Huawo, Xiaolajiao… aneb Když Čína kopíruje Čínu

huawo kopie huawei

U čínských výrobků jsme mohli vidět v minulosti kopie hlavně velkých západních značek. A to kvůli tomu, že v Číně neexistovaly velké globální značky. To se ale v posledních letech u telefonů změnilo. Společnosti jako je Huawei či Xiaomi patří k největším výrobcům na světě. A jak nám ukázal veletrh MWC, tak v Číně začali kopírovat i čínské značky. Viděli jsme výrobce s názvy jako je Huawo či Xiaolajiao.

Společnosti Huawo či Xiaolajiao představovali telefony kousek od originálů

Na veletrhu MWC naleznete velké množství výrobců telefonů, o kterých jste v životě neslyšeli a pravděpodobně už ani neuslyšíte. Při procházení výstavištěm nás ale zaujaly značky, které mají velmi podobný název jako jiné mnohem větší a úspěšnější společnosti.

huawo 6081 Huawo 6081

Například takový Huawo ukázal model 6081, který byste na první pohled téměř nerozeznali od telefonu Huawei Mate 10 Pro. Jenže to je tak všechno. Parametry se nedají moc srovnávat. O výkon se stará MediaTek MTK6750T. Zajímavé je to také u fotoaparátu, podle fotografií to vypadá, že jde o duální fotoaparát, ve skutečnosti jde však o jeden s 13 MPx.

Displej má velikost 6 palců a rozlišení 2160 x 1080 pixelů, což není zrovna špatné, stejně tak baterie s kapacitou 3 200 mAh. Dokonce má i USB-C a bezdrátové nabíjení, což značí, že tělo telefonu je z plastu. Bohužel jsme si jej nemohli osahat, protože společnost jej neměla na stánku k dispozici.

huawo Stánek společnosti Huawo

Xiaolajiao a další…

O kousek dál jsme narazili na společnost Xiaolajiao, která čistou náhodou tvoří telefony s velmi podobným designem jako Xiaomi. A to třeba nový model X2, který má 5,99″ palců velký displej s poměrem stran 18:9. Přední strana vypadá totožně jako Xiaomi Redmi 5, a to včetně umístění selfie kamery a senzorů. Na zadní straně můžeme vidět alespoň trochu odlišné umístění fotoaparátu. Opět se o výkon stará MediaTek procesor, tentokrát blíže nespecifikovaný, ten doplní dokonce 6 GB RAM. Baterie pak má kapacitu 4 000 mAh.

Není to ale jen o těchto dvou značkách. Vidět jsme mohli o kopie Essential Phone, CAT telefonů a samozřejmě Samsungů či iPhonů. Obzvlášť telefony s výřezem v displeji byly hodně oblíbené. Kvalita těchto telefonů je většinou bídná, v lepším případě dostanete alespoň čistější verzi systému, která funguje. Do rukou se nám ale dostaly i telefony, které téměř nefungovaly a šlo v podstatě jen o makety, které v sobě měly součástky.

Znáte ještě nějaké výrobce, kteří kopírují čínské telefony?

Zdroj: anandtech.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)