HTC ChaCha – sdílejte svůj úsměv (recenze)

HTC Chacha

Když přišel první telefon s Androidem HTC G1, měl hardwarovou klávesnici. Mnoho uživatelů si toto řešení velice pochvalovalo. I já jsem patřil k zastáncům tohoto řešení. Jenže vývoj šel jinou cestou – tenčí telefony a samozřejmě jen s klávesnicí softwarovou. Na trhu tedy v  současnosti najdete jen velice málo zařízení obsahující hardwarovou klávesnici. A HTC ChaCha se chlubí nejen touto vymožeností, ale má ji navíc přímo pod displejem. Pro velké pisálky ideální řešení. Nemusíte se zdržovat vysunutím klávesnice. Vytáhnete telefon a hned píšete. Pro facebookové nadšence je na těle telefonu speciální tlačítko pro rychlé sdílení informací všeho druhu.

HTC Chacha - celkový pohled

Obsah balení

Uvnitř balení najdete menší nabíječku s USB konektorem. K tomu je samozřejmě kabel, který jednou koncovkou zastrčíte do nabíječky a druhým microUSB konektorem do telefonu.

NabíječkaUSB kabel

Dále zde jsou bílá sluchátka. Vypadají lacině, ale jejich zvuk nijak neurazí. Obsluhu telefonu Vám vysvětlí přiložený manuál. Vše je zabelno do bílé kompaktní krabice.

Sluchátka

Technické parametry:

  • Rozměry a hmotnost: 114,4 x 64,6 x 10,7 mm, 124 g (s baterkou)
  • Displej: 2,6″ 480 x 320, WVGA TFT 256k barev
  • Procesor: Qualcomm MSM7227, 800 MHz
  • Paměť: 512 MB ROM, 512 MB RAM
  • Sítě a Data: UMTS 900/1900/2100, GSM 850/900/1800/1900, HSDPA 7.2 Mbps, HSUPA, GPRS/EDGE
  • Konektivita: microUSB, WiFi b/g/n, Bluetooth 3.0 podpora A2DP, FTP, OPP, PBAP
  • Fotoaparát: 5 MPx, rozlišení 2592 x 1944 pixelů, autofocus, diodový blesk, detekce obličeje, video (720 x 480 pixelů), přední VGA kamera
  • Hudba: přehrávač hudby, stereo radio s RDS, 3,5mm jack
  • Operační systém: Android 2.3.3
  • Baterie: 1 250 mAh

Více parametrů najdete v našem katalogu.

Konstrukce a vzhled

Při prvním osahání si všimnete mírného prohnutí, díky němu se ChaCha drží v rukou pohodlněji. U tohoto modelu bylo zvoleno decentní barevné provedení. Díky použití kovu a plastu je tělo telefonu bílé v kombinaci se stříbrnou. Myslím si, že se design po všech stránkách povedl. Váha je 124 gramů, což je vzhledem k použitým materiálům slušné. Líbivý design podtrhuje i tloušťka, která činí necelých 11 mm.

HTC Chacha - boční pohled

Za konstrukci bych chtěl výrobce pochválit. Je hodně pevná a nikde nic nevrže. Dokonce je tak pevná, že se zadní kryt špatně sundává. Měl jsem pocit, že když strčím do telefonu SIM kartu, už tam zřejmě zůstane na vždy. Krkolomně zadní kryt sundáte díky mezeře pro microUSB. Spoje mezi kovem a plastem bohužel nejsou nejpreciznější. Vše je vidět na přiložených fotkách. Může to být ale vada pouze tohoto kusu.

Boční pohled - microUSBBoční pohled

Do kovového korpusu je zasazený displej a vnitřnosti zařízení. Aby nedocházelo k tlumení mobilního a Wi-Fi signálu, jsou na zadní straně použity kusy bílého plastu. Na vrchním plastové části se nachází čočka fotoaparátu. Napravo od ní je diodový blesk. Nalevo si můžete všimnout štěrbiny pro hlasitý reproduktor. Spodní plastový díl zakrývá baterii a sloty pro microSD kartu a SIM.

Místo pro bateriiFotoaparát, přisvětlovací dioda, reproduktor

Na přední části nahoře je úzká mřížka, která schovává reproduktor pro hovory a také notifikační diodu. Prostor pod reproduktorem vyplňuje displej o velikosti 2.6 palců. Těsně nad obrazovkou si lze všimnout malé čočky od přední kamery. Pod displejem se nachází čtveřice senzorových Android tlačítek (Domů, Menu, Zpět a Hledání). Nezvyklé je použití hardwarových tlačítek pro přijmutí/odmítnutí hovoru. Výrobce mohl klidně tlačítka vypustit a buď zvětšit displej, který je dost malý, nebo naopak zvětšit klávesy pro ještě pohodlnější psaní. Pod displejem se pak nachází příjemně velká hardwarová QWERTY klávesnice.

Horní část - Reproduktor, Notifikační dioda, Přední fotoaparátTlačítka pro voláníQWERTY klávesnice

Zbývající prostor pod klávesnicí vyplňuje proužek bílého plastu, ve kterém je umístěno jedno tlačítko. Ihned poznáte, k jakému účelu slouží, díky známé Facebook ikoně. Jeho cílem je zpřístupnit rychlejší sdílení na zmíněnou sociální síť.

Facebook tlačítko

Pro ovládání hlasitosti výrobce na levý bok umístil kolébkové tlačítko. Navrchu se nachází tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Abyste si mohli připojit k přístroji svá sluchátka, je na horní hraně přístroje umístěný také 3.5mm jack. Na spodní hraně najdeme jako obvykle mikrofon. Na zadním krytu lze využít také otvor pro provlečení šňůrky.

Vrchní hrana telefonu - 3.5mm jack, tlačítko pro vypnutí/zapnutí

Hardwarová klávesnice

Velkou výhodou, na kterou bude telefon lákat uživatele, je hardwarová klávesnice. Klávesy jsou dostatečně velké i pro větší prsty. Menší jsou akorát směrové klávesy, ale to až tak nevadí, jelikož v textu se lze pohybovat i dotykem na displej. V dolním levém rohu je magické tlačítko s nápisem FN, které umí přepínat funkce kláves. Co je na klávesnici označeno modře, dokážete s pomocí tlačítka využít. V podstatě to funguje jako u dnešních notebooků. Potěší i klávesa pro fotoaparát a nastavení, ale opět s využitím přepínače FN. Psaní na klávesnici bych označil za návykové a rychle si na tento způsob zadávání textu zvyknete. Pohodlnějšímu psaní napomáhá mírné prohnutí přístroje do tvaru V. Mačkáte-li klávesy na hlavní obrazovce, zapne se vyhledávání osob v seznamu kontaktů. Hardwarová klávesnice nabízí použití zkratek pro instalované aplikace. Definovat zkratky lze v nastavení pod volbou Aplikace – Rychlé spuštění.

Vyhledávání kontaktů pomocí hardwarové klávesnice

Facebook tlačítko

Pro příznivce Facebooku HTC udělalo speciální tlačítko pro rychlé sdílení. Po stlačení se objeví obrazovka, kde můžete napsat svůj příspěvek a k němu přidat fotografii.

Tlačítko má kromě zmíněného i další funkci. Funguje také ve vybraných aplikacích, kde umožňuje sdílet některé věci. Podělíte se tedy s kamarády o oblíbenou skladbu, zajímavou internetovou stránku nebo o vyfocené snímky. Poznat aplikace zahrnuté pro tuto funkci je jednoduché. Máte-li otevřený například obrázek, tlačítko nápadně pulzuje.

Sdílet lze:

  • Název poslouchané skladby
  • Obrázky
  • Videa
  • Internetové stránky

Pomocí tlačítka nejde sdílet Vaše poloha. K této funkci musíte otevřít aplikaci Friend Stream.

Displej a zvuk

Displej použitý v ChaCha má velikost 2.6 palce s rozlišením 480 x 320. Obrazovka je na šířku, což některým aplikacím činí problém. Asi největší jsem zaznamenal u her. Ale i např. benchmarky neustále vyhazovaly chybu. Nicméně většina aplikací šla bez problému. V nastavení lze zapnout, aby se displej přetáčel. Mně osobně tato možnost spíše vadila, protože potom musíte psát na klávesnici z boku. Co se týče kvality displeje, je na dobré úrovni. Na sluníčku je poměrně přijatelná čitelnost. Díky vysokému rozlišení je diplej jemný. I když zakážete aplikacím se přetáčet, stále jsou programy, které si umí vynutit svůj provoz na výšku. Velikost displeje se hodně podepisuje na písmu, které je opravdu malé. Tudíž bych telefon nedoporučil lidem se slabším zrakem.

Zvuk ze zadního reproduktoru je průměrný. Ve výškách uslyšíte někdy až pískavé zvuky. Basy nejsou moc zřetelné. Raději většinou sáhnete po sluchátkách. Zadní reproduktor se spíše hodí pro sledování filmů.

GPS

GPS jsem testoval při běhu. U HTC modelů mě zatím GPS nezklamalo. A nejinak je tomu i u ChaCha. GPS dokáže chytit polohu do deseti vteřin. Přesnost je perfektní. Nezaznamenal jsem, že by GPS během mého běhu detekovala špatně polohu. Pro navigaci jak stvořené. K navigování můžete využít aplikaci od Googlu. I když telefon má menší displej, je navigace použitelná. Jen uvidíte menší výsek mapy.

Fotoaparát

ChaCha má dvě kamery. První naleznete při pohledu nad displej. Ta se spíše hodí pro videohovory, jelikož má nízké VGA rozlišení. HTC udělalo speciální aplikaci Zrcadlo, která využívá právě přední kamerku. Jak název napovídá, uvidíte svůj obličej a můžete zhodnotit svůj vzhled. Pro ženy jistě užitečné.

Druhý fotoaparát má už lepší vlastnosti. Má 5MPx a pyšní se rozlišením 2592 x 1944 pixelů. Fotoaparát bych spíše hodnotil jako průměrný. Když je dobré světlo, pořídíte pěkné fotky. Občas barvy postrádají ostrost nebo naopak jsou přepálené. Na momentky kvalita fotek stačí. Focení je možné i za tmy díky přisvětlovací diodě. Ale použít se dá jen na objekty ve vdálenosti do dvou metrů od Vás. Navíc musíte počítat s velkým šumem. Natáčení videa u ChaCha není moc kvalitní. Neumí natáčet v HD kvalitě. Při pohybu je video rozmazané a mírně trhané.

Prostředí fotoaparátuVýběr rozlišení

Pořízené fotky a videa si můžete stáhnout zde.

Systém

Překvapila mě svižnost celého prostředí. Zásluhu na tom má 800 MHz procesor a 512 MB RAM. V ChaCha je použito prostředí HTC Sense ve verzi 2.1. Díky displeji, který je na šířku, muselo HTC svoje prostředí speciálně upravit. Myslím si, že prostředí navržené pro tento přístroj je skvělé a přispívá k lepší použitelnosti. Jistě oceníte, že si můžete celé prostředí přizpůsobit podle sebe.

Chcete-li přístroj odemknout, vezmete dolní kroužek a přemístíte ho kamkoliv do prostoru. Nad kroužkem je čtveřice ikon, které si můžete navolit. Slouží k rychlému přístupu do aplikace. Přeskočíte tak krok, kdy musíte odemknout telefon a vyhledat aplikaci. Velice praktické.

Rychlé spuštění aplikaceOdemknutí přístroje

Po odemknutí přístroje se dostanete na první plochu. V levém dolním rohu je ikona pro vstup do seznamu aplikací a naproti v pravém rohu Vás další ikona zavede do menu, kde si přizpůsobíte celý přístroj. Musíte se smířit s tím, že na první obrazovce díky dolním ikonám nedáte velké widgety, které na běžném Android telefonu zabírají celý displej. Pokud na ploše nic nemáte, objeví se kolečko s plusem, které naznačuje, že přes něj lze rychle přidat nějakou položku na displej (např. widget, aplikaci, odkazy atd.). Celkově můžete mít až sedm ploch. Zajímavé je, že počet ploch se automaticky mění na základě obsazenosti ploch. Pokud vložíte nějakou položku na plochu, automaticky se hned přidá další plocha. Gestem štípnutí nebo zmáčknutím tlačítka Domů, se dostanete na do přehledu ploch. Stiskem na nějakou plochu se vrátíte zpět z přehledu a navíc se přesunete na danou plochu. V přehledu lze i měnit pořadí ploch. Nelze však udělat výměnu první plochy za jinou.

První plochaPrázdná plochaNáhled ploch

Do seznamu aplikací se dostanete buď přes tlačítko Menu, nebo na první obrazovce přes levou ikonu. Aplikace jsou řazeny do mřížky, ale přes tlačítko Menu lze změnit řazení aplikací do listu. Napravo je modrý panel se třemi ikonami. Je to vlastně jednoduchý filtr. Je-li kurzor na první ikoně, zobrazí se Vám všechny systémové i nainstalované aplikace. Pod druhou ikonou se skrývají nejčastěji používané programy a přesunem na třetí ikonu z názvem Stažené vyfiltrujete aplikace, které jste sami do telefonu nahráli. Ocenil jsem v novém Sense, že je již možné se rychle v aplikacích přes menu dostat na vymazání aplikací.

AplikaceMenu v seznamu aplikací

Psal jsem zde o přizpůsobení celého prostředí. To lze provádět přes ikonu na první ploše. Zde si změníte např. barevné provedení celého Sense, veškeré zvuky v telefonu nebo tapetu. Zajímavé jsou scény. To není nic jiného než uložený stav widgetů a aplikací na ploše. Já bych viděl možnost použití v odlišení prostředí pro práci a zábavu. Přece jen pro pracovní účely se hodí mít na ploše jiné věci (např. widget kalendáře, úkolů nebo aplikace jako je seznam lidí, gmail atd.), než když máte volno. Z vlastní zkušenosti vím, že ploch je dostatečné množství a scény jsem tudíž nepotřeboval.

Přizpůsobení telefonuZměna ikon na odemykací obrazovce

Asi se ptáte, kde lze brát další skiny pro Sense. Pro tento účel je tu připravena aplikace HTC Hub. Kromě skinů zde najdete další aplikace, různá rozšíření v podobě widgetů a pluginů, vyzvánění a také tapety na plochu. Abyste mohli využít této služby, je nutné se zaregistrovat. Tím také získáte přístup na htcsense.com.

HTC sense webová službaZamknutí přístroje

Tato webová adresa nabízí:

  • Zamknutí telefonu (odblokovat ho lze jen pomocí Vámi zadaného pinu)
  • Prozvonění telefonu, i když máte nastavené jen vibrace.
  • Zobrazení lokace telefonu
  • Přesměrování hovorů
  • Přesměrování zpráv
  • Kompletní vymazání zařízení

Odemknutí přístroje

Pojďme se nyní podívat na telefonní aplikace. Do seznamu kontaktů se dostaneme skrze program Lidé. Můžeme si všimnout, že vpravo je opět panel se třemi ikonami. Pod první ikonou se nacházejí všechny kontakty. Druhá ikona Vám ukáže skupiny kontaktů a pod třetí ikonou se skrývají hovory. Kliknutím na kontakt se otevře jeho detail. Uvidíte všechna čísla, e-maily, adresy, chatovací služby, které jste si ke kontaktu nastavili. Navíc jsou zde i možnosti pro zablokování hovoru a nastavení vyzvánění. Vpravo v detailu kontaktu je napravo panel s vícero ikonami. To nám dává více informací o kontaktech. Můžete zobrazit zprávy, e-maily, statusy z Twitteru a Facebooku, fotky z Facebooku a také všechny hovory s daným člověkem.

KontaktyDetail kontaktuPropojení Facebooku s kontaktem

Historii volání si zobrazíte přes aplikaci Seznam hovorů. Napravo se opět nachází postranní panel. Díky němu se dostanete hned do seznamů kontaktů. Filtrovat hovory můžete přes volby, které najdete pod tlačítkem Menu.

Historie volání

Pro multimédia je v ChaCha připravena řada aplikací. Od Google je tu YouTube a Books. Přičemž Books je v naší zemi zatím nepoužitelné. Poslech hudby si užijete přes program Hudba. Nabízí jen základní možnosti manipulace s hudbou. Jen zde vyzdvihnu nalezení skladby na YouTube.

Hudba

Videa spustíte přes aplikaci Videa. Přehrajete si jen videa konvertovaná do formátů MP4 a H264. Chcete-li si přehrát videa jiných formátů, musíte sáhnout po jiných aplikacích.

GalerieGalerie fotek

Sociální sítě se schovávají pod aplikací Friend Stream. Uživatelské rozhraní je podobné jako u seznamu kontaktů. Uvidíte vpravo postranní lištu, na které jsou ikony sloužící jako filtr zobrazených příspěvků z Facebooku a Twitteru. Zobrazit si tudíž můžete zprávy jen s webovými adresami, obrázky, jen textové statusy atd. Pro Facebook Chat je připravena speciální aplikace. Dle mého názoru poměrně povedená. Zajímavé je, že nezatěžuje tolik sytém. Proto s kamarády na Facebooku můžete být od rána do večera. Dokonce je vytvořen i speciální Facebook chat widget, kde se ukazují připojení lidé.

Facebook chat - widgetFacebook chat - aplikaceFriend Stream - status

Kalendář je téměř totožný jako z čistého Androidu bez nadstavby. Ve výchozím stavu se po zapnutí aplikace zobrazí měsíční přehled. To lze změnit přes nastavení. Zvolit si můžete denní a týdenní rozvrh nebo si lze zobrazit agendu, kde uvidíte seznam událostí rozdělených po dnech. Hodně se mi líbil propracovaný widget pro kalendář. HTC u svých widgetů dělá více variant. Takže si každý vybere, co mu vyhovuje.

Kalendář - měsíční pohledKalendář - denní rozvrh

Se zajímavým konceptem sdružení funkcí přichází aplikace Hodiny. Zahrnuje v sobě:

  • Světový čas
  • Klasický budík
  • Stopky
  • Časovač
  • Hodiny na ploše (funkce, která by měla sloužit pro zobrazení hodin v noci na displeji)

BudíkHodinyČasovač

Praktická aplikace, která se určitě hodí je Rychlé hledání. Zadáte slovo a poté jej vyhledáte pomocí nejrůznějších služeb:

  • Google hledání
  • Wikipedia – podporuje i hledání v české mutaci
  • Youtube
  • Přeložit – přeloží slovo pomocí Google Translate
  • Slovník – slovník významů slov, ale v angličtině

WikipediaGoogle Translate

Často lze spatřit v propagaci HTC Sense aplikaci Počasí. Předpověď počasí doprovází líbivé animace. Například při předpovědi deště Vám na displej naprší a poté se setře stěračem. Asi nejznámější je widget s počasím a hodinami. Jelikož dobré věci se často kopírují, hodně aplikací se tímto widgetem inspirovalo. Předpověď počasí je na pět dní. Do seznamu stahovaných dat si lze přidat další města. Slajdováním nahoru a dolů se pohybujete mezi předpovědmi pro Vámi zvolená místa.

Počasí

ChaCha obsahuje rádio a tudíž v systému najdeme i program obsluhující tento hardware. Aplikace je dělaná jednoduše. Po spuštění se Vám načtou stanice. Přepínat mezi nimi lze pomocí tlačítek na boku. Nechybí ani funkce manuálního ladění.

Rádio

Připojíte-li telefon k PC, máte na výběr z několik možností činností:

  • Nabíjet telefon
  • Využít zařízení jako úložiště
  • Sdílet internet
  • Dostat internet z PC do telefonu (podporovaný je jen Mac a Windows)

Poslední možnost je dost nezvyklá, ale občas se může někomu hodit. Zvlášť, když nemáte zaplacená data a Wi-Fi síť je v nedohlednu.

Konektivita

Pro brouzdání je připraven prohlížeč upravený výrobcem. Na malém displeji si prohlížení webu tolik neužijete, ale díky funkci, která dokáže přizpůsobit text na displej, je čtení internetových stránek docela pohodlné.

Při procházení nastavení jsem objevil možnosti, které v čistém Androidu nenajdete. Pokud Vám někdo zavolá a Vy zvednete telefon ze stolu, uslyšíte, jak se zvuk snižuje. Obrátíte-li při hovoru telefon displejem k desce stolu, aktivuje se pro hovor zadní reproduktor. V nastavení lze aktivovat kapesní režim. Dáte přístroj do kapsy a hlasitost vyzvánění se automaticky zapne na nejvyšší hlasitost.

Nastavení

A na takových maličkostech HTC Sense stojí. I když je náročnější na systémové prostředky, přesto se vyplatí ho mít. Má spoustu vylepšení a šetří Vám čas sháněním aplikací. Jednoduše ChaCha zapnete a můžete pohodlně používat, protože spoustu funkcí již má v sobě. Pro začátečníky jistě užitečné. Na druhou stranu musím konstatovat malý neduh. ChaCha má málo uživatelské paměti. Pro aplikace máte k dispozici 130 MB. Což se sice může zdát hodně, brzy ale budete škudlit každý megabajt. Náročnost aplikací na systémové prostředky rostou. Stačí tedy pár aplikací (já osobně jsem jich měl nainstalováno kolem 12) a budete hodně přemýšlet, co si v telefonu nechat. Hodně náročné na data jsou hry. A uvážím-li, že telefon je určený především mladým lidem, je použitá paměť velkým mínusem.

Výkonnostní testy

Pro milovníky čísel a měření výkonu jsem udělal testy ve třech aplikacích. Na screenshotech vidíte výsledky jednotlivých testů.

Neocore

Neocore

Smartbench

Smartbench

Quadrant

Quadrant

Výdrž baterie

Baterie má kapacitu 1250 mAh, což není mnoho. Telefon mi při běžném používání vydržel zhruba den a půl. Při větší zátěži, kdy s telefonem neustále pracujete, budete večer sahat po nabíječce. Sledování filmu si užijete zhruba kolem pěti hodin. Prodloužit výdrž baterie pomůže vypnutí Facebook chatu. Teoreticky se tak můžete dostat na dva dny používání, když přístroj nebudete moc zatěžovat.

Závěr

U HTC ChaCha je myslím jasné, kdo by si ho měl pořídit. Je cílený pro mladší lidi, kteří nedají prsty z klávesnice. Navíc je určený pro Facebook ,,závisláky“. Nicméně nevidím důvod, proč by si ho neměl pořídit i člověk, který Facebook nepoužívá. ChaCha nabídne pohodlné psaní a navíc neurazí ani svým designem. I když má malý displej, přesto HTC výborně optimalizovalo své prostředí Sense. Bohužel displej se podepisuje na velikosti písma, které je opravdu malé. Což by mohla být pro někoho velká překážka. Dalším nepříjemným neduhem je podle mého názoru malá paměť. Naštěstí to HTC zachraňuje pomocí svých aplikací, takže instalovat budete minimálně. Hodně často jsem viděl nadávat lidi na Facebook tlačítko. Chápu, že se to každému nemusí líbit, ale věřte, že telefon je užitečný i bez Facebook účtu. Jelikož se zvolený koncept s QWERTY klávesnici přímo pod displejem vyskytuje zřídka, věřím, že si tento model najde spoustu příznivců. Já patřím mezi ně.

Klady

  • Pevná konstrukce
  • Hardwarová klávesnice
  • Pro nadšence Facebook tlačítko
  • HTC Sense
  • Notifikační dioda
  • Tvrzené sklo Gorilla Glass

Zápory

  • Menší displej
  • Displej na šířku
  • Pro Facebook odpůrce zbytečné tlačítko
  • Málo uživatelské paměti

Za zapůjčení telefonu děkuji Jiřímu Mátlovi.

Cena telefonu
Graf ceny produktu HTC ChaCha poskytuje server Heureka.cz

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)