Kantar Worldpanel: Android obsadil v EU dvě třetiny trhu
- Zprávičky
-
Karel Kilián
- 5.9.2012
- 1
- čtení: 2 minut uložit na později

Nejnovejší data společnosti Kantar Worldpanel ukazují, že Android i nadále získává tržní podíl. V Evropě obsadil více než dvě třetiny trhu.
Android nadále dominuje na evropském trhu, když v pěti největších zemích Evropské unie (Velké Británii, Německu, Francii, Itálii a Španělsku) zvýšil svůj podíl proti minulému roku o 20,2 % na 67,1 %. Jediným dalším systémem, jehož podíl neklesl, jsou překvapivě mobilní Windows, která dokázala zvýšit svůj podíl na 5,2 %, navzdory očekávání nových produktů s Windows 8. Ředitel Dominic Sunnebo za výsledkem vidí především “těžké slevy”.
Podíl mobilních systémů v pěti největších zemích EU
OS | léto 2011 | léto 2012 | změna |
Android | 46,9 % | 67,1 % | 20,2 % |
iOS | 19,6 % | 14,6 % | -5,0 % |
RIM | 11,0 % | 6,1 % | -4,9 % |
Windows | 3,6 % | 5,2 % | 1,6 % |
Symbian | 15,0 % | 4,3 % | -10,7 % |
Bada | 3,4 % | 2,4 % | -1,0 % |
Ostatní | 0,6 % | 0,4 % | -0,2 % |
Překvapivě v USA ale tržní podíl Androidu klesl ze 60,4 % na 55,9 %. Redaktor serveru ZDNet Zack Whittaker vtipně komentoval výsledky na americkém trhu jako “mouchu v polévce”. Z čísel lze předpokládat, že z pomyslného koláče ukousl největší kousek Apple, jehož iOS v USA rostl ze 26,8 % na 35,2 %.
Není pochyb o tom, že dominance Androidu a iOS bude pokračovat i v dalších měsících, nicméně zajímavé to bude na třetím místě. Podle Kantaru Microsoft dělá s Windows na telefonech pokroky a má velkou šanci dostat se nad slábnoucí platformu RIM BlackBerry.
Stále větší oblibě se těší telefony s většími obrazovkami – 29 % zařízení se systémem Android prodaných v posledních 12 týdnech má úhlopříčku displeje více než čtyři a půl palce. Je zajímavé sledovat, jak větší velikost obrazovky ovlivňuje způsob, jakým uživatelé používají své chytré telefony. Například pouze 19 % majitelů telefonů s displejem menším než tři palce stahuje/sleduje videa, ve srovnání se 65 % uživatelů zařízení s úhlopříčkou pět palců a větší.

10 nejporuchovějších telefonů: Najdete mezi nimi i ten váš?
Zdroje: Kantar Worldpanel a ZDNet.
S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi
Komentáře (1)