Podívejte se na vizualizaci historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu

historie-zastoupeni-verzi-androidu-ico

Androidu je často (právem) vytýkána jeho roztříštěnost. Staré verze zůstávají na trhu příliš dlouho, ty nové naopak nastupují jen velmi pomalu. Potvrzuje to i skutečnost, že Android 7.x Nougat se za čtyři měsíce po uvolnění nedosáhl ještě ani 1% podílu a teprve v lednu 2017 zmizel ze statistik sedm let starý Android 2.2 Froyo. Bylo tomu tak ale vždy? Mnohé může napovědět vizualizace historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu.

Historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu Historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu

Odpověď je poměrně zřejmá: bývalo to i výrazně horší než nyní. Google se v posledních letech hodně snaží, aby defragmentaci svého mobilního operačního systému snížil. To je i jedním z důvodů, proč zásadní nové verze představuje jen jednou ročně. Výrobci tak mají více času na to, aby připravili aktualizace pro svá zařízení. Proti Applu je však míra přijetí nejnovějších verzí očividně nedostačující, takže aktuálně jsou v oběhu zařízení se dvanácti různými verzemi Androidu. Nejstarší verze Androidu jsou přitom často nezabezpečené a neposkytují dostatečné uživatelské zkušenosti. Platí to zejména pro nejlevnější telefony, které zákazníci kupují, aniž by si byli vědomi toho, jaký operační systém na zařízení běží.

Historie zastoupení jednotlivých verzí v 77 sekundách

Viktor Bohush publikoval v úterý na YouTube zajímavé video, zobrazující dosavadní vývoj historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu od 14. prosince 2009 do současnosti. Snímek dlouhý 77 sekund ukazuje poměr zastoupení verzí v průběhu času doslova den za dnem. Data jsou přitom aktuální – ve vizualizaci nechybí ani poslední čísla ze začátku ledna.

Android Historical Version Distribution 2017

Android Historical Version Distribution 2017

Jak můžete na videu vidět, barevné pruhy představují jednotlivé verze operačního systému Android. V průběhu času se pruhy rozšiřují a zužují s ohledem na to, jaký podíl mělo zastoupení jednotlivých verzí na aktuálním trhu. Proti obvyklému koláčovému grafu, který Google prezentuje a pravidelně aktualizuje na stránkách pro vývojáře, lze ve vizualizaci vidět průběh.

Bohush se na podobné kompilace specializuje a v jeho videích tak například najdete vyobrazení vývoje na poli desktopových webových prohlížečů. Použitý způsob interpretace je přitom přehledný a snadno pochopitelný. Situaci vyjadřuje pochopitelnějším způsobem než čárové grafy. Pro geeky tentýž autor připravil například vizuální porovnání efektivity a rychlosti řadicích algoritmů.

Co si o vizualizaci historie zastoupení jednotlivých verzí Androidu od Viktora Bohushe myslíte? Pomohla vám pochopit, jak se v průběhu času prosazovaly nové verze mobilního operačního systému od Googlu?

Zdroje: androidauthority.com, phandroid.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)