Jak levně vylepšit WiFi signál u Mini-PC: Návod pro odvážné

krok_5

V nedávném článku o multimediálních centrech jsme se rozepsali o různých způsobech, jak drobné Androidí mini-PC proměnit v plnohodnotný přehrávač filmů v obýváku. Jednou ze slabin, na které jsme při testování narazili, byl velmi slabý signál bezdrátového připojení způsobený titěrnou anténou v těle přístroje. Zkrátka není divu, že se přístroj jen tak tak připojil k přístupovému bodu ve vedlejší místnosti. Možná je právě tohle ten důvod, proč jste zatím s nákupem váhali. Ale pokud nedržíte pájecí pistoli v ruce poprvé v životě, máme tu pro vás návod, jak zmíněný neduh vyřešit.

Předem upozorňujeme, že otevřením přístroje a následnou úpravou hardwaru zcela jistě přicházíte o záruku. Modifikaci provádíte na vlastní riziko a server Svět Androida nenese zodpovědnost za případné poškození vašeho zařízení.

 Příprava

Jako pokusný králík nám na stole přistál typický zástupce této kategorie minipočítačů – cena cca 50 USD, dvoujádrový procesor na taktu 1,5GHz, grafická „karta“ MALI-400, 1GB RAM. Absolutně neznačkový produkt ze známého webu dealextreme.com. S hardwarovou akcelerací přehrával filmy z lokálního disku naprosto bez problémů (MX Player, BS Player), ovšem ani když byl tři metry od bezdrátového routeru, nebyl schopen přehrát plynule film ve vysokém rozlišení. Rozhodli jsme se tedy provést pitvu a následný upgrade antény. Vzhledem k tomu, že potřebné nářadí máme, utratili jsme pouze 150 Kč za anténu.

 antena

Co budeme potřebovat:

  • Pájecí pistoli
  • Cín
  • Libovolnou všesměrovou anténu určenou pro frekvenci 2,4GHz s kabelem
  • Malé štípací kleště, případně ostrý nůž

 

Postup

V první řadě je potřeba mini-pc rozebrat. V našem případně to šlo snadno, pouze pomocí nehtů – šasi se skládá ze dvou dílů, které jsou do sebe jednoduše zacvaknuté. Je možné, že váš typ může být sešroubovaný pomocí malých šroubků či slepený lepidlem. Pečlivě tedy prozkoumejte krabičku, než se pustíte do páčení.

krok_1

V momentě, kdy je přístroj otevřený, najděte připojenou anténu – jedná se o drobný kabel vedoucí z tištěného spoje do žluté „nálepky“ na krytu. Vzhled se může přístroj od přístroje lišit, proto na základní desce hledejte piny s nápisy ANT a GND značící připojení antény. V momentě, kdy jste si jisti umístěním kabelu antény, je potřeba ho opatrně odstranit pomocí pájecí pistole.

krok_2krok_3

Jakmile je anténa bezpečně odpojená, můžete ji klidně v přístroji ponechat – pouze pomocí lepící pásky (ideálně elektrikářské) zaizolujte kontakty, aby se po zavření zařízení konec kabelu nedotýkal žádných spojů. Nastal čas připravit si novou anténu. Pomocí štípaček nebo tenkého ostrého nože odřízněte koncovku kabelu a opatrně odstraňte bužírku v dostatečné délce tak, abyste následně mohli oba vodiče pohodlně připájet k výstupům a současně nebyly odizolované části příliš velké (aby nedošlo ke zkratování s jiným pinem).

krok_4

Následně připájejte anténu k desce. Pletenec na vnější straně kabelu patří na kontakt GND, zatímco vnitřní tenký drát přijde na pin s popiskem ANT. Doporučujeme nejprve přichytit GND, protože se v našem případě jednalo o poměrně nepoddajný drát. A mít kolem trochu prostoru neškodí.

krok_5krok_6

Ujistěte se, že spoj dobře drží a že nejsou piny navzájem propojené cínem. V tomto okamžiku je vhodné přístroj zapojit a otestovat funkčnost, ještě než ho zavřete. Pokud se vše zdá být funkční, můžeme přistoupit ke kroku poslednímu – tím je vyvedení kabelu ven z těla přístroje. Zvolte pokud možno umístění tak, aby se kabel zbytečně neohýbal a nekladl na připájené body příliš velkou páku. Pak je jen na vás, zda díru do krabičky vyvrtáte drobným vrtákem (pozor na poškození desky!) nebo pokud máte pájku se špičatým hrotem, můžete ho využít k tomu, abyste do plastu vypálili kulatý otvor. Nezapomeňte vždy hrot opatrně otřít od rozteklého plastu (a nespalte se)! Následně okolí výstupu opatrně očistěte nožem.

 krok_7

A to je vše, přátelé. Nyní už zbývá jenom krabičku opět zavřít a radovat se z povedeného „tuningu“. V našem případě měla externí anténa skutečně signifikantní vliv na bezdrátový výkon, kdy po provedené úpravě nebyl problém plynule přehrát testovací video ve formátu MKV s rozlišením 1920 × 1080 při datovém toku 6Mbit, čímž můžeme považovat úkol za splněný. Velká škoda je, že jsem zatím nenarazil na výrobek, který by měl konektor na anténu vyvedený ven – přitom by to cenu zcela určitě prakticky neovlivnilo a zvýšit výkon bezdrátové karty by pak zvládl prostým připojením externí antény i úplně obyčejný uživatel. Ale kdo ví, třeba se někdo z výrobců chytne za nos a něčeho takového se jednou dočkáme.

krok_8

 

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)