Jak posílat z Androidu SMS zdarma? Přes Free SMS Sender!

No Image-02

Plnohodnotná aplikace pro správu SMS, která umí posílat zprávy přes webové brány operátorů. Díky tomu lze ušetřit nemalé peníze, což je hlavní důvod, proč byste tuto aplikaci měli vyzkoušet!

Zatímco na stolním počítači je pro mne jedničkou v programech pro odesílání SMS zpráv skrze webové brány Kubik SMS Dreamcom, jeho verze pro Android mě mírně řečeno zklamala. Naštěstí jiný český programátor – jmenovitě Michal Vojtíšek – přišel s aplikací, díky které můžete ušetřit za SMSky nemalé peníze.

Proč byste si měli Free SMS Sender nainstalovat?

Odpověď na otázku z nadpisu je jednoduchá: protože ušetříte. Většina mobilních telefonů s Androidem je dnes nějakým způsobem připojená k Internetu a tak by byla škoda toho nevyužít, když mobilní operátoři nabízejí posílání textových zpráv z webu zdarma. Free SMS Sender přitom zvládá posílání SMSek nejen z bezplatných bran, ale i z těch, jež vyžadují registraci. Po úvodním nastavení se pak už nemusíte o nic starat – pouze odesíláte SMSky tímto programem a občas opíšete kontrolní kód.

Jaké brány lze používat?

V testované verzi 1.3.3.3 je možné posílat zprávy přes následující brány:

Bez problémů tedy pošlete SMS do sítě všech českých operátorů. Autor navíc slibuje postupné přidávání zahraničních bran a nabízí možnost požádat o zařazení brány, jež zatím v nabídce chybí.

Velkou pochvalu si Free SMS Sender zaslouží za implementaci Vodafone Parku, kterou autoři desktopového Kubik SMS Dreamcom dodnes nebyli schopni naprogramovat. Vzhledem k vánočnímu dárku, díky kterému dostali registrovaní uživatelé 500 SMS zdarma do všech sítí, jde přitom o velmi zajímavou a atraktivní bránu!

Integrace se systémem

Jednou z výhod Free SMS Senderu je snaha o maximální integraci se systémem. Hned po prvním spuštění tak v seznamu zpráv uvidíte veškeré přijaté i odeslané SMS tak, jak jsou uloženy v telefonu. Přes aplikaci lze také posílat zprávy z jiných programů, neboť její zástupce se zobrazuje v menu Sdílet (Share). Program dále může upozorňovat na přijaté zprávy zvukem, vibrací a (pokud to telefon umí) blikáním diody (v takovém případě ale doporučujeme vypnout upozornění na nové SMS ve výchozí systémové aplikaci).

Integrace zašla dokonce tak daleko, že zprávy odeslané přes webovou bránu uvidíte jako normální SMS i v ostatních aplikacích.

Jak to tedy funguje?

Po spuštění aplikace se dostanete do přehledu konverzací, ke kterým Free SMS Sender zobrazuje fotografie z adresáře. Zprávy jsou tedy prezentovány v dnes takřka standardní podobě dialogu podobným způsobem, jak to dělá výchozí aplikace na systémech Android. SMSky odeslané přes webové brány jsou od těch ostatních odlišeny barevným proužkem.

Výchozí obrazovka Free SMS Senderu zobrazuje konverzace

Výchozí obrazovka Free SMS Senderu zobrazuje konverzace

Osobně bych měl k provedení dvě subjektivní výtky: pro lepší přehled v dialozích mi více vyhovuje, když jsou ikonky odesílatele a příjemce na opačných stranách a když jsou jednotlivé strany konverzace odlišeny i jinou barvou pozadí.

Konverzace s daným kontaktem by se ještě dala vylepšit

Konverzace s daným kontaktem by se ještě dala vylepšit

K napsání nové zprávy slouží položka zcela nahoře, skrze kterou se otevře editor, v němž můžete vybrat příjemce z adresáře (ti, u kterých máte uloženo více čísel, se zobrazují vícekrát resp. samostatně pro každé číslo) a napsat zprávu. Program podle telefonního čísla sám vybere předpokládanou bránu, skrze kterou se pokusí zprávu poslat. Na již existující konverzaci lze zareagovat běžným způsobem, kdy se po otevření dialogu dole zobrazuje řádek pro zadání textu. Jediný okamžik, kterým se posílání přes webové brány liší od běžných aplikací, je nutnost opsání kontrolního kódu (captcha).

Opsání kontrolního kódu z webové brány

Opsání kontrolního kódu z webové brány

Jak již bylo řečeno, výchozí bránu vybírá program sám na základě telefonního čísla. Co se ale stane v případě, kdy daný příjemce přenesl své číslo k jinému operátorovi? Pokud víte, že je příjemce u jiného operátora, můžete si vybrat bránu ručně – stačí stisknout tlačítko Menu a zvolit, jakým způsobem bude SMSka odeslána. Program si ale vaší volbu nebude pamatovat, takže správnou bránu musíte nastavovat před každým odesláním znovu (autor funkci pamatování si poslední použité brány plánuje).

Kromě toho si můžete nastavit výchozí webovou bránu (třeba Vodafone Park), přes kterou bude zpráva odeslána v případě předchozího neúspěchu. Další možností je odeslání SMS běžným způsobem, tedy jako placené SMS. Osobně bych zde viděl prostor pro zlepšení, kdy by Free SMS Sender nejprve zkusil další “zadarmové” brány a v případě úspěšného odeslání by si danou bránu přiřadil ke kontaktu a používal ji příště jako výchozí.

Odeslání zprávy přes Vodafone Park

Odeslání zprávy přes Vodafone Park

Co si zaslouží velkou pochvalu, je zpracování spolupráce s bránou – Free SMS Sender je tak schopen v dialogovém okně interpretovat nejčastější chyby, které stránky bran prezentují, nebo třeba zobrazit počet SMS, které ještě můžete odeslat zdarma.

Program umí interpretovat některé chybové hlášky

Program umí interpretovat některé chybové hlášky

K odesílání zpráv přes webové brány je nezbytné připojení k Internetu. V případě, kdy jste připojeni přes WiFi, to pochopitelně máte zadarmo. Pokud se připojujete přes mobilní data, musíte počítat s tím, že načtení brány a odeslání textu spolkne maličkou část vašeho datového limitu.

Nastavení

V nastavení můžete určit celou řadu parametrů, jako je již zmíněná výchozí brána pro případ neúspěšného odeslání a údaje, jež jednotlivé brány podporují (telefonní číslo a podpis, v případě placených bran přihlašovací údaje, potvrzení o doručení atp.).

Při psaní zpráv je možné nastavit automatické psaní velkého písmena na začátku věty a přidávání podpisů k vybraným branám. Jednou z hlavních deviz aplikace je odstraňování diakritiky před odesláním, což udělá radost především uživatelům, používajícím klávesnice s podporou české T9.

Z vizuálního hlediska je zatím možné vybírat jen ze dvou skinů – bílého a černého. V případě druhého zmíněného ale musím zkritizovat velmi špatně zvolenou kombinaci textu a pozadí – tmavě šedá na černé se čte opravdu obtížně. Osobně bych uvítal i skin ve stylu Handcent SMS – tedy různobarevné “bubliny,” kdy je příjemce a odesílatel na opačné straně displeje.

Praktický test

Program je pro mne velmi příjemným překvapením, protože funguje tak, jak bych od takové aplikace očekával. Líbí se mi především podpora více bran, ze kterých mohu vybírat dle aktuální potřeby. Velkým přínosem je integrace se systémem, díky které neztratíte přehled ve svých SMSkových výměnách ani v případě, kdy si zprávy otevřete v jiném programu.

Během testu jsem nezaznamenal žádný problém, který by znemožňoval nebo znesnadňoval použití Free SMS Senderu jako výchozí systémové aplikace pro správu textových zpráv.

Pozitivně hodnotím také fakt, že autor na programu poměrně intenzivně pracuje a postupně zapracovává funkce, které si uživatelé žádají.

Jde tedy o plnohodnotnou aplikaci pro správu SMS, rozšiřující schopnosti běžných aplikací o možnost posílání přes webové brány operátorů. Díky tomu lze ušetřit nemalé náklady za odeslané zprávy, což bude patrně hlavní důvod, proč byste tuto aplikaci měli vyzkoušet.

O tom, jak vysoce Free SMS Sender hodnotím, svědčí i skutečnost, že ačkoli jsem si ho původně nainstaloval jen pro účely recenze, nakonec ho ve svém telefonu ponechám a budu používat.

Free SMS Sender
Michal Vojtíšek
Verze Liší se dle zařízení (28. 8. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (68)