Huawei a Honor podvádí v benchmark testech: Důvod navýšení výkonu vás překvapí

benchmark podvod huawei honor

Po nějakém čase se objevil někdo, kdo podvádí v benchmark testování. Tentokrát jde o čínskou společnost Huawei, i dceřinou společnost Honor. Obě zkreslují benchmark testy. Podvádění odhalil server Anandtech. Spolupracovali přitom rovnou s tvůrci benchmarků, kteří dodali speciální verze aplikací tak, aby je Honor a Huawei telefony nedokázaly rozeznat. Jelikož jsou výsledky analýzy jasné, Huawei podvádění potvrdil. Ředitel softwarové sekce Huawei následně dodal hodně podivné vysvětlení, proč čínské společnosti podváděly.

Huawei a Honor zkreslují benchmark testy z toho důvodu, že to dělají i ostatní

Jakmile se na podvod přišlo a Huawei byl obviněn z podvodu, byl požádán Wang Chenglu, prezident softwarové sekce Huawei o vyjádření. Ten serveru Anandtech řekl, že konkurence v benchmark testech podvádí a Huawei v nich nemůže zůstat pozadu. Zároveň dodal, že jde v Číně o běžnou praxi a benchmarky se stále více a více odchylují od výkonu v normálním použití. Místo toho, aby na tento problém upozornili, se však přidali k “ostatním”.

První pochybnosti měli lidé ze serveru při recenzování telefonu Honor Play, kde výsledky testů ukázaly velmi podivné hodnoty. Následně se zaměřily i na starší telefony Huawei a Honor, které běží na čipsetu Kirin 970. Brzy objevili důvod, proč byly výsledky podivné.

Huawei i Honor používají detekci benchmarků. Jakmile telefon detekuje, že se spouští nějaký benchmark, zruší doslova čipsetu zábrany a nechá jej běžet na plný výkon a následně vůbec neřeší zvýšenou spotřebu nebo zahřívání. V reálném použití ale čipset nikdy takhle neběží, ať už je to právě kvůli úspoře baterie, nebo kvůli nadměrnému zahřívání.

Jakmile tohle lidé z Anandtechu zjistili, spojili se s tvůrci benchmark aplikací, jestli by jim mohli vytvořit speciální verze, které Huawei a Honor telefony nedokážou detekovat a tudíž se budou chovat tak, jak se chovají i v reálném použití. Z testování se potvrdilo, že jde o problém telefonů s posledním čipsetem Kirin 970, jako je Honor 10, Huawei P20 Pro. U některých telefonů jdou vidět větší rozdíly, u některých menší. V článku vidíte výsledky z telefonů Huawei P20, Huawei P20 Pro a Honor Play, šedou barvou je označen skutečný výkon, černou pak navýšený.

honor huawei podvod Zvýšená spotřeba na Honor Play při navyšování výkonu

Z výsledků jde jasně vidět, že rozdíl mezi skutečným a naměřeným výkonem je opravdu velký. V některých případech je rozdíl i v desítkách procent. Zajímavé je to, že i když mají všechny telefony stejný čipset Kirin 970, tak skutečný výkon je odlišný. Podle Anandtechu je důvod v tom, že díky odlišné konstrukci má každý telefon jiný teplotní limit. Díky tomu můžeme u Honor Play vidět největší navýšení výkonu a u Huawei P20 Pro nejmenší navýšení.

Překvapilo vás, že Huawei a Honor podvádí v benchmark testech?

Zdroj: anandtech.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)