Intel představil paměti 3D Xpoint. Blesk je jejich pomalejší brácha

3DXpointPaměti

Společnosti Intel a Micron představily novou třídu pamětí, jenž by měly být energeticky nezávislé, a tvrdí o nich, že by měly být ve svém oboru průlomové. V budoucnosti pak budeme tyto paměti, známé jako Intel 3D Xpoint, nacházet v noteboocích, smartphonech i superpočítačích.

Paměti 3D Xpoint jsou připravené nahradit ty současné, jako jsou NAND paměti používané v současných smartphonech. Fungují ale naprosto odlišně. Oproti klasickým tranzistorům, které musí být přístupné v celých řádcích, využívá Xpoint křížový průnik, který umožňuje přístup k jednotlivým buňkám pro zápis a čtení všech jedniček a nul.

Intel-Micron-3D-XPoint

Intel se chlubí, že by nové paměti mohly dosahovat tisícinásobné rychlosti oproti NAND pamětím. Zatímco starší paměti postupují při čtení nebo zápisu po řádkách a pracují s celými bloky buněk, Xpoint pracuje s každou buňkou individuálně, což je mnohonásobně rychlejší.

Kromě toho nabízí čtení průnikem také desetkrát hustější vrstvy pro zápis, což ve stručnosti znamená, že se bude dát využít větší kapacita za stávajících rozměrů.

Původní plán je výroba dvouvrstvých 128gigabitových (16GB) čipů, které jsou tedy obdobné jako ty v dnešních smartphonech. V budoucnu ale bude možné vrstvy čipů stohovat a použít je tak třeba pro pevné disky SSD.

Zdroj: AndroidAuthoriry.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)