Pohled do historie: jak se vyvíjela softwarová tlačítka

softwarova_tlacitka_ico

Softwarová tlačítka, která se na Androidu objevila poprvé ve verzi 3.0 Honeycomb, prošla v průběhu pěti let poměrně zajímavou evolucí. V tomto článku vám ukážeme, jaké změny se v této nenápadné, ale důležité oblasti odehrály.

První oficiální render telefonu Google Pixel, který se objevil počátkem tohoto týdne, naznačil mnohé o připravovaných změnách v uživatelském prostředí. Pozornému oku nemohla ujít změna tlačítek v navigační liště, která jsou nově vyplněná bílou barvou. Nově se tedy funkční klávesy skládají z bílého trojúhelníku, kruhu a čtverce, přičemž prostřední funkční klávesa Domů má kolem sebe ještě bílý kroužek. Proti předchozí verzi to není žádná velká revoluce, při pohledu do historie je však evidentní, jak velké změny Google provedl v uživatelském rozhraní svého operačního systému.

Zatím není jisté, zda inovovaná tlačítka dostanou pouze nové telefony Google Pixel, která mají být představeny v úterý, nebo jestli se po aktualizaci na Android 7.1 objeví i na dalších zařízeních Nexus. Na zodpovězení této otázky si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Stejně tak není jisté, zda bude dlouhý stisk tlačítka Domů doprovázen barevnou „květinovou“ animací, jak naznačovaly dřívější úniky. V Androidu 7.0 se toto tlačítko po klepnutí rozzáří a při delším stisku se promění v rámeček, v němž se vykreslí vyhledávání Google.

Pojďme se tedy podívat, jaké změny se odehrály v oblasti funkčních kláves v uplynulých letech.

Android 3.x Honeycomb – softwarová tlačítka mají premiéru

Android 3.0 Honeycomb z roku 2011 byl slepou vývojovou větví. Mělo se jednat o systém, orientovaný na tablety, které do té doby používaly rozhraní, určené původně pro mobilní telefony. Systém nezaujal ani zákazníky, ani výrobce, takže jeho procentuální zastoupení nikdy nepřekonalo jednociferná čísla. Uživatelské rozhraní působilo na tu dobu tak trochu mysticky a výstředně. Do tohoto pojetí zapadala i namodralá softwarová tlačítka, která měla ostré hrany a výrazné obrysy. Co bylo důležité: ačkoli někteří výrobci implementovali softwarové klávesy do prostředí Androidu 2.x, Honeycomb byl první verzí, která tuto funkci podporovala nativně. Do té doby sloužily k ovládání funkcí především hardwarová tlačítka – nejprve mechanická a později doteková.

Softwarová tlačítka z Androidu 3.x Honeycomb Softwarová tlačítka z Androidu 3.x Honeycomb

Android 4.0 Ice Cream Sandwich až Android 4.4 KitKat – temné Holo

Koncem roku 2011 přišel Android 4.0 ICS, který cílil na telefony. Nakonec se ale osvědčil natolik, že ho začali používat i výrobci tabletů. Ice Cream Sandwich trošku uvolnil futuristický vizuální styl svého předchůdce a poskytl o něco konzervativněji pojatou navigační lištu. Uživatelé si tak mohli vychutnat čistější rozložení tlačítek, konzistentnější linie a zaoblenou šipku tlačítka Zpět. Tento design se držel relativně dlouho – byl použit také v KitKatu, představeném v roce 2013.

Android 4.x nabízel konzervativnější tvary Android 4.x nabízel konzervativnější tvary

Android 5.0 Lollipop až 7.0 Nougat – geometrický Material

Jednou z nejviditelnějších novinek Androidu 5.0 Lollipop, představeného na podzim roku 2014, byl nový grafický styl, označovaný jako „Material.“ Kromě systému se do moderního kabátku postupně převlékly také všechny systémové aplikace, postupně se přidávali autoři dalších programů. Material rozdělil laickou a odbornou veřejnost na dva tábory: zatímco jedné straně se líbil svou čistotou a jednoduchostí, druhé připadal příliš hranatý, prostý či zbytečně barevný (což vynikl hlavně ve srovnání s Holo UI, kde vládla černá barva).

Po dvou letech od prvního představení však můžeme konstatovat, že si na něj většina uživatelů zvykla a bere ho jako samozřejmost. Součástí této designové evoluce byla samozřejmě také změna softwarových tlačítek. Poměrně výmluvné symboly byly nahrazeny abstraktnějšími geometrickými tvary: trojúhelníkem, kruhem a čtvercem. S touto trojicí se dnes setkáte nejčastěji.

Trojúhelník, kolečko a čtvereček - to je design Material Trojúhelník, kolečko a čtvereček – to je design Material

Android 7.1 Nougat – ve znamení plných tvarů

Připravované telefony Google Pixel přijdou podle několika zdrojů s Androidem 7.1. První oficiální render naznačil to, co jsme již říkali výše: tlačítka budou vyplněná barvou, kolečko kolem sebe bude mít ještě decentní kroužek. Jak to bude s případnými animacemi, se dozvíme patrně již v úterý 4. října, kdy mají být nové telefony představeny.

S tímto provedením má přijít Android 7.1 S tímto provedením má přijít Android 7.1

Co říkáte na nejnovější verzi navigační lišty? Líbí se vám, nebo máte dojem, že Google v tomto směru udělal krok stranou? Která softwarová tlačítka se vám líbila nejvíce a nejlépe vypovídala o své funkci? Podělte se o své dojmy a názory v diskuzi pod článkem!

Zdroj: androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)