5 způsobů, jak zálohovat fotky a dostat je z telefonu do počítače

fotky_zaloha_ico

Současné mobilní telefony stále častěji zastávají roli kompaktního fotoaparátu. Mají pro to ty nejlepší předpoklady – uživatel mívá mobil neustále po ruce, postupem času se výrazně zvýšila kvalita snímačů, vyznění fotek navíc zlepšují pomocníci v podobě softwarových „udělátek“ či optické stabilizace obrazu. Díky tomu dnes lidé fotografují několikanásobně více než v době analogů, kdy každé stisknutí spouště znamenalo osvětlení jednoho políčka filmu. Často je tak zaplnění karty s kapacitou několika gigabajtů otázkou několika měsíců.

Když mobilem vyfotíte snímky, se kterými chcete dále pracovat (upravit je, publikovat, archivovat, vytisknout, …), budete patrně stát před poměrně zásadní otázkou: jak je zálohovat a dostat do počítače? Možností je celá řada a v tomto článku se podíváme na pět z nich.

Připojení USB kabelem k počítači

K většině telefonů je dodáván datový kabel – ať už samostatně, nebo jako oddělitelná součást nabíječky. Stačí zapojit správný konec do konektoru v telefonu a druhý do USB portu počítače – pak by se během krátké chvilky mělo zařízení objevit v nabídce Tento počítač. Většina zařízení s Androidem umí pracovat ve dvou režimech připojení: MTP a PTP. Přepínat mezi nimi můžete (po připojení) skrze oznamovací lištu.

K většině telefonů je dodáván datový kabel K většině telefonů je dodáván datový kabel

Po spojení telefonu s PC tedy otevřete Tento počítač, v sekci Ostatní vyhledejte vaše zařízení a otevřete úložiště. Pak musíte najít, kam fotoaparát ukládá fotky – obvykle je to složka DCIM. Stejně, jako například z flashky, pak fotky zkopírujete do požadované složky v PC.

Android se zobrazí jako zařízení Android se zobrazí jako zařízení

Jedná se o patrně nejjednodušší metodu, která ovšem vyžaduje fyzické připojení telefonu a počítače.

Odeslání e-mailem

Tato možnost je tak trochu „drbáním rukou přes hlavu“ – sice funguje, nicméně je zbytečně zdlouhavá, navíc s rizikem, že vše neproběhne, jak by mělo. Na většině zařízení s Androidem je nakonfigurován nějaký e-mailový účet. Ať už je to Gmail, schránka na Seznamu, nebo firemní pošta, můžete ji použít k odeslání souborů, které přiložíte do zprávy. Tento postup je ale vhodný spíše pro odeslání několika mála fotek – posílat takto například kompletní galerii z dovolené by mohlo zabrat poměrně hodně času.

V případě e-mailu narazíte na zásadní omezení, spočívající v maximální velikosti odesílané a přijaté zprávy. Obvykle je tento limit nastaven na 10 MB, u některých služeb (např. Gmail) je dvojnásobný, nicméně i tak stačí na (v závislosti na rozlišení snímků a jejich kvalitě) jen na několik obrázků.

V podstatě existují dvě cesty, jak poslat fotky e-mailem:

Přes Galerii:

  1. Otevřete Galerii.
  2. Označíte fotografie, které chcete odeslat.
  3. Stisknete tlačítko pro sdílení.
  4. Zvolíte Gmail.
  5. Vyplníte adresu příjemce, předmět a odešlete.

Přes Gmail:

  1. Otevřete Gmail a založte novou zprávu.
  2. Vyplňte adresu příjemce a předmět.
  3. Klepněte na ikonu sponky v horní nástrojové liště a zvolte Přiložit soubor.
  4. Ve správci souborů zvolte Obrázky a vyberte požadované fotky.
  5. E-mail odešlete.

Takto odeslaný e-mail si pak otevřete v prohlížeči na stolním počítači či notebooku a přílohy snadno uložíte.

Využití cloudových služeb

Tuto metodu doporučujeme jako nejrychlejší, nejjednodušší a nejpohodlnější ze všech. V principu funguje takto:

  1. Pořízené fotky se buď manuálně, nebo automaticky nahrají do cloudového úložiště.
  2. Následně si je buď ručně, nebo opět automaticky stáhnete do počítače.

U většiny cloudů lze přitom rozhodnout, zda má nahrávání probíhat pouze při připojení přes Wi-Fi, nebo jestli je možné použít i mobilní data.

Synchronizace s využitím cloudových služeb Synchronizace s využitím cloudových služeb

V praxi to pak může vypadat tak, že přijdete domů, mobil se připojí k Wi-Fi a odešle fotky do cloudu. Tím jste získali záložní kopii, takže i když je z telefonu smažete, nepřijdete o ně. Následně zapnete počítač či notebook, který si po nastartování sám stáhne všechny nové a upravené soubory z cloudu – tedy i veškeré fotky. Další výhodou je skutečnost, že ke svým datům v cloudu se dostanete i přes webový prohlížeč – máte je tedy dostupná všude, kde je k dispozici připojení k Internetu.

Možností je celá řada – z mnoha nabídek jmenujme například Dropbox, který v základu nabízí 2 GB prostoru, nebo MEGA, kde dostanete zadarmo rovnou 50 GB. Místo pro vaše fotky nabízí Google, který skrze aplikaci Fotky umí provádět automatickou zálohu, nicméně nenabízí program, s jehož pomocí byste dostali snímky do počítače. Za další prostor je pak u všech služeb nutné připlatit, nicméně ceny dnes už nejsou závratné.

Jak zapnout automatickou synchronizaci fotek do cloudu?

Dropbox: přejdete do nastavení (Settings) a zde v sekci Camera upload klepněte na volbu Turn on Camera Upload. Následně přes volbu How to upload můžete vybrat, jestli se mají fotky nahrávat jen při připojení přes Wi-Fi (Wi-Fi only), nebo i přes mobilní data (Wi-Fi or data plan). Kromě toho lze zvolit, zdali se mají nahrávat jen fotografie (Photos only), nebo i videa (Photos and videos). Aplikace si pak sama hlídá každý pořízený snímek a při splnění zvolených kritérií ho okamžitě nahraje do cloudu. Pro automatickou synchronizaci s počítačem musíte ještě nainstalovat aplikaci pro Windows, Mac OS, nebo Linux.

Dropbox: Cloud Storage Drive
Dropbox: Cloud Storage Drive

MEGA: v sekci Nastavení aktivujte volbu Povolit Nahrávání z fotoaparátu. Opět můžete rozhodnout, zda má upload fotek probíhat jen v případě připojení přes Wi-Fi, nebo jestli je možné použít pro tyto účely i mobilní data. Volitelně lze nahrávat jen fotky, pouze videa, nebo oba typy souborů. Synchronizaci je možné podmínit připojením zařízení k nabíječce (Only when charging), ovšem na rozdíl od Dropboxu umí MEGA sledovat a synchronizovat jen jednu uživatelem definovanou složku. Aby se fotky z cloudu následně nahrály do PC, je nutné nainstalovat synchronizačního klienta, který je k dispozici pro Windows. Mac OS, nebo Linux.

Aplikace nebyla nalezena. :-(

Fotky Google: v Nastavení přejděte do sekce Automatické zálohování. Zde aktivujte přepínač v horní části obrazovky a následně můžete nastavit další parametry. Například určit, zda mají být fotky zálohovány v plném rozlišení (pak budete omezeni kapacitou svého úložiště Google), nebo do velikosti 2048 obrazových bodů, kdy je úložiště neomezené. I v tomto případě je možné ovlivnit, zda záloha proběhne jen při připojení přes Wi-Fi, nebo i skrz mobilní data. Navíc můžete povolit nahrávání v roamingu či omezit jen na případ, kdy je zařízení připojeno k nabíječce. Do počítače si ale snímky budete muset stahovat ručně, neboť synchronizaci Google nenabízí. Můžete si ale zvolit složky, jež chcete zálohovat.

Samozřejmě existují i další cloudová úložiště, poskytující automatickou synchronizaci fotek mezi mobilem a cloudem i cloudem a počítačem. Pro účely tohoto článku jsme vybrali tři nejznámější a nejsnadněji použitelné služby.

Fotografické aplikace

Aplikace, jako jsou Instagram či Facebook, vám umožní zveřejňovat fotografie na sociální sítě, nicméně z hlediska zálohování nejsou ideální (zejména pokud je nechcete sdílet). Proti tomu například Flickr umí nejen zlepšit snímky pořízené telefonem přidáním filtrů a s pomocí editačních nástrojů, ale také umožňuje kontrolu nad jejich zveřejněním a zároveň poskytuje pohodlné zálohování do cloudu. Podobně laděných služeb je k dispozici více – například ThisLife a další.

ThisLife nabízí neomezené úložiště pro vaše fotky ThisLife nabízí neomezené úložiště pro vaše fotky

Externí úložiště

V situaci, kdy nemáte připojení k Internetu, určitě oceníte možnost stáhnout si fotky do počítače konvenčnějšími cestami. V prvním bodě jsme zmínili možnost připojení zařízení k počítači kabelem. To ale není jediný možný způsob. Pokud váš telefon či tablet ukládá fotky na paměťovou kartu, pak můžete této skutečnosti využít ve svůj prospěch. Jednoduše kartu vyjměte, vložte do čtečky (patrně budete potřebovat redukci z microSD na SD, která často bývá součástí balení).

Další možností je pořízení flashky, nabízející současně konektory microUSB i USB. Takovou jednotku snadno připojíte k telefonu (musí podporovat OTG) a nahrajete na ni data, následně ji pak skrze druhý port zapojíte do počítače či notebooku a soubory si stáhnete. V redakci pro tyto účely již nějakou dobu úspěšně používáme flashdisk Transcend JetFlash, nicméně na trhu je celá řada podobných variant.

Samozřejmě je tu ještě další cesta, nicméně ta již vyžaduje určité uživatelské zkušenosti a znalosti. Fotky totiž můžete přes Wi-Fi kopírovat v rámci lokální sítě do sdílené složky na počítači, notebooku, nebo (máte-li k dispozici) na diskové pole. Podporu pro takové operace má většina správců souborů pro Android, nicméně je nutné správně nastavit cílové úložiště. Jako vhodné řešení se jeví například přenosný disk Western Digital My Passport Wireless, který seženete v kapacitách 512 GB, 1 TB či 2 TB. Disk nabízí bezdrátové připojení, skrze které snadno uložíte své fotky, videa a případně i další soubory. V takovém případě je sice nutné počítat s výdajem od 3600 do 8000 Kč, nicméně svá data budete mít uložena v bezpečí a zcela pod svou kontrolou.

A jak své fotky zálohujete vy? Podělte se o své postupy, zkušenosti a rady v diskuzi pod tímto článkem!

Inspirováno článkem 5 easy ways to transfer photos off your Android smartphone, který vyšel na serveru Digital Trends.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)