kurzu?

Postupem času začali operátoři bojovat o zákazníky takzvanými „dotovanými telefony“. Snažili se tak získat klienty, kteří z nějakého důvodu nechtěli platit vysokou cenu za přístroj, ale byli ochotni utrácet měsíčně vyšší obnosy a tím telefon v podstatě zaplatit ve splátkách. Podmínkou bylo uzavření smlouvy na určitou dobu (obvykle dva roky) a nějaká minimální měsíční útrata. Obecně se ale dalo říci, že dotované telefony nepatřily k nejvýhodnějším nabídkám.

Postupem času začali mobily vedle operátorů nabízet také nejrůznější prodejci. Původně tedy jen v kamenných prodejnách, nicméně nástup Internetu znamenal také rozšíření prodejních kanálů. Dnes můžete nakupovat v renomovaných e-shopech, na aukčních serverech, ale také ze zahraničí, či přímo u výrobce. Samozřejmě existují jistá rizika, že dodané zboží nebude odpovídat deklarovanému, nicméně pokud si pro nákup zvolíte spolehlivého a ověřeného prodejce, nemusíte se obávat nechtěného překvapení.

Na některé telefony zákazníci čekají ve frontách Na některé telefony zákazníci čekají ve frontách

Jak jste koupili svůj mobil?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Chceme vědět, jak jste koupili svůj mobil. Pokud máte telefonů více, hlasujte pro tu možnost, která platí pro váš poslední nákup. Rozhodující přitom není ani tak místo převzetí, ale způsob, jakým jste ho objednali.
[gravityform id=“161″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V komentářích pod článkem můžete třeba zavzpomínat na to, jak jste koupili svůj první a poslední mobilní telefon. Zkuste porovnat výhody a nevýhody jednotlivých způsobů nákupu.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda posloucháte hudbu z mobilu. Překvapivě celých 86 % hlasujících hudbu z telefonu poslouchá. Abychom byli zcela konkrétní: 53 % poslouchá převážně skladby uložené v zařízení, dalších 33 % pak dává přednost streamované hudbě. Jen 10 % respondentů odpovědělo, že hudbu z telefonu neposlouchají.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)