Google uvolňuje Android 4.4.3 pro zařízení Nexus! [odkazy ke stažení]

android_443_ico211

Google po dlouhém čekání vydává aktualizaci na Android 4.4.3. Sestavení nese číslo KTU48M v případě telefonu Nexus 5 a KTU84L pro Nexus 4, Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013) a Nexus 10. Podle dokumentu, zveřejněného na webu americké divize operátora T-Mobile, přináší update především “vyšší bezpečnost” a také “různé opravy”. Ještě v noci nebylo známo, zda aktualizace nějakým způsobem zabraňuje práci s nejvyššími oprávněními “root”, nicméně dle původních spekulací se má Google snažit uzavřít uživatelům přístup k systémovému oddílu, jenž by měl být k dispozici pouze v režimu pro čtení. Následně se ale na serveru Android Police objevila informace, doprovázená názorným videem, podle níž nový Android nebrání zápisu do oddílu /system pro uživatele s oprávněním roota.

Don’t worry, you can still write to /system in Android 4.4.3 if you have root

Don't worry, you can still write to /system in Android 4.4.3 if you have root

V tuto chvíli již jsou na webu Google Developers ke stažení “factory images” a “binárky” pro šest typů zařízení Nexus – stáhnout je můžete přes odkazy uvedené níže. Velikost souborů se pohybuje mezi 440 a 465 MB.

Google uvolňuje aktualizaci pro zařízení Nexus! Google uvolňuje Android 4.4.3 pro zařízení Nexus!

Nejnovější Android na Nexusu 7 Android 4.4.3 na Nexusu 7

V seznamu zatím (?) chybí Nexus 7 s LTE konektivitou. Aktualizace formou OTA (“Over The Air” = “vzduchem”) bude, jak je u Googlu zvykem, uvolňována postupně v několika etapách, takže někteří uživatelé si na ni budou muset počkat až v rámci týdnů. Jestliže čekat nechcete, můžete provést tzv. “sideload update” s pomocí nástroje Nexus Root Toolkit. Podrobný návod i s obrázkovým postupem najdete ve článku Nečekejte na OTA aktualizaci aneb Jak aktualizovat Nexus ručně přes „sideload update“ [návod].

Google uvolňuje Android 4.4.3 Google uvolňuje Android 4.4.3

Oficiální seznam změn, které Android 4.4.3 přináší, zatím nebyl publikován, nicméně neočekává se, že by měl přinést nějaké zásadnější změny. Pravděpodobně bude jen zvyšovat výkon a řešit opravy nalezených chyb, včetně dnes již takřka proslulého problému známého jako “mm-camera-daemon“.

Google uvolňuje Android 4.4.3 Google uvolňuje Android 4.4.3

Po vydání “factory images” uvolnil Google Android 4.4.3 také do AOSP (Android Open Source Project), což přivítají především tvůrci a uživatelé alternativních ROMek, jako jsou například CyanogenMod, AOKP, ParanoidAndroid, OmniROM. Lze tak očekávat, že v dohledné době započnou vývojáři pracovat na uvolnění nových sestavení, vycházejících z nejnovější verze Androidu.

Google uvolňuje Android 4.4.3 Google uvolňuje Android 4.4.3

Obdrželi jste OTA aktualizaci na svůj Nexus? Nebo jste ji nainstalovali “manuálně”? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Galaxy Droid, Load the Game, Android Authority, Android Police, Android Police, AndroidSPIN, Android Central, Phandroid, Android Police, Droid Life.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)