HD2 MIUI Rom – Design a funkčnost v dokonalé harmonii

miuiandroid_logo

Přestože telefon HTC HD2 je tu s námi nějaký ten pátek, díky svým hardwarovým vlastnostem stále drží krok s nejnovějšími telefony. Jedinou menší brzdou tohoto monstra je stařičký systém Windows Mobile, který již dnes není vyvíjen. Díky tomu, že Android je open source, vznikají nejrůznější portace tohoto systému. My si dnes představíme jednu z nejznámějších, která si na rozdíl od ostatních šlape svou cestu.

 

MIUI je tvorba čínských programátorů, kteří se chtěli odlišit od obyčejného prostředí Androidu, a tak vytvořili svůj Launcher, přepracovali kompletně uživatelské prostředí, přidali pár vlastních aplikací a vychytávek. Stále jde ovšem o takřka čistý Android, který je na rozdíl od ROMek s různými nástavbami (např. Sense) pekelně rychlý. K tomu si připočtěme možnost měnit grafická témata a získáváme neobyčejnou ROM.

Domácí obrazovka – inspirace iOS

Jak vidíte, ikonky velmi připomínají vzhled ikonek z telefonů iPhone, stejně tak není možné se dostat do nějakého menu s aplikacemi. Všechny nově nainstalované aplikace se vám totiž automaticky přidají jako ikonka na jednu z ploch. Na rozdíl od iOS ovšem můžeme na plochu přidávat widgety tak, jak jsme zvyklí.

Poznámka autora: Tento koncept je jedna z věcí, která se mi na MIUI nelíbí, takže jsem MIUI Launcher nahradil GO Launcherem a telefon může vypadat nějak takto.

Nastavení

Nastavení je kompletně přepracováno a je rozděleno do tří záložek – Personal, System a Programs. Díky tomu je velice přehledné a člověk se v něm rychle orientuje.

 

Notifikační lišta

Ani zde autoři nepoužili klasickou lištu z čistého Androidu, ale vytvořili svou, která je rozdělena do dvou záložek – Notification a Toggles. V první záložce se objeví nejrůznější upozornění (sms, aplikace, aktualizace…), v té druhé máme ikonky pro rychlé ovládání základních nastavení – WiFi, Jas, Zvuk…

Grafická témata

Ke změnám témat nám poslouží vestavěná aplikace Themes. Hned po spuštění máme možnost aplikovat nějaké téma, které máme staženo v telefonu – záložka Local Theme. Druhou možností je téma stáhnout, to provedeme na záložce Online Theme. Aplikování nebo stažení je skutečně jednoduché a provede se pár kliknutími. MIUI jde však ještě dál a dovolí nám nejen změnit celé téma, ale otapetovat i jednotlivé části systému. Kliknutí na Customize se dostáváme do podrobného výpisu všech částí systému, které můžeme upravit. Telefon tak jde designově doladit do všech detailů, o čemž se uživatelům jiných ROM ani nesnilo.

Zálohování

Tvůrci MIUI mysleli i na rozsáhlé možnosti zálohování. Je zde pro vás připravena aplikace, která dokáže jedním klikem zazálohovat celý telefon včetně aplikací, systémových nastavení, sms atp., případně si můžete sami vybrat, jaké části chcete zazálohovat. Zálohovat jdou také vámi vytvořená  témata, to ovšem v aplikaci témat.

Další MIUI aplikace

Závěr

Přestože někdo po přečtění recenze mohl nabýt dojmu, že hlavní předností MIUI je možnost udělat si z telefonu omalovánky, opak je pravdou. MIUI díky svému přepracovanému UI nabízí skvělou funčknost a na rozdíl od čistého Androidu jsou věci více dotažené a promyšlené. Rychlost, odezva a stabilita systému je skutečně brilantní a za několik měsíců používání jsem nezažil žádný zásek nebo restart telefonu. Stejně tak MIUI aplikace jsou často lepší než placené alternativy. Sečteno podtrženo, čínští tvůrci odvedli dobrou práci a jejich výsledek stojí za vyzkoušení.

Seznam podporovaných telefonů pro MIUI ROM

 • HTC HD2
 • HTC Desire HD
 • HTC Desire Z
 • DroindInc
 • HTC Desire
 • Samsung Captivate
 • Samsung Galaxy S (I9000)
 • Samsung Vibrant
 • Samsung Galaxy SII
 • Motorola Droid
 • Motrola Defy
 • Motorola Milestone
 • LG Optimus 2x
 • Nexus One
 • Acer Liquid
 • Mione

Oficiální web MIUI
Český web MIUI
HTC HD2 MXZ MIUI V8

jan_dolejs
O Autorovi - jan_dolejs

Spokojený uživatel a fanoušek mobilního systému Google Android. Vlastním telefon HTC HD2 s ROM MXZ MIUI. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)