Jak vybrat telefon na Vánoce? Na tohle si před koupí dejte pozor

jak vybrat telefon vanoce 2017 android

Vybíráte na Vánoce nový telefon sobě nebo svým blízkým a ztrácíte se v nepřeberném množství parametrů a specifikací? Tak to jste na správném místě. V dnešním vánočním článku se blíže podíváme na to, jak vybrat telefon a na co si dávat pozor. Vybrali jsme přitom parametry, které se nejvíce objevují v krátkém popisku telefonů v letácích.

Jak vybrat telefon a na co si dát pozor?

Více jader procesoru neznamená více výkonu

Začneme u počtu jader procesoru. Častokrát se například v letácích setkáte se zvýrazněním jader procesorů. Obzvlášť pokud se jedná o desetijádrový procesor. To zní na první pohled hodně dobře, jako něco, co vám přinese hodně výkonu. Skutečnost je ale jiná. U většiny osmijádrových či desetijádrových procesorů se jádra dělí na výkonnější a úsporné.

qualcomm snapdragon procesor telefon

Výhoda je nižší spotřeba energie. Zároveň ale vysoký počet jader neznamená, že i výkon procesoru bude vysoký. Například desetijádrové Helio procesory ve výkonu značně zaostávají za konkurencí. Nevíte jaký telefon koupit, ale chcete mít hodně výkonné zařízení? Tak vybírejte telefon, který má jeden z těchto procesorů:

  • Qualcomm Snapdragon řada 800
  • Samsung Exynos 8890 nebo 8895
  • HiSilicon Kirin 950 a vyšší

Je k něčemu 8GB RAM v telefonu?

Tento rok už můžeme na trhu vídat telefony, které mají 8 GB RAM paměť. Je to ale k něčemu, nebo se spíše jedná o marketingový trik, který má lákat? Jednoduše řečeno, pokud nepotřebujete vyšší úložiště, tak se připlácet pouze za větší počet RAM nevyplatí.

oneplus 5 pamet RAM telefony Společnost OnePlus patří k výrobcům, který se snaží paměť RAM v telefonech neustále zvyšovat mezi prvními.

Systém Android neustále vylepšuje chování aplikací v pozadí i správce paměti RAM. I proto přes stále se zvyšující náročnost aplikací a her není zapotřebí mít tak velké množství paměti RAM. Sice s 8GB RAM se jich může uchovat v paměti více, ale i v následujících letech se bude stále jednat o velké množství. Polovina paměti RAM, tedy 4GB vám bez problémů bude stačit.

A kolik by mělo být minimum? I když se Google stále snaží optimalizovat systém a letos dokonce odhalil Android GO, který je určen pro telefony v rozvojových zemích s 1GB RAM. Pokud nevíte jaký mobil koupit, doporučujeme alespoň takový, který má 2GB RAM. Ne vždy se jedná o dostatečnou hodnotu, obzvlášť když výrobce špatně optimalizuje nadstavbu. Nicméně pro většinu úkonů ještě budou 2GB stačit.

Jaký je rozdíl mezi IPS a OLED displejem? A co rozlišení?

Momentálně se na trhu objevují hlavně dva typy displejů. A to IPS panely a OLED panely. Vidět ale můžete i různé variace jako třeba P-OLED, AMOLED, SuperAMOLED, LTPS atd. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

superamoled displej Samsung Galaxy Note 8 má nejlepší SuperAMOLED displej na trhu

Výhoda OLED displejů je v tom, že nabízí velmi živé barvy, které jsou pro někoho ale až příliš přesaturované. Nabízí také lepší podání černé, kdy v podstatě vypne diody a nejedná se o tmavý odstín jako v případě IPS. Mají také většinou lepší pozorovací úhly. OLED displeje ale mají také několik nevýhod, jednak jsou dražší, mají nižší životnost a jak ukazují poslední měsíce, tak stále se u několika výrobců jedná v podstatě o loterii, jestli koupíte kvalitní OLED panel nebo ne.

IPS displeje naopak najdeme ve většině telefonů, a to i třeba u vlajkových modelů. Jejich plusem je dobrý poměr ceny a kvality. Nabízejí věrnější zobrazení bílé, delší životnost. A u kvalitních IPS displejů je samozřejmostí také velmi věrné barevné podání a skvělé pozorovací úhly.

ips displej HTC U11+ je dobrým příkladem toho, že i vlajkové modely mají IPS displej

Každý rok se také zvyšuje nejen velikost displeje, ale i rozlišení. Důležitá ale není hodnota samotného rozlišení, ale hustota pixelů, která se určuje v ppi. Určuje množství pixelů v jednom palci úhlopříčky. Pokud nevíte přesně jaký telefon koupit, tak pro běžné použití zcela stačí zhruba 300 ppi, kdy si téměř nevšimnete pixelů na displeji. Vyšší rozlišení s 2K nebo 4K rozlišením se momentálně využije hlavně pro virtuální realitu. Pro klasické použití se ale jedná o zbytečně velké rozlišení, které navíc negativně ovlivňuje výdrž baterie.

Hodně megapixelů neznamená kvalitní fotky

Jeden z největších taháků na zákazníky je počet megapixelů u telefonů. Čím více megapixelů fotoaparát v telefonu má, tím je větší šance, že se to pak prezentuje v letácích. Megapixely nám o výsledné kvalitě fotoaparátu moc nepoví. Vysoký počet megapixelů může paradoxně kvalitu fotografií zhoršit.

fotoaparat v telefonech Google Pixel 2 telefony patří k úplné špičce, co se týče kvality fotografií, přitom mají “pouze” 12 MPx fotoaparát

A to kvůli tomu, že čipy v telefonech jsou menší než v klasických fotoaparátech. Jednotlivé pixel jsou tak více nahuštěny a do fotek proniká šum. Na kvalitu výsledných fotografií má vliv světelnost, velikost čipu, typ snímače, podpora OIS a v posledních letech také stále více a více software pro zpracování. Právě na tyto parametry byste se měli zaměřit. Pokud se nechcete zabývat parametry, tak doporučujeme využít recenze telefonů, které mnohokrát doporučují i to, jak vybrat telefon. Zhodnocení kvality fotografií najdete ve velké většině recenzí na internetu.

Recenze a tipy vám usnadní výběr telefonu

Stále nevíte jak vybrat telefon? Už jsme to naťukli v minulém bodu. Smartphone v dnešní době už je mnohdy více než počítač. A to z pohledu doby použití, nejednomu uživatelovi slouží telefony od rána do večera. Zdaleka už to není jen o volání a posílání SMS. I proto doporučujeme si před výběrem nového mobilního telefonu udělat čas a projít si volně dostupné informace na internetu.

jaky telefon vybrat otazky Nevíte, jaký telefon vybrat? Zeptejte se nás v komentářích!

Ať už to jsou recenze či různé žebříčky, které doporučují ideální telefon, tak jsou ve většině případů psané tak, aby je pochopil i naprostý začátečník, který se ve světě telefonů moc nepohybuje. U nás na webu se můžete těšit již v neděli na první várku deseti tipů na zařízení. Mezitím si můžete projít také sekci recenze telefonů, která je plná zajímavých telefonů. V neposlední řadě jsme vám také k dispozici v komentářích, kdy vám velmi rádi poradíme nejen o tom, jak vybrat telefon.

Podle čeho vybíráte nový mobilní telefon vy?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)