Kantar Worldpanel: Android obsadil v EU dvě třetiny trhu

podil_ico

Nejnovejší data společnosti Kantar Worldpanel ukazují, že Android i nadále získává tržní podíl. V Evropě obsadil více než dvě třetiny trhu.

Android nadále dominuje na evropském trhu, když v pěti největších zemích Evropské unie (Velké Británii, Německu, Francii, Itálii a Španělsku) zvýšil svůj podíl proti minulému roku o 20,2 % na 67,1 %. Jediným dalším systémem, jehož podíl neklesl, jsou překvapivě mobilní Windows, která dokázala zvýšit svůj podíl na 5,2 %, navzdory očekávání nových produktů s Windows 8. Ředitel Dominic Sunnebo za výsledkem vidí především “těžké slevy”.

Podíl mobilních systémů v pěti největších zemích EU

OS léto 2011 léto 2012 změna
Android 46,9 % 67,1 % 20,2 %
iOS 19,6 % 14,6 % -5,0 %
RIM 11,0 % 6,1 % -4,9 %
Windows 3,6 % 5,2 % 1,6 %
Symbian 15,0 % 4,3 % -10,7 %
Bada 3,4 % 2,4 % -1,0 %
Ostatní 0,6 % 0,4 % -0,2 %

Překvapivě v USA ale tržní podíl Androidu klesl ze 60,4 % na 55,9 %. Redaktor serveru ZDNet Zack Whittaker vtipně komentoval výsledky na americkém trhu jako “mouchu v polévce”. Z čísel lze předpokládat, že z pomyslného koláče ukousl největší kousek Apple, jehož iOS v USA rostl ze 26,8 % na 35,2 %.

Není pochyb o tom, že dominance Androidu a iOS bude pokračovat i v dalších měsících, nicméně zajímavé to bude na třetím místě. Podle Kantaru Microsoft dělá s Windows na telefonech pokroky a má velkou šanci dostat se nad slábnoucí platformu RIM BlackBerry.

Stále větší oblibě se těší telefony s většími obrazovkami – 29 % zařízení se systémem Android prodaných v posledních 12 týdnech má úhlopříčku displeje více než čtyři a půl palce. Je zajímavé sledovat, jak větší velikost obrazovky ovlivňuje způsob, jakým uživatelé používají své chytré telefony. Například pouze 19 % majitelů telefonů s displejem menším než tři palce stahuje/sleduje videa, ve srovnání se 65 % uživatelů zařízení s úhlopříčkou pět palců a větší.

Zdroje: Kantar Worldpanel a ZDNet.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)