Jak velkým trnem v oku je pro uživatele výdrž baterie?

battery_status

Pryč jsou ty doby, kdy nám telefony vydržely nabité pomalu týden. A i tak jsme si stěžovali, že je musíme pořád nabíjet. Dříve také telefony sloužily především k tomu, k čemu byly určeny – k telefonování. Postupem času se ale výkon telefonů zvyšoval a klesala tak výdrž baterie. Zní to logicky, ovšem pro řadu uživatelů může být právě výdrž baterie rozhodujícím faktorem, za jaký telefon utratí svoje peníze.

Ono je v dnešní době prakticky nemožné mít doma smartphone, který vám vydrží nabitý 3 dny a to dost přeháním. Této doby se teoreticky dosáhnout dá, ale to pouze v případě, že nebudete využívat internet, hrát hry, vyřizovat maily apod. Jenže především k tomu jsou smartphony určeny a mnoho uživatelů těchto možností také využívá. Já osobně v telefonu využívám internet (Twitter, Facebook, zpravodajství…), geolokační hry jako Foursquare, sem tam něco vyfotím, upravím a uploaduji na web. S tímhle používáním nabíjím telefon denně. Zvykl jsem si, protože mi nic jiného nezbývá. A tak to bude mít pravděpodobně většina uživatelů. Výrobci se předhánějí v číslech, jaké maximální doby hovoru může telefon dosáhnout a jak dlouho vydrží v pohotovostním režimu. Jenže i když kapacita baterie stále stoupá, pořád to je málo a mnohdy je pro běžné několikadenní používání smartphonu nedostačující.

Na Android marketu existuje spousta aplikací, které slibují vyšší výdrž baterie, ale ani při jejich používání se znatelně její doba o mnoho neprodlouží. Za všechny jmenujme např. JuiceDefender nebo Battery Booster. Také se dají vypnout různé aktualizace aplikací, je možné snížit jas displeje atd. Ale je to nepohodlné, nepraktické a zázraky od toho také nelze čekat. Někteří uživatelé používají dokonce telefony dva. Klasický telefon s delší výdrží na hovory a smartphone na internet apod. Řešení je to jistě zajímavé, ale komu by se chtělo nosit po kapsách dva mobily? Naštěstí už ale není nabíjení mobilů tolik náročné jako tomu bývalo dříve. Už se stalo běžnou praxí, že balení telefonu neobsahuje běžnou nabíječku, ale pouze zástrčku do elektřiny a z ní vedoucí klasický USB kabel, který se dá kdykoliv odpojit. Ano, dnes nic neobvyklého, ale pojďme pár let do minulosti a zavzpomínejme na ty doby, kdy jsme museli mnohdy složitě hledat elektrickou zásuvku. Dnes si stačí sednou k PC, připojit tel. přes USB kabel a můžeme pohodlně nabíjet a zároveň být i na příjmu. Takové nabíjení trvá několikanásobně déle, ale buďme za něj rádi.

Co napsat závěrem? Mobilní telefony tady s námi byly, jsou a budou. Dá se předpokládat, že je budem využívat stále častěji, třeba i díky postupnému příchodu technologii NFC. Pomalu se mezi nás také “vkrádají” 3D telefony, u kterých dostane baterie taky pořádně zabrat. Ať už díky technologii samotné, nebo prostě jen proto, že se budete chtít s telefonem pochlubit a na požádání ho všem předvést. Tak jako tak, výdrž baterie u smartphonů se jen tak nezvýší a při jeho případné koupi se s touto nemilou vlastností musíme smířit.

František Kučera
O Autorovi - František Kučera

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)