Jak prodloužit výdrž baterie vašeho telefonu? Poradíme, jak na to (návod)

spotreba

Situace, kterou zažila většina uživatelů chytrých telefonů – zničehonic začne přístroj spotřebovávat daleko více elektrické energie, než tomu bylo v předchozím případě a my si nejsme vědomi žádné změny z naší strany. Jak zjistit, co za tím stojí? Jak problém odstranit? To si povíme v dnešním článku, kde si ukážeme čtyři mocné nástroje pro odhalení největších žroutů elektrické energie.

Úvod – co zpravidla „žere“ nejvíce?

Pojďme si na úvod říci, které funkce či části přístroje spotřebují nejvíce energie a zároveň s tím nic moc nesvedeme.

První místo na tomto pomyslném žebříčku spotřeby pravidelně obsazuje displej, který si při jeho činnosti (tedy při rozsvíceném displeji) řekne o pořádnou porci energie. Nabízí se samozřejmě řešení v podobě nezapínání displeje, ale smartphone by se pak proměnil v chytrou cinkající cihlu. Můžeme ovšem měnit jas displeje a předcházet zbytečnému rozsvícení, pokud na přístroji nepracujeme. Tím můžeme drasticky snížit spotřebu displeje.

Spoustu energie si vyžádají také bezdrátové technologie a datové přenosy – pokud budeme mít tyto přenosy pod kontrolou a budeme je využívat jen v případě potřeby, opět nám baterie poděkuje a výdrž přístroje se prodlouží.

Procesor a grafický akcelerátor v drtivé většině případů nefigurují na seznamu největších žroutů, to ale platí pouze v případě, že na telefonu neděláme nějakou náročnou činnost – například hraní náročných her.

android1_icon

Přístroj se nezvykle rychle vybíjí. Co s tím?

Pokud se ke svému přístroji chováme stále stejně, a přesto nastane případ, kdy začneme hledat zdroj elektrické energie stále častěji, bude na vině nějaký žrout systému. Tuto neplechu dělají většinou aplikace či nějaké zatoulané procesy a není snadné odhalit, co za tím stojí. Pojďme si ukázat 4 nástroje, které nám pomohou.

Monitorování spotřeby systému Android

Pro základní přehled o spotřebě není potřeba instalovat žádnou další aplikaci, neboť i samotný systéme Android má ve své široké paletě nástrojů mocnou zbraň – monitorování spotřeby. Tuto možnost nalezneme v Nastavení a zpravidla se skrývá v sekci Spotřeba, Napájení či Baterie. Tato aplikace práskne displej, systém či aplikace, které mají největší spotřebu. Někdy to však nestačí.

android-spotreba

GSam Battery Monitor

Pokud selže první způsob, můžeme se obrátit na další skvělý nástroj. Ten už nabídne pestřejší a detailnější statistiky.

Na úvodní obrazovce nám GSam prozradí, které obecné části spotřebovaly dosud nejvíce energie. Ihned tak víme, zdali za úbytek baterie může displej, Wi-Fi či aplikace. Pokud nás některá z položek  zajímá detailněji (jakože ano), rozklikneme je šipkou po straně.

GSam-battery-monitor (2)

Ihned tak vidíme, kolik energie spotřebovaly jednotlivé aplikace. Po jejich rozkliknutí se ještě dozvíme, jak dlouho využily procesor, jak dlouho běžely v pozadí a také zahrnuté procesy.

GSam-battery-monitor (3) GSam-battery-monitor (4)

I když naše pozornost nejvíce přitahuje spotřeba energie, můžeme se díky tomuto nástroji podívat také na jiné statistiky – co nejvíce využívá GPS, co zabraňuje uspání, co využívá senzory atp. Tyto volby vybíráme ve vrchní části seznamu aplikací.

GSam-battery-monitor (1)

GSam Battery Monitor můžete nechat klidně běžet na pozadí – sám spotřebovává opravdu minimum energie. Většinou ovšem člověk používá podobné nástroje pouze v případě problémů.

GSam Battery Monitor
GSam Labs
Verze 2.35 (16. června. 2013)
Velikost 2,4 MB
2.1+


Zdarma


37,85 Kč

 

PowerTutor

Pokud nás netrápí ani tak to, kolik baterie spotřebuje určitá aplikace či proces za nějaký čas, ale chceme vědět, co právě teď užírá naší baterii, podívejme se na tento nástroj. Po spuštění jsme vyzváni ke startu služby – Start Profiler.

power-tutor (2)

 

Ihned po aktivaci této služby začíná program zaznamenávat spotřebovanou energii a zobrazovat ji v procentuální míře i v jednotkách energie (Jouly). V horní části obrazovky můžete filtrovat položky podle toho, zda spotřebovávají energii displeje, CPU, Wi-Fi či 3G.

power-tutor (3)

Po rozkliknutí jednoho procesu či aplikace se nám zobrazí grafy vytěžování a spotřeby. Záložka Stat View prozradí číslo ID, aktuální a průměrnou spotřebu.

power-tutor (4) power-tutor (1)

Bystří čtenáři mohou namítat, že samotná aplikace spotřebovává nejvíce energie ze seznamu. Ano a bohužel to i tak v případě spuštění této služby bude. To ale v době testování vůbec nevadí, neboť aplikaci známe a nyní nám slouží pouze jako detektiv v pátrání po žroutovi baterie. I Simír v Kobře 11 zničí většinou více aut než samotný zloděj. Doporučujeme tedy používat tuto službu pouze v případě, kdy hledáme viníka a nenechávat ji běžet permanentně.

PowerTutor
PowerTutor.org
Verze 1.5 (23. dubna. 2013)
Velikost 254 kB
1.5+


Zdarma

WakeLock Detector

Pokud jde vše podle plánu, náš přístroj si při vypnutém displeji řekne o velice málo energie. Hluboce totiž spí. Tedy měl by. Občas se ovšem stane, že nějaká aplikace nenechá přístroj přejít do spánku a ten pak spotřebovává o mnoho víc energie, než by měl. Některé aplikace mohou přístroj i opakovaně probouzet a opět tak ubírat procenta baterie. Tento nástroj nám prozradí, které aplikace a jak mnoho ruší náš přístroje ze spaní.

Po spuštění nám WLD nabídne seznam aplikací, které jsou seřazeny podle doby vyrušení ze spánku. Malým číslem vedle doby vidíme také počet probuzení.

Screenshot_2013-07-01-23-14-02

Pokud na některou z aplikací klikneme, dozvíme se, jaké procesy za probouzením stojí. To by nám mělo při analýze stačit.

Screenshot_2013-07-01-23-14-09

Wakelock detector-Save battery
UzumApps
Verze 1.5.4 (27. června. 2013)
Velikost 1 011 kB
2.1+


Zdarma

 

Našli jsme viníka – co dál?

Pokud se v seznamu největší žroutů objeví jméno aplikace, máme téměř vyhráno. Jestli má aplikace nějaké nastavení, které by mohlo její spotřebu ovlivnit, můžeme jej zkusit změnit a experimentálně sledovat, jaký je vliv na spotřebu. Stejně tak můžeme aplikaci vypínat a používat ji pouze v případě, kdy ji skutečně potřebujeme. Anebo poslední řešení – aplikaci odstranit a najít alternativu. Občas nám nic jiného nezbude.

Horší případ nastává, pokud energii spotřebovává některý ze systémových procesů. Podle názvu procesu se dá odhadnout, co daný procesor obstarává, případě si tuto informaci vygooglovat. Občas však ani to nepomůže, neboť nám to stejně neprozradí řešení. V takovém případě můžeme ještě vyzkoušet návrat do továrního nastavení (i když to jako úplně poslední zoufalé řešení) nebo čekat, zdali výrobce nevydá nějakou opravující aktualizaci.

main-thumb-t-26575-200-opHO5X5RuIG2OdWx7DxRXIeVEpZ9VjZI

Máte další tipy na podobné nástroje? Podělte se s námi v komentářích.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)