Jak píšete na mobilu? Klasicky, tahem, nebo jinak? (Hlasovačka)

jak_pisete_ico

Přestože se mobilní telefony za posledních deset let značně proměnily, je jednou z nejčastějších činností, které na nich provádíme, psaní textů. Dnes však tuto schopnost nepoužíváme jen k psaní textových zpráv (SMS), ale též během surfování na Internetu, úpravě dokumentů a především chatování skrze nejrůznější „kecálky.“ Až na čestné výjimky se dnes setkáváme se softwarovou klávesnicí na displeji, nicméně i na té se dá psát několika různými způsoby. Právě na to se hodláme zaměřit v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze, kde chceme zjistit, jakým způsobem nejčastěji píšete.

Ťukáte, taháte, nebo děláte něco jiného?

Úplně první telefon s Androidem T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream, se ještě zcela nedokázal oprostit od trendů chytrých telefonů té doby a přišel na trh s výsuvnou fyzickou klávesnicí. Jednalo se o plnohodnotnou QWERTY klaviaturu, nicméně „služebně starší“ si jistě vzpomenou na méně chytré telefony, na kterých se písmenka „datlovala“ opakovaným stiskem mechanických tlačítek číselníku.

T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream

Fyzické klávesnice sice dodnes mají své zastánce, kteří jsou pevně přesvědčeni o tom, že se jedná o suverénně nejlepší řešení. Asi nejčastějším argumentem v prospěch fyzických klávesnice je možnost psaní bez sledování displeje (samozřejmě je nutná trocha cviku). Přehled Androidů s hardwarovou klávesnicí jsme přinesli před rokem ve článku Mobil s hardwarovou klávesnicí: ano, či ne?

BlackBerry Priv s fyzickou klávesnicí BlackBerry Priv s fyzickou klávesnicí

Poměrně záhy se klávesnice přesunula na displej. Postupně začaly dominovat softwarové QWERTY, nicméně někteří výrobci stále jako jedno z možných rozložení nabízeli „3×4“ s psaním písmen obvyklým pro starší telefony. Dnes je již takřka nemožné najít softwarovou klávesnici s jiným než QWERTY rozložením. Dle nám známých informací je jedním z „posledních mohykánů,“ který ještě podporuje rozložení „3×4,“ Smart Keyboard.

V počátcích neměly telefony s Androidem tak velké obrazovky, na jaké jsme zvyklí dnes. Některé modely měly dokonce rezistivní displej, který nevnímal doteky, ale pouze stisky. Psaní na takovém telefonu bylo leckdy utrpením a právem v té době řada uživatelů vzpomínala na klasická tlačítka. Dnes jsou obrazovky přeci jen o něco větší a výrazně citlivější, takže psaní „vyťukáváním“ není tak obtížné.

Na scénu vstupuje psaní tahem prstu

Patrně první klávesnicí, na které se dalo psát tahem prstu, byla Swype, která tuto funkci nabízí od roku 2010. V té době se jednalo o inovativní a originální metodu. Později tuto metodu, při které uživatel „neťuká“ na jednotlivá virtuální tlačítka, ale posouvá prstem mezi klávesami, převzali i ostatní vývojáři alternativních klávesnic. Až o tři roky později metodu „psaní gesty“ implementoval do nativní klávesnice také Google. Uživatelé, kteří si na tento způsob psaní zvykli, oceňují především rychlost a jednoduchost.

Při tomto způsobu psaní není nutné přesně trefovat jednotlivé klávesy – chytré algoritmy se starají o vyhledání slova, které nejlépe odpovídá písmenkům, kolem kterých uživatel projel prstem. Pokročilejší klávesnice pak berou v úvahu i uživatelův slovník, případně se snaží na základě dosud napsaného textu navrhnout slovo, které by mohlo následovat. U delších slov je rozpoznávání poměrně spolehlivé, protože s každým dalším „navštíveným“ písmenkem se množina možných slov zužuje. U kratších slov bývá přesnost nižší, protože možných variant je více. Přesto se při troše cviku může jednat o zásadní zrychlení psaní zejména dlouhých textů.

Jak píšete vy?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se, jakým způsobem píšete na svém telefonu vy: tahem, vyťukáváním, nebo ještě nějak jinak? Jestliže kombinujete více způsobů, zvolte ten, který je nejčastější.

[gravityform id=“71″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

V diskuzi pod článkem se můžete třeba zamyslet nad tím, proč používáte právě zvolený způsob psaní. Pokud máte zkušenosti i s jinými metodami, budeme rádi, když se o ně podělíte, případně je porovnáte.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda vás láká virtuální realita, případně jaká. Vcelku jednoznačným vítězem se nakonec se 33 % hlasů stalo HTC Vive, které jsme nedávno recenzovali. Pomyslné druhé místo si odneslo řešení z opačného konce cenového spektra – Google Cardboard, pro které hlasovalo 16 % čtenářů.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Po jedenácti procentech zájemců si shodně odnesly virtuální reality Oculus Rift a PlayStation VR, o další dvě procenta méně pak získal Samsung GALAXY Gear VR. Jen každého šestého hlasujícího nezajímá žádný z produktů virtuální reality.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)