Jak vybrat chytré hodinky? Na co se zaměřit při výběru?

Chytré hodinky Huawei Watch

Chytrých hodinek je na trhu spousta. V čem se ale jednotlivé modely liší a jak vybrat ty správné? V dnešním článku vám poradíme, na co si dát pozor a pro jaké chytré hodinky se rozhodnout.

Design chytrých hodinek především

Co si budeme nalhávat – chytré hodinky jsou stále chápány v oblasti designu jako obyčejné hodinky. Tedy jako módní doplněk. Přestože se jejich přínos a usnadnění uživatelům nedá upřít, jejich vzhled je stále natolik důležitý, že se musí uživatelům líbit. A to byl ještě před pár lety problém – tehdejší modely chytrých hodinek byly hranaté a povětšinou nevkusné. To se změnilo mimo jiné s příchodem modelu Motorola Moto 360.

Přišel totiž “kulatý” design a hodinky začínaly připomínat luxusnější analogové bratříčky, které zákazníci dodnes milují. Dnes je na trhu spousta modelů s “kulatým” ciferníkem a kovovou konstrukcí. Nutno ale poznamenat, že se povětšinou jedná o dražší modely. Že to ale není pravidlem, dokazuje i nedávno testované hodinky Elephone W2. Jak zní rada na závěr odstavce? Používejte vlastní rozum a cit – vybírejte mezi modely, které se vám prostě od oka líbí. Nezapomeňte se snad jen přesvědčit, že jsou hodinky voděodolné. Plavat s nimi nemusíte, ale do sprchy si je občas vzít můžete.

moto 360 titul

Špatnou či katastrofální výdrž na jedno nabití?

Nadpis možná trochu dramatický, ale bohužel není daleko od pravdy – chytré hodinky je dnes nutné nabíjet někdy i denně. Výdrž se dnes pohybuje zpravidla mezi výdrží 1 a 5 dny, což není mnoho. Uživatelé tak na tento údaj slyší a snaží se vyhledávat modely se zázračnou výdrží. Takové ale vlastně ani nejsou.

Zároveň zde ani zdaleka neplatí pravidlo, že dražší modely = vyšší výdrž. Paradoxně je to spíše naopak. Stačí si vzpomenout na Motorola Moto 360 či Huawei Watch, které jsou pěkně drahé, výdrží přitom průměrně 2 dny. Naopak levné Alcatel One Touch Watch dosáhnou i na metu 5denní výdrže. Pozor si dejte i na způsob nabíjení – některé modely využívají bezdrátové nabíjení (což se může hodit), většina má své vlastní řešení a tedy i nabíječky a jiné si vystačí se standardním USB. Způsob nabíjení sice není důvod, proč nějaký model zavrhnout, ale může hrát roli při rozhodování mezi více modely.

Alcatel OneTouch Watch - konstrukce, nabíjení

Displej – jemnější, jasnější a čitelnější

Podobně jako u mobilních telefonů tvoří displej hlavní část hodinek. Jeho kvalita je nesmírně důležitá. Upřímně – na rozdíl od mobilních telefonů se zde nedíváme tolik na jemnost displeje (tedy vysoké rozlišení) ani na podání barev. Přeci jen jsou to stále hodinky, takže zde dokážeme přimhouřit oči. Nesmírně důležitá je ovšem čitelnost na slunci. U velmi levných modelů se totiž může stát, že venku na hodinkách nepřečtete ani čas, natož nějaké další informace. A to je problém.

Nejrozšířenější je dnes stále IPS displej, dražší modely hodinek ovšem používají i OLED/AMOLED, který se do hodinek hodí – umí totiž “vypnout” pixely pro černou barvu, čitelnost na slunci je navíc velmi dobrá. Zde ovšem nespoléhejte na papírové údaje a o čitelnosti hodinek se buď přesvědčte nebo si přečtěte nějakou odbornou recenzi.

Huawei Watch - displej zblízka

Systém – Android Wear či něco vlastní výroby?

Chytré hodinky se samozřejmě mohou, stejně jako telefony, odlišit svým uživatelským prostředím. Google již nějaký ten pátek vyvíjí platformu Android Wear, která sice stále není ani zdaleka dokonalá, ale je rozhodně použitelná. Tímto systémem se chlubí především dražší modely a má to své nesporné výhody – získáváte péči přímo od Googlu a existuje mnoho aplikací přímo v Google Play.

Vlastní systém ale nemusí být nutně nevýhodou, což ukazuje například Samsung se svým Tizenem. Tento systém je povedený a existuje pro něj i poměrně dost aplikací. Špatně na tom není ani Alcatel či třeba LG se svým prostředím. Na druhou stranu systém v nejlevnějších (čínských) hodinkách za moc nestojí a nesmíte od něj čekat zázraky. Mohou chybět některé funkce, dodatečné aplikace prakticky neexistují a celkově se hodinky mohou chovat občas podivně.

Samsung Gear S2 - první nabídka možností

Hardware a výbava: Telefon na zápěstí?

To, co začíná poslední roky platit u mobilních telefonů, funguje v chytrých hodinkách již dávno. Není důležitý papírový hardware, ale jak celé zařízení v konečném důsledku funguje. Podobné je to i u chytrých hodinek – výkony čipů uvnitř či paměť nás vůbec nemá zajímat. Důležité je, zda hodinky rychle reagují na naše pokyny, jsou plynulé a zkrátka zvládají činnosti, které mají. To opět z papírů nevyčtete, a tak je potřeba prozkoumat některou recenzi nebo si hodinky sami vyzkoušet.

Důležitější jsou možná spíše doplňkové funkce. Chcete s hodinkami i telefonovat? Pohlídejte si přítomnost reproduktoru a mikrofonu. Chcete je používat i bez telefonu? Měly by mít v sobě slot pro SIM kartu. Potřebujete krokoměr a senzor srdečního tepu? A pokračovat bychom mohli i dále. Většinou se ale bez těchto serepetiček člověk obejde, pokud hodinky dobře vypadají, systém je svižný a bodují i v oblastech displeje či výdrže.

chytré hodinky samsung-galaxy-gear-s-21

Chytré hodinky za cenu výkonného telefonu? Běžná praxe

Pohled na ceny vybavených modelů chytrých hodinek rozpoutává emoce. Často se totiž cenovka vyšplhá do takové výše, za kterou lze pořídit vybavený smartphone. A že by toho hodinky uměly více než telefony? To asi sotva. Bohužel taková je dnes situace. Dají se ale pořídit i levnější modely, které začínají okolo 3 tisíc korun. Příkladem jsou povedené chytré hodinky Alcatel One Touch Watch.

Nevíte, zda chytré hodinky potřebujete a nechce hned utrácet takový balík? Jistým řešením jsou velmi levné modely z Číny. Zde ale velké upozornění – pokud se pro nějaký kousek rozhodnete, sáhněte po nějakém, na který existují recenze. Počítejte ovšem s tím, že takové hodinky vám většinou pouze odpoví na otázku, zda chytré hodinky opravdu využijete. Následovat pak bude koupě dražšího a lepšího modelu.

LG_Watch_Urbane_LTE_t26215

Tipy na chytré hodinky na závěr

Poohlížíte se po elegantních a vybavených hodinkách a nezáleží vám na ceně? Pak doporučujeme vzít některé z trojice Huawei Watch, Motorola Moto 360 (2015) či Samsung Gear S2.

Pokud naopak hledáte “zlatý” střed, velmi dobrou volbou jsou například Alcatel One Touch Watch nebo dražší, ale přesto povedené LG Urbane.

A nejlevnější modely? Zde jsme s tipem opravdu opatrní. Největší zkušenosti máme s Elephone W2, které jsme pro vás recenzovali.

elephone w2 - katalog

Používáte chytré hodinky? Který model na trhu vás zaujal?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)