Jak odemykáte telefon? (Víkendová hlasovačka)

Jak-odemykáte-telefon

Čtečky otisků prstů se v mobilních telefonech poměrně rychle prosadily a nyní procházejí evolučním vývojem. Jejich primárním smyslem je zabezpečení telefonu před neoprávněným přístupem. Nakolik se ale tato metoda ujala? Na to se pokusíme odpovědět v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát se vás budeme ptát, jak odemykáte telefon.

Obsah článku

Odemykání obrazovky na Androidu

Již rané verze Androidu nabízely možnost zabezpečení telefonu formou odemykací obrazovky. Zpravidla bylo možné vybírat z několika metod zajištění: heslem, PINem nebo gestem. Princip byl u většiny telefonů podobný: nejprve bylo nutné stisknout tlačítko napájení, situované obvykle na boku telefonu. Následně systém požádal o zadání PINu, hesla, nebo „nakreslení“ gesta. V případě, že byly údaje zadány správně, ocitl se uživatel na domovské obrazovce.

Jak odemykáte telefon? Jak odemykáte telefon?

V roce 2013 přišla společnost LG s průkopnickou myšlenkou, používanou dodnes. Namísto stisku napájecího tlačítka stačili poklepat na obrazovku. Důvodem, proč Jihokorejci použili toto řešení u své tehdejší vlajkové lodě LG G2, byl přesun ovládacích tlačítek na zadní stranu zařízení. Funkce, označovaná jako „KnockOn“ se ujala a dnes ji najdete i na telefonech Google Pixel coby nativní součást.

O rok později přišlo opět LG s metodou, jak spojit probuzení obrazovky poklepáním se zabezpečením. Vylepšená verze se jmenovala Knock Code a hlavní myšlenka spočívala v tom, že uživatel musel poklepat na obrazovku v některé z 86 367 různých kombinací.

https://youtu.be/U8aTC5Zccew

Cesta plná slepých uliček

Vývoj šel ale dál a přinesl například odemykání telefonu pomocí oční duhovky. Poslední generace Apple iPhone jde cestou odemykání na základě tváře, což se snaží napodobit i někteří další výrobci v čele s OnePlus. Aktuálně je však cenově i technologicky nejdostupnější odemykání otiskem prstu. Čtečkami dnes disponují téměř všechny telefony od střední třídy výš. Někteří výrobci umísťují čtečku na přední stranu zařízení, stále častěji se ale objevuje na zádech. Trendem blízké budoucnosti je její umístění přímo do obrazovky, kde bude snadno dostupná a přitom nebude narušovat design přístroje.

Vivo on-screen fingerprint sensor hands-on

Vivo on-screen fingerprint sensor hands-on

Důvodů, proč používat čtečku otisků prstů, je nespočet. V první řadě je to rychlost – zadání gesta či hesla nikdy nebude moci konkurovat dobře fungující čtečce. Zmínit bychom měli také bezpečnost – zatímco gesto či heslo lze často odpozorovat, napodobit správný otisk prstu rozhodně není tak jednoduché. Spolehlivost čteček navíc vykazuje rostoucí tendenci, takže drtivá většina pokusů o přihlášení dnes proběhne na první pokus. Můžeme tak docela spolehlivě předpokládat, že čtečku otisků dnes k odemykání nepoužívají jen majitelé starších a levnějších telefonů, případně konzervativní uživatelé.

Odemykání otiskem prstu je považována za bezpečné Odemykání otiskem prstu je považována za bezpečné

Jak odemykáte telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Zní prostě: jak odemykáte telefon? Pokud vlastníte více zařízení, vybírejte odpověď podle toho, které používáte nejčastěji.
[gravityform id=“180″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se pak můžete rozepsat o tom, jaké výhody spatřujete ve vámi používaném způsobu odemykání. Zkuste se také zamyslet nad tím, kam půjde vývoj dál, a jak budeme odemykat telefony třeba za deset let.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda k nabíjení svého telefonu používáte starší konektor microUSB, nebo naopak aktuální USB-C. Výsledky nakonec dopadly podle předpokladů: 61 % respondentů již používá nejnovější USB-C. Zhruba poloviční počet, tedy přesně 30 % hlasujících, ovšem i na začátku roku 2018 zůstává u microUSB. Možná poměrně překvapivých je pouhých 6 % čtenářů, kteří nabíjejí bezdrátově.

Nabíjíte přes microUSB, nebo USB-C Nabíjíte přes microUSB, nebo USB-C

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)