Honor 7 Lite: další trefa do černého (recenze)

Honor 7 Lite titul

Telefon Honor 7 znamenal pro odnož společnosti Huawei důležitý milník a tento celosvětově úspěšný model si vysloužil pozitivní hodnocení i v naší recenzi. Právě kvůli celosvětovému uspěchu tohoto modelu se společnost rozhodla v Číně prodávaný Honor 5C uvést v Evropě pod názvem Honor 7 Lite. Zda novinka dělá svému jménu čest se dočtete v naší recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení – nutný základ

Spolu s telefonem Honor 7 Lite jsme v tyrkysové krabičce obdrželi také základní manuál, sponku na vytáhnutí šuplíku pro SIM a microSD, USB kabel a malou, 1A nabíječku.

Honor 7 lite obsah balení

Klenot střední třídy

Telefon Honor 7 Lite dokáže zaujmout nejen na papíře svými hardwarovými parametry, ale také naživo svým vzhledem a použitím kvalitních materiálů. Honor 7 Lite působí již při prvním uchopení do rukou jako dražší zařízení, než jakým ve skutečnosti je. Tento pocit je pak ještě umocněn v případě, že držíte námi testovanou zlatou variantu. Pochvalu pak musíme výrobci vysmeknout také za dílenské zpracování, které na nás působilo velmi dobře a ani za něj by se nemusel stydět telefon s cenou o několik tisícovek vyšší. Zpracování můžeme vytknout snad jen na pohled viditelné na dotek však nepostřehnutelné spoje od licí formy v rozích plastového rámečku. Trochu se také obáváme o zvýšenou přední hranu chránící displej před poškrábáním, respektive její lesklý povrch, který se obecně vzato po čase používání rád loupe. Poslední výtka ke konstrukci telefonu pak směřuje k poměrně vystouplému modulu fotoaparátu.

Honor 7 lite displej

Na zádech přístroje nalezneme hliníkový kryt s kartáčovaným povrchem, který vypadá na pohled velmi dobře a ani otisky na něm nejsou příliš viditelné. Zbytek konstrukce je pak sice tvořen plastem, to však díky vysoké kvalitě zpracování příliš nevadí. Okolní plastový rámeček je zde řešen poměrně originálně a mírně přesahuje až na záda telefonu. Na pravém boku přístroje nalezneme zapínací tlačítko a kolébku hlasitosti, oba tyto prvky jsou pak vhodně umístěné a dobře dosažitelné. Na druhé straně se nalézá pouze šuplík pro SIM a microSD kartu. Na horní hraně se nalézá 3,5mm jack konektor společně se sekundárním mikrofon. Na spodní hraně pak nalezneme micro USB konektor společně s hlasitým reproduktorem a telefonním mikrofonem.

Honor 7 lite logo

Celá přední strana je překryta tvrzeným krycím sklem Gorilla Glass 3. generace a oproti zádům je podstatně méně nápadná. Největší část přední plochy pochopitelně zabírá displej. Co se jeho okolí týče, Honor 7 Lite rozhodně nepatří mezi rekordmany. Zejména okraje nad a pod displejem jsou vysoké a odpůrcům ovládacích tlačítek na displeji by rozhodně udělalo radost použití hardwarových tlačítek, která by se pod displej pohodlně vešla. Díky displeji s úhlopříčkou 5,2″ lze telefon i přes širší okraje plnohodnotně ovládat i jednou rukou, zaoblené tvary zase napomáhají jeho pohodlnému držení.

Honor 7 Lite – první pohled

Honor 7 Lite - první pohled

Čtečka otisků prstů nesmí chybět

Na zádech telefonu Honor 7 Lite se po vzoru dalších telefonů z dílny společnosti Huawei usídlila čtečka otisků prstů. A stejně jako v případě ostatních telefonů ze stáje Huawei/Honor i zde čtečka funguje na výbornou. K odemknutí zamknutého telefonu se zhasnutým displejem stačí ke čtečce přiložit prst. V naprosté většině případů se telefon odemkne na první pokus a to i pokud má uživatel mokrý prst. Subjektivně je však čtečka nepatrně pomalejší než ty u TOP modelů v podobě telefonů Huawei P9 či Huawei Mate 8.

Honor 7 lite fotoaparát

Čtečka otisků má také tyto funkce:

  • Přístup do souborového sejfu.
  • Přístup k vybraným aplikacím.
  • Stažení/vytažení notifikační oblasti.
  • Posouvání snímků v galerii.
  • Pořízení fotografie/videa.
  • Zastavení budíku.
  • Přijmutí hovoru.

Pěkný obraz, průměrný zvuk

Honor 7 Lite disponuje IPS displejem o úhlopříčce 5,2″ a rozlišení 1920 x 1080 px. Díky této kombinaci úhlopříčky a rozlišení pak displej nabízí vysokou jemnost obrazu 424 ppi. Barvy i pozorovací úhly displeje jednoznačně patří k tomu nejlepšímu v této cenové kategorii. Maximální jas je dostatečný i pro používání telefonu za slunečného dne, automatická regulace však většinu času až nepochopitelně agresivně snižovala jas. I na přímém slunci tak často nebyl jas displeje na maximu.

Byť by se podle dvojice mřížek na spodní hraně mohlo zdát, že telefon disponuje hned dvěma hlasitými reproduktory, není tomu tak. Jedná se jen o v poslední době oblíbený trik, jak zachovat symetričnost na spodní hraně telefonu. Hlasitý reproduktor se tak ukrývá pouze pod pravou mřížkou, zatímco pod levou si své místo našel pouze telefonní reproduktor. Kvalita hlasité reprodukce představuje průměr dané cenové kategorie a mnoho uživatelů tak příliš neoslní. Hlasitost reproduktoru je zde podprůměrná. Ve spojení s dobrým přehrávačem a kvalitními sluchátky si pak prostřednictvím 3,5mm jacku užijete dostatečně kvalitní zvuk pro každodenní poslech.

Hardware

Výkon telefonu Honor 7 Lite dodává chipset z domácí dílny a to konkrétně nový HiSillicon Kirin 650. Ten disponuje procesorem se čtyřmi jádry Cortex-A53 taktovanými na 2,0 GHz a čtyřmi jádry pracujícími na frekvenci 1,7 GHz. Grafický výkon v tomto případě obstarává Mali-T830MP2. Operační paměť disponuje kapacitou 2 GB a interní úložiště má velikost 16 GB z čehož je pro uživatele dostupných přibližně 9,5 GB, ovšem až poté, co odinstalujete několik předinstalovaných her od Gameloftu. Prostor pro vaše data pak můžete rozšířit pomocí až 256GB microSD karty. Tato sestava zaznamenala v AnTuTu skóre přesahující 55 tisíc bodů, což je velmi dobrý výsledek na danou cenovou kategorii.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=“400203″]

Dostatečný výkon i na hry

Pokud se obáváte, jak si grafický čip z nižší třídy poradí s náročnějšími herními tituly, můžeme vás uklidnit. Na telefonu Honor 7 Lite jsme otestovali celou řadu her v čele se závody Real Racing 3, graficky povedenou střílečkou Dead Effect 2 a a portem PC titulu GTA: San Andreas. Se všemi zmíněnými tituly si Honor 7 Lite poradil. Jen u Dead Effect 2 musely být detaily nastaveny na „vysoké“ při maximálním nastavení byl již patrný nepatrně nižší framerate.

 

Konektivita s menšími kompromisy

Nedostatků si lze všimnout v oblasti konektivity . Telefon nenabídne NFC a spokojit se budete muset s pomalejší Wi-Fi 802.11 b/g/n. Do třetice pak budou ke kompromisu donuceni uživatelé dvou SIM karet – telefon totiž disponuje jedním klasickým slotem pro nano SIM a druhým hybridním, kde si uživatel musí vybrat mezi microSD a SIM kartou. Jinak zde ale naleznete vše potřebné, od Bluetooth 4.1, přes podporu veškerých u nás využívaných LTE pásem až po GPS doplněnou o GLONASS. Příjem mobilního a Wi-Fi signálu je zde i přes kovová záda na výborné úrovni. Zrovna tak dobře posloužil Honor 7 Lite jako automobilová navigace, GPS je zde rychlá a přesná. Telefon potěší také geocachery, jelikož nabídne elektronický kompas a to dokonce včetně předinstalované aplikace.

Překvapivá výdrž na baterii

Zabudovaná baterie nabídne lehce nadstandardní kapacitu 3000 mAh a při testování nás svou výdrží velmi mile překvapila. Výdrž při náročnějším použití dosahovala téměř dvou dnů na jedno nabití. Doba používání se zde přitom blížila 6 hodinám. Při střídmějším používání se tak rozhodně nebudete muset obávat nabíjet telefon „pouze“ obden. Za tento dobrý výsledek však nevděčí Honor 7 Lite pouze baterii ale především dobré optimalizaci a úspornému chipsteu. Přítomen je pochopitelně i správce napájení, který nabídne 3 výkonnostní profily – výkon, inteligentní a ultra. Za co však výrobce pochválit nemůžeme je velmi dlouhá doba nabíjení. S originálním adaptérem trvá nabití baterie z 15 na 100% dlouhé 2,5 hodiny.

EMUI v hlavní roli

Telefon využívá operační systém Android 6.0 Marshmallow, čehož si však nezkušené oko pravděpodobně vůbec nevšimne, jelikož celý systém je prakticky dokonale překryt nadstavbou EMUI 4.1. Z toho plyne, že Honor 7 Lite není, stejně jako prakticky všechny telefony Huwei a Honor, nic pro uživatele prahnoucího po čistém Androidu. Na druhou stranu, pokud vám nevadí, že systém nemá s čistým Androidem prakticky nic společného a v první řadě vám jde o funkčnost celého prostředí, budete spokojeni. Nejvíce pak může uživatelům vadit launcher bez nabídky aplikací, pokud se s ním však skutečně nesžijete, není problém nainstalovat z Obchodu Play nějaký jiný.

Systém telefonu je vyladěný na jedničku. Po celou dobu testu běžel maximálně svižně a to i po zaplnění paměti testovacími hrami. Během používání jsme nezaznamenali jediný zásek či pád aplikace. Nadstavba EMUI prošla dlouhým vývojem a v současné verzi je velmi dobře optimalizovaná a nabízí celou řadu užitečných funkcí a aplikací. Vedle těch spojených se čtečkou otisků bychom rádi vyzdvihli například tyto:

  • Možnost spustit záznamník, kalkulačku, svítilnu a fotoaparát ze zamykací obrazovky.
  • Chytré přepínání mezi Wi-Fi a mobilní sítí na základě polohy nebo dostupnosti internetu skrze Wi-Fi.
  • Možnost přenastavit pořadí ovládacích tlačítek a přidat tlačítko na stažení lišty.
  • Ruční kalibrace barev displeje.
  • Povedená správa datového provozu aplikací.
  • Zmenšení obrazu pro pohodlnější ovládání jednou rukou.
  • Možnost přizpůsobení přepínačů v horní liště.
  • Plánované vypnutí a zapnutí telefonu.
  • Možnost ovládat displej i v rukavicích.
  • Filtr nežádoucích telefonních čísel.
  • Povedená klávesnice Huawei Swype.

Fotoaparát a natáčení videa

Honor 7 Lite disponuje fotoaparátem se snímačem o rozlišení 13 MPx doplněný o objektiv se světelností f/2.0. V rámci své cenové kategorie fotí Honor 7 Lite velmi dobře. Snímkům nechybí barevná věrnost a pro potřeby příležitostného mobilního fotografa jsou i dostatečně ostré. Pochválit musíme také velmi rychlé a přesné ostření. Až po otevření na počítači a přiblížení si můžeme všimnout slévání detailů a barevného šumu. S ubývajícím světlem pochopitelně klesá i kvalita snímků, i tak však řadíme snímky pořízené za špatných světelných podmínek mezi to nejlepší, co můžete v této cenové kategorii dostat. Škoda jen, že video umí Honor 7 Lite pořizovat pouze ve FullHD rozlišení při snímkovací frekvenci 30 FPS. I z tohoto důvodu telefon videem nejspíš nikoho neohromí. V tomto případě se jedná o jen lehký nadprůměr dané kategorie.

Fotoaplikace

Fotografická aplikace prostředí EMUI prošla za poslední dobu poměrně výrazným vývojem a ve své nejnovější verzi nabízí intuitivní ovládání a celou řadu funkcí. Stačí si zvyknout, že přetažením do prava zobrazíte dostupné fotorežimy a přetažením na druhou stranu se zase dostanete do nastavení fotoaparátu. Vedle toho se pak na hlavní obrazovce aplikace fotoaparátu nalézá tlačítko pro přepínání mezi primárním a sekundárním fotoaparátem, barevné filry a nastavení LED přisvícení. Zvlášť pochválit si pak zaslouží povedený manuální režim, který je navíc dostupný i při natáčení videa.

Fotoaplikace nabízí tyto režimy:

  • Foto Pro (manuální režim)
  • Video Pro (manuální řežim)
  • Krása
  • Video v režimu krásy
  • HDR
  • Panorama
  • Dobré jídlo
  • Malování Světlem
  • Časosběrný režim
  • Zpomaleně
  • Zaostřit na vše
  • Vodoznak
  • Zvuková poznámka
  • Skenování dokumentu

Fotografie

Video

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Závěr

Honor 7 Lite se na našem trhu v současnosti prodává za atraktivní cenu 5 990 Kč vč. DPH. V rámci své cenové kategorie pak tento smartphone hledá konkurenci jen velmi těžko. Postavit se mu může snad jen Lenovo K5 Plus, které nabídne o 500 Kč nižší cenu, ale také nepatrně menší displej, nižší výkon a slabší výdrž na baterii. Další konkurent je pak opět svázán se značkou Lenovo. Konkrétně máme na mysli Lenovo Moto G 3. generace, které ve své 16 GB variantě stojí podobné peníze, nabídne již poměrně obstarožní Snapdragon 410 ale své nevýhody kompenzuje například voděodolností, lepším fotoaparátem nebo čistým Androidem 6.0 Marshmallow. V případě, že se vám Honor 7 Lite líbí ale máte radši větší úhlopříčky, sáhněte po modelu Honor 5X.
Graf ceny produktu 7 Lite Dual SIM poskytuje server Heureka.cz

Jak již možná po přečtení recenze tušíte, finální verdikt nad telefonem Honor 7 Lite bude více než pozitivní. Telefon nabídne velmi atraktivní a kvalitně zpracovaný kabátek a zvlášť ve zlaté barvě vypadá opravdu stylově. Vyzdvihnout si zaslouží tradičně vynikající čtečka otisků prstů s řadou doplňkových funkcí. Smartphone navíc přináší do střední třídy výkon, za který by se nedávno ještě nemusela stydět ani vlajková loď. Připočtěte ještě nadprůměrnou výdrž na baterii spolu se schopným fotoaparátem a rázem je na světě rovnice na zaručený úspěch.

Není ale všechno zlato co se třpytí a nejinak je tomu i v případě zlatého Honoru 7 Lite. Mezi negativa tohoto telefonu musíme zařadit především absenci NFC, rychlejšího Wi-Fi standardu a nutnost volby mezi druhou SIM nebo microSD kartou. Jinak kvalitní displej pak sráží zbytečně úsporná automatická regulace jasu a dobrý dojem z dlouhé výdrže pro změnu kazí dlouhý čas potřebný pro nabití baterie.

Klady

+ Cena.
+ Vysoký výkon.
+ Kvalitní čtečka otisků prstů
+ Povedený design a kvalitní zpracování.

+ Nadprůměrný fotoaparát.
+ Výdrž baterie.
+ Propracované a skvěle optimalizované EMUI 4.1.

Zápory

– Absence NFC a Wi-Fi ac.
– Hybridní slot pro microSD.
– Slabší hlasitý reproduktor.
– Nízký automatický jas.
– Dlouhé nabíjení.
– Širší okraje okolo displeje.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)