Co vše může prozradit graf využití baterie? (návod pro začátečníky)

baterie_ico

Operační systém Android v sobě obsahuje nástroj, s jehož pomocí můžete sledovat a analyzovat využití baterie v podobě grafu s řadou dalších informací. Naleznete ho v systémovém nastavení v sekci Správa napájení (název sekce se může lišit s ohledem na verzi systému, výrobce, respektive grafickou nadstavbu).

Kromě grafu historie vybíjení a nabíjení akumulátoru také můžete získat poměrně přesný přehled o tom, které programy se nejvíce podílejí na spotřebě elektrické energie (takzvaně „drancují baterii“). Systém se též snaží odhadnout předpokládanou výdrž do vybití, jestliže budete zařízení používat přibližně stejným způsobem, jako dosud.

Využití baterie pod lupou

Podíváte-li se na graf využití baterie detailněji (zpravidla se detaily zobrazí poté, co na něj klepnete), dozvíte se další zajímavé podrobnosti.

Detail grafu využití baterie Detail grafu využití baterie

Kromě grafického vyjádření stavu akumulátoru v průběhu času se totiž ve spodní části ukazují další údaje:

  • Signál mobilní sítě – zobrazuje kvalitu signálu (nebo počet základnových stanic v dosahu). Tmavě zelené pruhy označují silný signál, světle zelená dobrý signál, žlutá znamená slabé spojení a červené pruhy označují režim „skenování,“ což znamená, že zařízení hledalo signál mobilní sítě. Pokud je zařízení v režimu „V letadle,“ nebo ocitlo-li se mimo oblast pokrytí, bude to v grafu interpretováno jako prázdné místo (bílé, nebo u některých modelů černé). Obecně platí, že čím lepší je signál mobilní sítě, tím méně energie telefon potřebuje na komunikaci s ní. Snadno tak odhalíte příčinu rychlého vybíjení, způsobenou tím, jak se zařízení snaží udržovat spojení v místech s horším pokrytím.

    Signál mobilní sítě Signál mobilní sítě

  • GPS aktivní – ukazuje, kdy byla aktivní GPS. Čára označuje dobu, kdy byl GPS přijímač zapnutý a některá z aplikací nebo systémová služba se snažila použít GPS pro určení přesné polohy zařízení. O určování polohy pomocí GPS byste ve většině případů měli vědět (například když používáte navigaci, nebo nějaké mapy, lze použití GPS předpokládat). Jestliže graf ukazuje využívání GPS, kterého si nejste vědomi, pak buď proveďte inspekci aplikací a pokuste se zjistit, která zjišťuje polohu bez vašeho vědomí, nebo jednoduše energeticky náročný GPS modul vypněte a zapínejte ho výhradně v případě potřeby.

    GPS aktivní GPS aktivní

  • Wi-Fi – zobrazuje časy, kdy byl zapnutý modul Wi-Fi, tedy neznamená to, že v daném období byl telefon připojený k nějaké bezdrátové síti. Aktivní Wi-Fi se podepisuje na využití baterie zejména v režimu, kdy hledá dostupné přístupové body.

    Wi-Fi Wi-Fi

  • Probudit – toto je velice důležitý údaj! Probudit telefon může nejen uživatel tím, že zapne obrazovku a něco na něm dělá, ale také některé aplikace, běžící na pozadí, například z důvodu aktualizace dat. Probouzení přitom může proběhnout bez aktivace obrazovky – například e-mailová aplikace kontroluje e-maily i v okamžicích, kdy telefon „odpočívá,“ aniž by přitom rozsvěcovala displej. Probouzení by však nemělo být příliš časté, takže pokud například váš graf ukáže, že telefon „neusíná,“ patrně budete na stopě příliš krátké výdrže baterie na jedno nabití. Pak bude na vás, abyste například s pomocí nástroje Wakelock Detector (vyžaduje práva roota) vypátrali programy, které zabraňují zařízení v přechodu do režimu spánku, nebo ho z něj příliš často probouzejí. Následně se můžete pokusit ovlivnit jejich chování v nastavení, případně je úplně odinstalovat.

    Probudit Probudit

  • Obrazovka zapnutá – protože displej se zpravidla nejzásadněji podepisuje na využití baterie, je jeho zapnutí indikováno v grafu spotřeby. Pokud graf ukazuje zapnutou obrazovku i v okamžicích, kdy jste zařízení prokazatelně nepoužívali, pravděpodobně bude na vině nějaký program, který displej zhasíná jen „jako.“

    Obrazovka zapnutá Obrazovka zapnutá

  • Nabíjení – zobrazuje časy, kdy bylo zařízení připojeno k nabíječce. Nabíjení by se také mělo projevit v grafu jeho vzestupnou tendencí.

    Nabíjení Nabíjení

Hlavním údajem je tedy snadno interpretovatelný graf využití baterie. Pokud se v něm vyskytnou nějaké mezery, znamená to, že zařízení bylo během tohoto období vypnuté. Žluté nebo červené čáry grafu indikují kriticky nízký stav akumulátoru (doporučujeme nabíjet dříve, než indikátor stavu baterie klesne pod 10 %). Šedá oblast představuje přibližnou zbývající kapacitu.

Šedá oblast představuje přibližnou zbývající kapacitu Šedá oblast představuje přibližnou zbývající kapacitu

Jak prodloužit výdrž baterie?

Podívejme se nyní na několik krátkých tipů, jak prodloužit výdrž baterie i její životnost.

  • Chraňte zařízení a tím i baterii před extrémními teplotami.
  • Nabíjejte zařízení dříve, než se úplně vybije.
  • Snižte úroveň podsvětlení obrazovky.
  • Zapínejte a vypínejte manuálně Wi-Fi, Bluetooth a GPS.
  • Sledujte graf využití baterie a zaměřte se na to, které aplikace nejvíce spotřebovávají baterii, zkuste změnit jejich chování v nastavení, případně je odinstalujte.

Inspirováno článkem How to Read your Android Battery Graph Amita Agarwala z webu Digital Inspiration.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)