Odemykáte telefon obličejem, otiskem, nebo jinak? (Hlasovačka)

Jak-odemykáte-telefon

Možnosti zabezpečení přístupu do mobilního telefonu se neustále zlepšují. Ověření, že telefon v ruce drží oprávněný uživatel, je dnes rychlejší, přesnější a bezpečnější. Jak odemykáte telefon vy? Obličejem, otiskem prstu, gestem, PINem, heslem, nebo jinak?

Obsah článku

Přístup jen pro vyvolené

V mobilních telefonech dnes obvykle nosíme velké množství soukromých, osobních, někdy až choulostivých dat. Je logické, že by k těmto datům neměl získat přístup každý, komu se zařízení dostane do ruky.

Chytré telefony mimo jiné z tohoto důvodu obsahují takzvanou „odemykací obrazovku“. Jejím úkolem je pokaždé zajistit ověření uživatele předtím, než se dostane do prostředí systému. Kromě toho slouží i k dalším účelům – například zobrazování oznámení, data a času, případně vyvolání vybraných rychlých funkcí.

Jak odemykáte telefon? Jak odemykáte telefon?

Starší verze mobilního operačního systému Android obsahovaly v základu tři základní metody odemykání telefonu: PINem, heslem, nebo gestem. Princip byl ve své podstatě prostý: po rozsvícení displeje se na obrazovce objevil požadavek na nakreslení gesta, zadání PINu nebo hesla. Pokud uživatel odpověděl správně, dostal se do uživatelskéh rozhraní.

V roce 2013 přišel jihokorejský výrobce LG u modelu G2 s novou technologií, se kterou se můžete setkávat dodnes: místo tlačítka napájení se obrazovka telefonu probouzí poklepáním na ni. V dalším roce pak do této metody implementoval ochranu v podobě funkce „Knock Code“. Fungovala tak, že uživatel musel na obrazovku poklepat v nastaveném vzoru.

Biometrie vládne zabezpečení

Vývoj se ale nezastavil a přichází se stále novými metodami, založenými především na biometrických technologiích. Už i v levnějších telefonech najdete čtečku, která je schopna rozpoznat oprávněného uživatele na základě jeho otisků prstů. Je to pohodlné rychlé a v podstatě stačí jeden jediný dotyk. Dnes se tato komponenta nejčastěji nachází na zadní straně zařízení, nicméně například Vivo NEX, Dogee V, Ulefone T2 Pro či Xiaomi Mi 8 Explorer Edition už mají čtečku integrovanou v obrazovce.

Vivo on-screen fingerprint sensor hands-on

Vivo on-screen fingerprint sensor hands-on

Existuje řada důvodů, proč k autorizaci používat čtečku otisků prstů. Na prvním místě je to rychlost – přiložení prstu je nesrovnatelně rychlejší než zadání PINu, hesla či gesta. Nesrovnatelná je také míra bezpečnosti: zatímco heslo či PIN lze často uhodnout a gesto odpozorovat, otisk prstu obejít prakticky nelze. Roste také spolehlivosti, díky které většina ověření v dnešní době probíhá „na první dobrou“.

Odemykání otiskem prstu je považována za bezpečné Odemykání otiskem prstu je považována za bezpečné

Jsou ale i další cesty, často v podstatě zcela bezkontaktní. Například na vlajkových lodích Samsungu můžete narazit na odemykání pomocí skeneru oční duhovky. Stále častější je odemykání na základě rozpoznání obličeje. Z původního poměrně hloupé identifikace, kterou šlo obejít fotkou, se vyvinulo trojrozměrné skenování s výrazně nižší šancí na ošálení.

Již Android 4.0 přinesl odemykání obličejem Již Android 4.0 přinesl odemykání obličejem

Odemykáte telefon obličejem, otiskem, nebo jinak?

Dostáváme se k otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Zní jednoduše: odemykáte telefon obličejem, otiskem, nebo jinak?
[gravityform id=”209″ title=”true” description=”true”]
V diskuzi pod článkem můžete rozebrat výhody vámi používaného řešení a porovnat je s ostatními metodami ověření uživatele. Máte-li filozofickou náladu, můžete se zkusit zamyslet nad tím, kam půjde vývoj v segmentu zabezpečení telefonů dál.

Výsledky ankety ke 22. 8. 2018 12:00 Výsledky ankety ke 22. 8. 2018 12:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte raději čistý Android, nebo nadstavbu. Výsledky dopadly poměrně přesvědčivě pro čistý Android – z 208 hlasujících jich celých 58 % zvolilo jako odpověď „čistý Android“. Proti nim stojí nikoli nepodstatných 37 % respondentů, kteří dávají přednost nadstavbě či upravené ROM.

Máte raději čistý Android, nebo nadstavbu? Máte raději čistý Android, nebo nadstavbu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)