Kairoskopion: počasí jednoduše, s humorem a designem „Material“

Kairoskopion_ico

V Obchodě Play najdete doslova tuny různě pojatých meteorologických programů, tak proč byste měli zkoušet nějaký další? Třeba proto, že vývojáři ze Salad Dressing Industries slibují ve své aplikaci Kairoskopion něco jednoduchého a přitom speciálního. Pokud jste ochotni testovat nové věci, pojďte se podívat, co vám tento program, který se v Obchodě Play objevil na začátku února, může nabídnout.

Co Kairoskopion slibuje?

Neslibuje toho mnoho – kromě designu, který má být inovativní, zmiňují autoři v bodech s nadsázkou a svérázným humorem, který se prolíná i samotnou aplikací, jako hlavní vlastnosti a funkce:

  • Zobrazení počasí.
  • Překrásný design ve stylu „Material“.
  • Java výjimky
  • Melouny.

Základní představu si můžete udělat z následujícího videa.

Kairoskopion 2.5

Kairoskopion 2.5

Jak Kairoskopion funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.7 jsme nainstalovali na redakční tablet Nexus 7 (2012) s oficiálním Androidem 5.0.2. Kairoskopion totiž funguje pouze na zařízeních s Lollipopem, což poněkud omezuje jeho potenciální uživatelskou základnu.

První věc, které si všimnete po spuštění programu a po načtení informací o poloze a dat, je moderní vzhled, nesoucí se ve stylu designového trendu „Material“. Ladí tak se stylem nativních programů z dílny Google, které jsou součástí systému, počítat tedy můžete se živými pastelovými barvičkami. Další faktor, který jistě nepřehlédnete, je orientace na maximální jednoduchost. Na úvodní obrazovce se postupně vykreslí pouze zjednodušená ikona interpretující aktuální situaci (slunce, dešťová kapka, mraky, …), údaj o teplotě a odkaz Kairoskopion weekly pro otevření týdenní předpovědi.

Zapomenout bychom neměli ještě na tlačítko s rotujícími šipkami pro aktualizaci dat a s ozubeným kolem pro vstup do nastavení programu, kde najdete jedinou položku – možnost volby mezi stupni Celsia a Fahrenheita. Při každé aktualizaci se pozadí aplikace načte v jiné barvě, která ovšem nijak nesouvisí s denní dobou či meteorologickou situací.

K týdenní předpovědi se dostanete, jak jsme již naznačili, klepnutím na položku Kairoskopion weekly. Zde aplikace opět zaujme designem, spojujícím estetický dojem, přehlednost a jednoduchost. Veškeré zásadní údaje o počasí na následujících pět dnů jsou zobrazeny ve snadno srozumitelné podobě formou ikony, nejvyšší a nejnižší očekávané teploty. Po klepnutí na den se dozvíte další informace, jako je čas východu a západu slunce, rychlost větru, srážky a fáze Měsíce. V dolní části obrazovky je čtveřice ikon, nicméně (zatím?) nemají žádnou funkci a jejich konkrétní smysl jsme neobjevili.

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné další informace ani „vychytávky“, nicméně autor slibuje, že nové funkce bude přidávat postupně v následujících verzích. Jako první by na řadu měl přijít widget, podrobnější předpovědi a optimalizace pro tablety. Ocenili bychom také možnost sledovat počasí na více uživatelem vybraných místech a ne pouze v okolí aktuální polohy.

Resumé

Toto počasí bude vyhovovat především uživatelům, kteří ke svému životu potřebují jen základní informace – tedy jak bude a v jakém rozmezí se budou pohybovat teploty. Chcete-li sledovat srážkový radar, studovat satelitní snímky oblačnosti, nebo jestliže oceníte podrobnější údaje, pak se asi ohlédněte po jiné aplikaci – inspirovat se například můžete v našich článcích SvětAndroida doporučuje: 5x předpověď počasí pro Android a Čtenáři doporučují: 11x předpověď počasí pro Android z června loňského roku.

Věříme ale, že Kairoskopion najde nemalou cílovou skupinu, která ocení jeho design a jednoduchost. Na své si přijdou i příznivci poněkud neotřelého (a pro někoho nepříliš pochopitelného) humoru.

Kairoskopion si dosud stáhlo jen něco přes pět stovek uživatelů, nicméně průměrná známka 4,5 vypadá velmi slibně. 12 MB velkou aplikaci můžete zdarma instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a novějším.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)