Omezí se v Androidu Google vyhledávač a obchod Play? EU se nelíbí monopol

Google vyhledávač a Google Play vs EU

Antimonopolní regulační úřad EU se zaměřil na holdingovou společnost Alphabet. Chtějí, aby Google přestal platit výrobcům telefonů za to, aby do Android zařízení předinstalovávali Google vyhledávač a Google Play. Zároveň Alphabet varovali před velkými pokutami, pokud v tom budou pokračovat.

Google vyhledávač a Google Play nahradí něco jiného?

Evropská komise obvinila Google již v dubnu tohoto roku. Dokument obsahuje více než 150 stránek o tom, jak má Google zneužívat svého dominantního postavení u telefonů se systémem Android. V dokumentu například stojí “Google nemůže trestat a hrozit společnostem za nedodržení podmínek,” tvrdí agentura Reuters.

EU chce zakázat americkému technologickému gigantovi, aby platil, nebo dával slevy výrobcům hardwaru za to, že ve svých zařízeních předinstalují obchod Google Play a Google vyhledávač. Nedokážu si ale představit, že zákazníci byli šťastní, kdyby v telefonu nacházeli například Bing vyhledávač, nebo Amazon App Store, případně nějaké mnohem horší aplikace.

Stížnost podalo několik společností

Šetření začalo na základě stížnosti ze strany FairSearch, což je lobbistická skupina, která se snaží zajistit to, aby Google nezneužíval dominantního postavení na trhu vyhledávačů. Do této skupiny patří například Nokia, Oracle, TripAdvisor, nebo Allegro. Všechny členy můžete nalézt na oficiálních stránkách FairSearch.

EU a Google 2

Komise má v úmyslu stanovit velkou pokutu, která by měla být dostatečně odrazující. Trest by mohl vycházet z příjmů z AdWords, Google Play Store nákupů a AdMob reklamách v mobilu.

Mluvčí komise EU Ricardo Cardoso odmítl situaci komentovat. Google se vyjádřil tak, že se těší na to, až ukážou evropské komisi to, jak navrhli systém Android. A že se jedná o dobrý model, který je prospěšný pro obě strany a podporuje značně inovace. Dá se očekávat bitva právníků, připravit si svou obhajobu musí Google do konce října.

Vadí vám u Androidu předinstalované Google vyhledávání a obchod Google Play?

zdroj: reuters.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později
Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
system android 8

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (32)