HTC Desire pod drobnohledem, čtěte recenzi [Aktualizováno]

htc-logo-1

Nejnovější komunikátor s Androidem na našem trhu se dočkal plnohodnotné recenze, která se opět skládá ze dvou pohledů. Ty podle nás zaručí větší objektivitu. Samotná recenze v podstatě začala již před dvěma týdny v našem preview, které obsahuje i první, krátké video s telefonem.

[Aktualizace se týká doplnění třetího pohledu. Viz. níže.]

Úvod

HTC Desire, pro někoho kopie prvního Google Phonu – Nexus One, je v Evropě nejnovější Android telefon od taiwanské společnosti HTC, který se do České republiky dostal na začátku dubna. Jeho cena se pohybuje mezi 11 500 – 12 000 Kč (dostupný je i u operátorů T-Mobile a O2). Když už jsem zmínil Nexus One, měl bych tu podobnost trochu přiblížit. Oba telefony pocházejí z dílny HTC a liší v několika aspektech. Tím hlavním je pravděpodobně nadstavba systému Android, neboli prostředí HTC Sense, které již tradičně dává Androidu novou podobu. Další rozdíl je v hardwarových tlačítkách pod displejem, Nexus má dotyková tlačítka a normální trackball. Desire má narozdíl od Nexuse plnohodnotná tlačítka, ale zase mu nebyl dopřán normální trackball, nahradil jej optický, který ale plní funkci úplně stejně. Další menší rozdíl je v paměti RAM. Ostatní parametry jsou opravdu, až na drobnosti v konstrukci, stejné. Jedná se tedy o dva velmi podobné, pro někoho až identické přístroje. Přesto si HTC Desire zaslouží plnohodnotnou recenzi, vždyť jde zatím o nejlepší „Android“ na našem trhu.

Petr doplňuje:

Je ještě jedna malá avšak pro někoho podstatná drobnost v čem se tyto dva přístroje liší. Jedná se o přítomnost dvou mikrofonu u Nexus One, který má za následek perfektní zvuk v horších akustických podmínkách (stanice metra, stavba, nádraží, letiště a podobně). Pokud Vás zajímá, jak přesně funguje princip dvou mikrofonu jsme již psali v recenzi Nexus One.

Rozbalování a první dojem

Desire je dodáván v klasické krabičce od HTC, kde je všechno potřebné příslušenství namačkáno vedle sebe tak, že po prvním rozbalení není jednoduché vše složit zpět do původní podoby. Balení obsahuje samotný telefon a baterii, pod přepážkou pak najdeme klasická sluchátka s 3,5mm (jack) konektorem, AC adaptér (opět skládací), USB kabel s konektorem microUSB, nějaké brožury, a tím to končí. V telefonu je vložená 4GB microSD karta, na kterou výrobce (případně distributor) nahrál například návod k telefonu v českém jazyce. Abych řekl pravdu, ještě před prvním použitím jsem kartu vyměnil za 8GB, a tak jsem se do návodu ani nepodíval (ale dá se s tím žít). Před prvním spuštěním jsem cca 5 minut opatrně otevíral zadní kryt, abych ho nepoškodil. Když se povedlo, telefon byl připraven k používání. Přístroj v ruce působí velmi dobře, díky úpravě zadního krytu matnému zadnímu krytu (matná je podle mého jen úprava barvy) z ruky jen tak nevyklouzne a navíc působí opravdu dobrým dojem. Jediná nevýhoda zadního krytu je, že se lehce „zapatlá“ a je na něm vidět opravdu vše. Přesto tento „nešvar“ velice rychle opadne, když zjistíte, že zadní strana díky teflonové vrstvě je méně náchylná na poškrábání, je to tak něco za něco.

Desire tak na první dojem působí vskutku skvěle, obří displej na přední straně je parádní a celkově telefon nevypadá lacině, ale opravdu elegantně.

Petr doplňuje:

První dojem je opravdu velice dobrý, sdílím nadšení s Martinem. Navíc mě ještě oslnila tloušťka přístroje, díky které dobře padne do jakékoli kapsy a v této kombinace není problém ani velikost přístroje způsobena hlavně velkých AMOLED displejem. Trochu mě zarazilo připevnění zadního krytu, který jde opravdu velice špatně sundat, ale je to pravděpodobně daň za velice pevnou a kvalitní konstrukci přístroje HTC Desire.

Tomáš doplňuje:

Ano, první dojem je opravdu dobrý, ale to vypínací tlačítko inženýři z HTC, podle mě, mohli trošku víc promyslet. Je tak blbě umístěné, že se mi občas nepodaří jej napoprvé zmáčknout. Pokud píšete zprávy na klávesnici na ležato, jste nuceni telefon držet tak, že dlaní se o tlačítko opíráte, což může způsobit nechtěné zmáčknutí. Vystouplá část fotoaparátu je na jednu stranu dobrá věc (nebude se vám odírat vrchní část telefonu), ale mohli ji udělat z jiného, než lesklého materiálu po okraji, s takovou totiž brzy půjdou vidět oděrky právě na této lesklé úpravě.

httpv://www.youtube.com/watch?v=gpC7jrDiFyw

Kompletní specifikace

  • Procesor Snapdragon 1 GHz
  • Android ve verzi 2.1 (Éclair) s aktualizovaným UI Sense
  • Pamět – ROM: 512 MB, RAM: 576 MB
  • Rozměry – 119 x 60 x 11,9 mm
  • Váha – 135 g
  • Displej – 3,7 palců AMOLED | rozlišení: 480 X 800 WVGA
  • Sítě – HSPA/WCDMAEvropa/Asie: 900/2100 MHz
  • Quad-band GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
  • Optický trackball
  • GPS
  • Senzory: světelný na úpravu podsvícení; vzdálenostní (při hovoru); g-senzor; digitální kompas
  • Bluetooth 2.1 s FTP/OPP přenosem; možné i propojení s automobilem
  • Wi-Fi – IEEE 802.11 b/g
  • 3,5 mm stereo audio jack
  • Standardní Micro-USB
  • Fotoaparát – 5 megapixelů; autofocus; přisvětlovací dioda
  • Baterie – 1400 mAh
  • Rozšířitelná paměť – microSD™ memory card
  • FM rádio

Konstrukce a vzhled přístroje

Konstrukčně je na tom Desire velmi dobře. Nic po skoro měsíci používání nevrže a zatím jsem nezaznamenal ani žádné mezery na bocích atd. Tlačítka, fotoaparát a optický trackball jsou umístěny dobře, možná jen spouštěcí tlačítko navrchu přístroje je pro praváky méně dostupné, ale mě, jakožto zástupce leváků, to nevadí. Na přední straně přístroje se nachází displej o velikosti 3,7 palců, jedná se o AMOLED displej, který zvládá rozlišení 800×480 px, což po rozsvícení vykoná „Wow efekt!“ Celkově tak displej působí jednoduše parádně, barvy jsou zobrazovány velmi věrohodně a displej reaguje velmi citlivě, stačí se jen malinko dotknout a systém hned reaguje. Tady HTC udělalo kus práce a v porovnání například se Samsungem Galaxy Spica je to opravdu velký rozdíl. Nad displejem najdeme jen logo HTC a designově hezky zpracovaný reproduktor pro hovory. Na opačné straně je pak čtveřice HW tlačítek, a to Domů, Menu, Zpět a Hledat. Mezi nimi se nachází velmi šikovně umístěný optický trackball, na který si člověk musí chvíli zvykat, ale po prvním seznámením zcela nahradí klasickou kuličku.

Na bocích toho moc není, v hloubi duše jsem před představením HTC Desire doufal, že se konečně dočkám spouště fotoaparátu na pravé straně, ale HTC opět nezklamalo. A tak strany zůstaly opět chudé, pouze na levém boku je dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti. Na zadní straně přístroje se nachází objektiv 5MPx fotoaparátu, který zvládá automatické ostření a video v WVGA rozlišení. Vedle něj je pak přisvětlovací dioda a druhý reproduktor. Na horní straně telefonu je již zmíněné tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje a výstup na sluchátka (3,5mm jack). Abych kapitolu konstrukce mohl uzavřít, musím ještě zmínit dolní stranu, kde je pouze systémový mikrofon a microUSB port pro nabíjení a propojení s počítačem.

Díky své tloušťce je Desire zařízení vhodné do kapsy a člověk v podstatě ani neví, že ho má u sebe. To samé se dá říct i o váze přístroje, ta je i přes vybavení telefonu velmi dobrá a do ruky padne opravdu skvěle.

Vzhledově Desire působí opravdu elegantně, vše je zpracováno dobře a kombinace šedivé barvy s odstínem hnědé, přidává všemu na kráse. Navíc na přední i zadní straně tyto dvě barvy doplňují tmavší odstín stříbrné, což celkovému dojmu jen přidává.

Petr doplňuje:

U tohoto telefonu jsem si všiml, že vrstva, která je nad samotných displejem a způsobuje že povrch reaguje na doteky, jinak zvaný taky jako digitalizer, má jinou konstrukci než u ostatních Android zařízení s kapacitním displejem. U předešlých telefonu, bylo možné na displeji pozorovat v jistém úhlu pravidelně rozmístěné tečky, díky kterým telefon pozná, v kterém místě se jej dotkl náš prst. U HTC Desire jsou tyto tečky vloženy do kosočtverců, jejiž hrany tvoří přerušované čáry napříč celým displejem. Tato úprava je pravděpodobně díky technologii MultiTouch. Původně jsem zamýšlel digitalizer vyfotit, ale vzhledem k obtížnosti se mi to nepovedlo a nechám tedy pracovat vaši fantazii.

Android obohacený o prostředí Sense

HTC Desire běží na Androidu 2.1 (Eclair) a aktualizovaném uživatelském prostředí Sense. To je obohaceno o několik zajímavých věcí, jako je například funkce multitouch, díky níž je přeskakování mezi sedmi domovskými obrazovkami snadnější a rychlejší. Dále přibylo několik nových widgetů, které zrychlují tok informací (především Friend Stream a Zprávy, které spolupracují s jakýmkoli RSS kanálem). Stejně jako Nexus One a Motorola Milestone, i Desire má tzv. Aktivní tapety, díky kterým celé prostředí oživne. Bohužel je škoda, že většina živých tapet je opravdu náročná na procesor a telefon je při jejich používání lehce zpomalen – hlavně při přechodu mezi domovskými obrazovkami. Těch je jak jinak než sedm a dávají tak uživateli možnost mít vše „při ruce“. A je opravdu z čeho vybírat.

Do samotného systému Android se bez pomocí aplikací třetích stran bohužel nedostaneme, ale opravdu vše co člověk potřebuje, je již v prostředí Sense.

Systém běhá velmi dobře, díky procesoru Snapdragon o kmitočtu 1GHz je odezva minimální a rychlost je opravdu znát. Procesů zvládá systém najednou několik, ale při větším množství spuštěných aplikací (např. 15 – 20) se dostaví samozřejmé zpomalení. Již při startu systému se podle mého spustí až moc programů najednou (například zbytečné FM Rádio).

Fotoaparát

Většina uživatelů HTC, včetně mě, si vždy na fotoaparáty v těchto zařízeních spíše stěžovala. U modelu Desire je tomu ale jinak. Fotoaparát reaguje a ostří opravdu rychle, snímky jsou tak bez rozmazání a širokoúhlé rozlišení vypadá dobře, i když možná trochu nezvykle. Nastavení v aplikaci „Fotoaparát“ dostalo v Androidu 2.1 také nový vzhled a možnosti. Na rozdíl od Androida ve verzi 1.5 (popř. 1.6) je zde mnoho nových možností – upravení jasu, kontrastu, sytosti, citlivosti ISO atd. Celkově tak fotoaparát funguje a splňuje svou funkci lépe než kdy předtím. Navíc díky přisvětlovací diodě můžete fotit bez problému i v noci, přesto je dioda podle mého spíše „přesvětlovací“ a fotografie jsou tak až moc nasvícené.

Video, jak jsem již zmínil, umí Desire nahrávat ve WVGA rozlišení, tudíž 800×480 px. Opět oproti předchozím HTC je zde znatelný pokrok, ale plynulost videa stále není stoprocentní. Co se týče nahrávaného zvuku u videa, ten je průměrný, při větším hluku možná až podprůměrný (ale možná je to také dáno hlavním reproduktorem, který také není nejlepší).

Tomáš doplňuje:

Fotoaparát je pro mě spíše zklamáním. Na fotkách se objevuje značné množství šumu a to i za slunečného dne. Všimnete si toho ale spíše na velkém displayi na PC než na „malém“ displeji telefonu.

Na ukázkové fotografie a videa se můžete podívat níže.

Ukázky videa ke stažení – video č. 1 / video č. 2. (Uložit soubor jako…)


Multimédia

Desire, díky svému velkému displeji, je zařízení na multimédia jako dělané. Filmy či video zvládne přehrát v rozlišení 800×480 px, a to naprosto bez problémů. Barvy jsou velmi věrohodné, a tak například na cesty je Desire ideální. Pokud ale hodláte cestovat déle než 4 hodiny, měli byste si přibalit i přenosnou nabíječku. Ať už zvolíte jakýkoliv přehrávač, audio či video, budete potěšeni kvalitou obrazu i zvuku. Bohužel ale stále chybí podpora DivX souborů (alespoň v základu).

Sluchátka dodávaná s přístrojem jsou jen průměrná, a tak pokud si potrpíte na co nejlepší zvuk, budete asi muset použít jiný headset. Na druhou stranu ale přijdete o možnost použití handsfree. Mikrofon je totiž součást sluchátek, společně s tlačítky pro přijetí / odmítnutí hovoru a posunu v playlistu.Ani výchozí zvuk ze zadního reproduktoru není dvakrát skvělý. Výšky hodně přebíjejí basy a při plné hlasitosti je zvuk někdy až nepříjemný.

Na závěr multimédií doplním, že jsem byl opět zklamán předinstalovanou aplikací Hudba. Ta po spuštění poměrně dost zpomaluje celý systém a dokonce se mi stalo, že celý systém zamrzl a musel přijít restart. Graficky je sice pěkně zpracován, přesto jsem sáhl po jiném hudebním přehrávači (doporučuji Meridian, TuneWiki nebo nedávno vydaný 3 – Cubed).

Organizátor

V aktualizované verzi prostředí Sense jsou také nové možnosti kalendáře. Jeho vzhled byl malinko upraven a nyní je vše přehlednější. U každého dne nyní vidíte, kdy se daná událost odehrává, zda ráno či večer. Přibyl i jeden widget, který sice zabere jednu celou obrazovku, ale za to zobrazuje všechny nadcházející události.

Kontakty

Základní aplikace „Lidé“ také prošla jistou změnou. Díky updatované verzi Androida 2.1 je urychlena práce s kontakty, stačí „ťuknout“ na ikonku (popř. obrázek) u daného člověka a vyskočí okénko rychlých voleb. Dostanete se tak rychleji například k odeslání SMSky či e-mailu. A díky uživatelskému prostředí Sense budete stále v zajetí sociálních sítí, a to převážně Facebooku. Každý kontakt lze spojit s jedním přítelem na FB, což dává možnost stále sledovat své kamarády, jejich fotografie atd. Navíc se automaticky stáhne fotografie daného přítele. K tomu je hned po propojení telefonu s vaším Facebook účtem stažen kompletní telefonní seznam přátel, kteří mají na profilu zveřejněné číslo.

Výdrž baterie

Ze začátku jsem byl poměrně rozčarován z výdrže baterie. Přístroj se vybíjel bleskovou rychlostí a při nabíjení se zase nadměrně přehříval zadní kryt. Oba nešvary ale po několika nabití přestaly být aktuální a výdrž baterie se značně prodloužila (přehřívání zadního krytu pozoruji stále, ale ne tak znatelné). Samozřejmě když chcete telefon používat naplno každý den, musíte počítat s tím, že večer před spaním ho zapojíte do nabíječky. Když říkám naplno myslím hlavně připojení na internet (ať už přes mobilní síť, či Wi-Fi), GPS, hry, hudba, fotoaparát atd. Při běžném používání, tj. několik hovorů a SMS, poslech hudby do školy či zaměstnání, přečtení mailů atd. telefon vydrží cca den a půl, což je průměrné.

Tomáš doplňuje:

Výdrž baterie si prodloužíte obcházením instalací aplikací, které měří, zaznamenávají a jinak pracují převážně s baterií nebo zobrazují vytížení procesoru. Tyto aplikace běží na pozadí prakticky nepřetržitě a ne všechny jsou precizně naprogramovány a tím pádem užírají spoustu baterie.

Krátké video jako ukázka rychlosti prostředí Sense.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Em6OZ8gBUtQ

Ostatní poznatky

Prohlížeč

Požitek z prohlížení internetu je podle mého názoru maximální! Velké rozlišení displeje dopřeje kvalitní zobrazení většiny stránek, navíc podpora Flashe je více než příjemná. Multitouch v prohlížeči funguje velmi plynule, zatím nejlépe ze všech HTC zařízení. A rychlost načítání stránek je nadprůměrná. Jeden zahraniční web testoval rychlost načítání stránek souběžně na HTC HD2, Desire a iPhonu. Vyhrál Desire, a to jak v rychlosti načítání, tak v odezvě při natáčení přístroje.

HW klávesnice není potřeba

Obě softwarové QWERTY klávesnice plně nahrazují skutečné HW klávesnice, řekl bych na jedničku (mám na mysli klávesnici v portrait a landscape módu). Opět díky velikosti displeje a možnosti kalibrovat si klávesnici na své prsty je zaručeno psaní dá se říct bez překlepů. Navíc v landscape (na šířku) módu se dá bez problémů psát více prsty.

GPS

Telefon samozřejmě disponuje i GPS přijímačem, který není ničím zvláštní. Signál chytne během několika minut, většinou v rozmezí 2 – 5. V základu není předinstalovaná žádná navigace, neboť v České republice zatím není Google Navigation dostupná. To by se ale mohlo časem změnit a poté by zařízení tuhle navigaci zdarma dostat mohlo.

Petr doplňuje:

Vše nasvědčuje tomu, že se tato situace brzo zlepší a i my si užijeme online navigaci od Googlu. Tomu že to nebude již dlouho trvat, napovídá i tato krátká zprávička.

Hry

Podpora her na HTC Desire je také více než dobrá. Bohužel i přes rychlý procesor Snapdragon jsem u pravděpodobně nejnáročnější hry na platformě Android, a to Asphalt 5, zaznamenal menší plynulost hry, což je podle mě škoda. Přesto ostatní hry běží skvěle a pohybový sensor, díky kterému se většina z nich ovládá, funguje také dobře.

Petr doplňuje:

U hry Asphalt 5 jsem taky zaznamenal problémy s plynulosti. I když HTC Desire, má výkonnější procesor než Motorola Milestone, kde hra běžela naprosto plynule. Vše tedy nasvědčuje tomu, že daná hra není optimalizovaná na Snapdragon. Věřím, že další verze této hry na tom bude o poznání lépe. Když už jsme nakousli téma hry, doporučím velice kvalitně zpracovanou hru s názvem „HomerunBattle3D“.

Klady

  • velký AMOLED displej s vysokým rozlišením
  • kvalitnější fotoaparát a záznam videa
  • rychlost systému
  • prostředí Sense
  • propojitelnost se sociálními sítěmi (převážně Facebook a Twitter – Friend Stream)
  • multitouch je velmi citlivý
  • odezva v internetovém prohlížeči
  • kvalitní obraz při přehrávání videí

Zápory

  • zpomalení systému při použití Aktivního pozadí
  • aplikace „Hudba“ – zpomaluje celý systém
  • chyby v připojení přes Bluetooth – padání systému atd.
  • horší kvalita zadního reproduktoru

Ostatní fotografie

Závěr

Co říct na závěr této recenze? Myslím, že jsem telefon nejen chválil, ale vytkl mu i pár podle mě zbytečností, kterých by se mohlo příště HTC vyvarovat. Model Desire je jistě kvalitní zařízení, díky prostředí Sense dostává Android novou podobu a urychluje tak každodenní život. Pokud tedy hledáte telefon v plné výbavě, za poměrně slušnou cenu okolo 11 500 Kč, je pro vás HTC Desire jak dělaný.

Petr doplňuje:

Já bych se nebál označit HTC Desire jako nejlepší Android telefon, dostupný v současnosti u nás. Cena je vzhledem k parametrům opravdu velice optimální. Tento telefon bude jistě na dlouhou dobu mezníkem ve světě Androida. Jeho koupi si zajistíte velice kvalitní telefon s vyváženými parametry a dlouhodobé aktualizace ze strany HTC.

Doufám, že všechny vaše otázky jsem v recenzi zodpověděl, pokud ne, nebojte se zeptat znovu.


Autor: Martin Prokop                 Druhý pohled: Petr Mišák            Třetí pohled: Tomáš Očadlý

Martin Prokop
O Autorovi - Martin Prokop

Autor se zabývá webdesignem, PC hrami, vším moderním kam patří i OS Android a všechny přístroje na něm běžící. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (104)