Historie domácích obrazovek systému Android 2008-2012

android

Internetový portál androidaustralia přinesl zajímavý článek, který shrnuje vývoj domácích obrazovek od prvních verzí Androidů po dnešní nejnovější Ice Cream Sandwich. Společnost Android Inc. založil v roce 2003 Andy Rubin, od kterého Android v roce 2005 odkoupila společnost Google a Andyho Rubina postavila do čela vývoje tohoto systému. O tři roky později, v roce 2008, představil Google svůj první telefon (HTC Dream), za jehož výrobou stojí společnost HTC. Od té doby prošel Android spoustou změn a dostal se do nynější podoby nejnovější verze systému Ice Cream Sandwich.

Android 1.0

První verze systému, která již ukázala budoucí rysy v podobě Widgetů na hlavní obrazovce. Většinu věci, co ze systému známe dnes, však ještě postrádá. Nedočkala se ani pojmenování po nějakém dezertu, jako je to v případě dalších verzích.

Android 1.5 „Cupcake“

Dalši verze tentokrát už pojmenovaná po dezertu Cupcake (košíček), která přinesla zejména integraci vyhledávání pomocí služby Googlu a virtuální klávesnici

Android 1.6 „Donut“

Kobliha, jak zní v překladu označení této verze, ukázala správný krok v budoucím vývoji systému Android. Přinesla lepší vyhledávání, převod textu na řeč a vylepšený Android Market.

Android 2.1 „Éclair“

Éclair (piškotek) přinesl první výraznější redesign systému. Vzhled některých ikon je použit v systému dodnes, stejně tak přibyly živé tapety, čistší menu a nová obrazovka aplikací.

Android 2.2 “Froyo”

Froyo (mražený jogurt) není třeba dlouze představovat, neboť  jej i dnes obsahuje spousta telefonů. Systém se velice podobá dnešní podobě nejnovějších verzí, přinesl řadu nových aplikací a zlepšení.

Android 2.3 “Gingerbread”

Gingerbread (perník) je v současné době nejpopulárnější verzí systému Android. Gingerbread je oproti předchozím verzí čistší a uživatelsky přívětivější. Vylepšeny byly ikony, notifikační lišta nebo například barevná schémata. Přibyl nový efekt při vypínání obrazovky.

Android 3.0 “Honeycomb”

Android 3.0 s kódovým označením Honeycomb (plástev medu) se stal standardem pro tablety s operačním systémem Android. Na telefony se nikdy nedostal a ani nedostane. První verze 3.0 měla zezačátku problémy se stabilitou a obsahovala spoustu chyb, které částečně vyřešila verze 3.2.

Android 4.0 “Ice Cream Sandwich”

Poslední oficiální verze Androidu Ice Cream Sandwich (ruská zmrzlina) dostala za úkol sjednotit systémy pro telefony a tablety, což by mělo usnadnit práci vývojářům aplikací. Nová verze přinesla například podporu hardwarové acelerace, jiný Launcher, nové složky, vyhledávání na každé stránce nebo třeba podporu HD rozlišení. I když se systém ICS zdaleka nedostane na všechny současné telefony, je to nejspíše nejvíce očekávaný update tohoto systému.

Co přinese budoucnost?

Dnes se zdá, že systém Ice Cream Sandwich je konečně systém, na který všichni čekali. Sdružuje telefony a tablety a je to zatím nejvybavenější a nejplynulejší verze systému Android, jaká kdy vznikla. Tak jako tak přijde doba, kdy se i tento systém dočká svého nástupce, který bude opět o něco lepší, rychlejší a vybavenější. Předpokládá se, že Google bude dále pokračovat ve značení pomocí dezertů. Bude mít další systém označení Jelly Beans (želé fazole) a bude to Android 5.0? Nechme se překvapit.

Jaký systém pracuje ve Vašem telefonu, jak jste s ním spokojeni, která verze se Vám líbí a naopak kterou byste nejraději zapomenuli?

zdroj: androidaustralia.com.au

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)