Jak nabíjíte telefon? (Víkendová hlasovačka)

Jak-nabíjíte-telefon

Dnešní chytré telefony vydrží na jedno nabití zpravidla jeden, maximálně dva dny. Celkem logicky tak vyžadují relativně časté doplňování energie. Tu lze získat z několika typů zdrojů, takže dávno neplatí, že kvůli nabíjení musíte být v dosahu 220V zásuvky. Jak nabíjíte telefon vy? To bude téma pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku


Nejtradičnějším způsobem nabíjení mobilního telefonu je pochopitelně připojení k nabíječce, zapojené do elektrické sítě. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, v průběhu uplynulých let došlo v tomto segmentu k poměrně zásadním vývojovým změnám. Proti prvním mobilům, které měly oddělený nabíjecí (zpravidla praktický kulatý) a datový konektor mají dnešní smartphony obě funkce sdružené do jedné zdířky. Nabíječky také bývají „rozebíratelné“ – skládají se ze samotného adaptéru a nabíjecího/datového kabelu, který lze použít také například pro nabíjení z USB portu počítače či notebooku. Poměrně dlouho byl i díky iniciativě Evropské unie standardem konektor microUSB, který však v posledních letech postupně nahrazuje USB-C s celou řadou výhod.

Porovnání konektorů microUSB a USB-C Porovnání konektorů microUSB a USB-C

Nabíječky a jejich zrychlování

Zásadním vývojem prošly také samotné nabíječky, které musí držet krok s rostoucí kapacitou akumulátorů. Trendem současnosti jsou takzvané rychlonabíječky, pracující zpravidla s vyšším výstupním napětím a/nebo proudem. Zatím posledním „výkřikem techniky“ je v tomto směru technologie Quick Charge 3.0, u které Qualcomm slibuje až o 40 % rychlejší nabíjení ve srovnání s první generací.

Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 ve srovnání s 2.0 a běžnou nabíječkou Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 ve srovnání s 2.0 a běžnou nabíječkou

Vývoj jde ale i dalšími směry – například čínská vlajková loď OnePlus 5 se z nuly na 50 % dokáže s nabíječkou Dash, využívající vyšší proud, dostat za 23 minut, na 100 % pak za 1 hodinu a 25 minut. Na obzoru jsou však i další zajímavé technologie – například FlashBattery by měla zvládnout plné nabití telefonu do pěti minut. Uživatele by tak nemusela trápit nízká kapacita akumulátoru, neboť by ji mohl doplnit za velmi krátkou dobu.

How Dash Charge Works ft. Emily Ratajkowski

How Dash Charge Works ft. Emily Ratajkowski

Zkuste to bez drátů!

Posledních několik let se snaží klasickým nabíječkám konkurovat bezdrátové nabíjení. Zpravidla funguje v provedení podložky, na které prostě položíte telefon, a on si začne odebírat energii. Úplně bez drátů to samozřejmě nejde – podložka je připojena k elektrické síti. Odpadá ale nutnost manipulace s konektorem nabíječky.

Bezdrátové nabíjení podporují například vybrané modely Samsungu Bezdrátové nabíjení podporují například vybrané modely Samsungu

Bezdrátové nabíječky fungují na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Pokud je podložka připojena ke zdroji, vytváří cívka magnetické pole. V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn a přiveden do baterie. Ve srovnání s dnešními rychlonabíječkami jsou však ty bezdrátové citelně pomalejší. Je pak na každém, zda je pro něj lepší o něco pohodlnější proces „připojení“, nebo čas, za který bude telefon připraven sloužit.

V roce 2015, kdy jsme se tématu bezdrátových nabíječek věnovali v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, používalo bezdrátovou nabíječku jako primární způsob nabíjení 28 % čtenářů. Největší skupina, čítající 40 % respondentů, měla telefon, který bezdrátové nabíjení nepodporoval.

How Does Wireless Charging Work?

How Does Wireless Charging Work?

Powerbanky

Velkým hitem posledních let se staly powerbanky či powerpacky. Z technologického hlediska se jedná o akumulátor, do kterého si „uložíte“ energii z elektrické sítě. V případě potřeby pak standardním kabelem (powerbanky mívají na vstupu microUSB a na výstupu obvyklý USB) telefon nabijete prakticky kdekoli. O rozmach externích přenosných baterií se do velké míry paradoxně zasloužila hra – konkrétně Pokémon Go, na jejíž náročnost dnešní telefony s bateriemi dimenzovanými na nepříliš náročné použití prostě nestačily. Powerbanky také slaví úspěch u uživatelů, kteří se často vyskytují mimo dosah elektrické sítě, například u těch, kdož preferují outdoorové aktivity.

Velké oblibě se těší powerbanky Xiaomi. A jak nabíjíte telefon vy? Velké oblibě se těší powerbanky Xiaomi. A jak nabíjíte telefon vy?

Při výběru dobré powerbanky je vhodné držet se několika základních pravidel. Určitě není dobré hledět jen na cenu – podezřele levné produkty zpravidla ani zdaleka nesplňují deklarované parametry. Důležité je sledovat kapacitu – čím vyšší hodnotu výrobce deklaruje, tím vícekrát zvládne powerbanka telefon nabít. Dalším zásadním faktorem pak je výstupní proud – 2A nabije telefon (zhruba) dvakrát rychleji než 1 A, takže pokud má powerbanka nabíjet zařízení například při běžící navigaci, určitě to lépe zvládne ta s vyšším proudem.

Nabíječky do auta a jiné způsoby

Pokud často cestujete autem, je situace o něco jednodušší. Nabíječky do auta se jednoduše „zapíchnou“ do zásuvky zapalovače. Dnes již jsou běžná provedení se dvěma či více USB porty, díky kterým lze nabíjet více než jedno zařízení. Důležitým údajem je, stejně jako u powerbank, výstupní proud. Pokud máte na výběr, určitě doporučíme nabíječku s proudem alespoň 2 A, která zvládne nabíjet většinu telefonů i při spuštěné navigaci. Značkové produkty pořídíte již za necelé tři stokoruny, neznačkové jsou sice levnější, ale často neplní deklarované parametry. Pokud chcete s výběrem poradit, můžete se podívat na tři tipy, které připravil Honza Dolejš.

Nabíječka do auta Nabíječka do auta

Způsobů, jak nabíjet chytrý telefon, je ještě celá řada. Zajímavý je například „kotlík“ BioLite CampStove, získávající elektrickou energii z hořících větviček, či podobné řešení PowerPot V. Zajímavé jsou také solární nabíječky – například PocketPower se vejde do kapsy a The Savior můžete instalovat třeba na batoh. Nevýhodou těchto nabíječek je však nutnost slunečného počasí a relativně malá účinnost.

Jak nabíjíte telefon?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Chceme od vás vědět, jak nabíjíte svůj telefon. Zvolit můžete více možností, nicméně v rámci zachování objektivity vybírejte jen ty varianty, které používáte alespoň jednou za měsíc.
[gravityform id=“159″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o způsobu, jak nabíjíte telefon. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti – ať už s rychlým či bezdrátovým nabíjením, nebo třeba tipem na kvalitní nabíječku do auta.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda a jak používáte mobil během řízení auta. Na výběr bylo více možností a výsledky dopadly následovně:

  • Největší skupina – konkrétně 46 % – používá telefon k hovorům přes handsfree, tedy tak, jak to vyžaduje zákon.
  • Téměř třetina, tedy přesně 32 % hlasujících, se přiznala k tomu, že během řízení nastavuje navigaci.
  • 22 % respondentů telefon během řízení vůbec nepoužívá.
  • 18 % hlasujících uvedlo, že během řízení čte textovou komunikaci či oznámení.
  • 13 % otázku neřeší, neboť nemá auto.
  • 11 % čtenářů uvedlo, že během řízení telefonuje bez handsfree.
  • Stejně tak 11 % na telefonu při řízení píše.
Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)