100 tančících dronů sneslo z nebe světový rekord (video)

Drony od Intelu trhyl rekord – náhleďák

V roce 2015 zažil byznys s drony velký boom. Každý, kdo jen mohl, si nějaký dron pořídil. A jelikož už spousta lidí svého drona má, v nadcházejícím roce bude nejeden jeho majitel přemýšlet nad tím, jak ho využít k něčemu ne tolik obvyklému. Podobným způsobem uvažoval i generální ředitel Intelu, Brian Krzanich, když se otočil na jednoho ze svých marketingových ředitelů, Anila Nanduriho, s otázkou, co by on udělal se stovkou vznášejících se dronů. Nanduri chtěl udělat něco velkého. Něco, co lidem ukáže, že s drony jde více než „jen létat“.

Zadal tedy výzvu malé skupince umělců a výzkumných technologických pracovníků na Ars Electronica Futurelab v rakouském Linzi. A tým se dokázal se zadáním poměrně rychle vypořádat. Stovka dronů ve vzduchu nad Flugplatz Ahrenlohe (Tornesch, poblíž německého Hamburku) ladně tančila a kreslila přednastavené 3D obrazce a zprávy. Poté, co se všechny drony snesly zpět na německou zem, světový rekord byl na světě.

The Making Of Drone 100 | Intel

The Making Of Drone 100 | Intel

Stovka dronů nastavila v Guinnessově knize rekordů poměrně vysokou příčku dalším bezpilotním letounům. Oficiální záznam světového rekordu do knihy posvětil soudce Pravin Patel, který nejen týmu, ale i celé společnosti Intel, k zápisu blahopřál.

Když Brian Krzanich video Drone 100 poprvé ukázal na veletrhu CES 2016 (dva měsíce po uskutečnění), řekl, že práce jeho týmu dala slovu ohňostroj zcela nový rozměr, a že drony ho dokážou více než napodobit, bez rizik spojených s běžně dostupnou tradiční pyrotechnikou.

Dron může být i kreativní

„Minulost může být nahrazena něčím novým, kreativně vytvořeným drony,“ řekl publiku na CESu. „To je to, co znamená něco znovu vynalézt s využitím nejmodernějších technologií.“

Horst Hoertner, senior ředitel Futurelab, řekl, že chcete-li transformovat podobný nápad do reality, musíte se zaměřit na budoucnost. „Budoucnost je jediná věc, která může být vytvořena,“ řekl. „Všechno ostatní již vytvořeno bylo. Naděje a zvědavost jsou jednotkami, které vám pomohou dělat věci, jaké tu ještě nebyly.“

https://www.youtube.com/watch?v=teQwViKMnxw

Hoertnerův patnáctičlenný tým říkal dronům „spaxels“, což v plném znění znamenalo „space pixels“. Řekl, že chtěl ukázat, jak může drony, které stále většina lidí vnímá jako zbraň, naučit vytvářet něco krásného a společensky smysluplného.

Celou show vedli čtyři piloti, každý z nich ovládal 25 dronů, které se vznesly na oblohu z Hamburského fotbalového stadionu. Dříve než však mohly drony vzlétnout, bylo nutné napsat perfektní software, který dovolil dronům následovat dráhy letu, vypínat a zapínat světla, a to vše spojit s orchestrální hudbou, která hrála pod nimi.

Zdroj: Intel.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)