Google usiluje o doménu googleplay.com

google_play_feature

Cybersquatting je v poslední době poměrně závažný problém. Pro někoho je to vidina rychlého zisku, jiný se na to však dívá, jako na vychytralost. Ať je váš názor jakýkoliv, je jisté, že pár lidí si na tom postavilo docela slušný byznys. Nakoupí pár domén, které by mohly mít v budoucnu cenu a čekají. Pokud se čirou náhodou objeví menší firma, která bude vámi koupenou doménu potřebovat, zřejmě si po vyslovení horentní sumy raději změní název. Pokud se však jedná o velkou společnost, jakou je kupříkladu Google, můžete očekávat problémy. Taková společnost nebude o ceně smlouvat, má totiž tolik právníků, že se nějaký důvod toho, proč takovou doménu potřebuje, vždycky najde. A to je právě případ nového přejmenování Google Marketu na Google Play. Google potřebuje své Play zaparkovat do vhodné domény. Jako by to někdo tušil, protože webová stránka googleplay.com byla zaregistrována již v červnu 2010 a Googlem to rozhodně nebylo. Začal tedy spor, kde se Google snaží přesvědčit ostatní, že doménu googleplay.com životně potřebuje.

Google tedy požádal neziskovou organizaci ICANN, která dohlíží nad IP adresami, či správou a přídělováním doménových jmen. ICANN může zápis zpochybnit dle těchto tří pravidel:

  1. Doménové jméno je identické nebo zaměnitelné s ochrannou známkou nebo servisní značkou.
  2. Žadatel o registraci nemá právo poškodit svým jednáním podobně pojmenovaný subjekt.
  3. Žadatel o registraci zaregistroval doménu za účelem používání v tzv. „dobré víře“.

První dvě pravidla Google obhájil. Google vlastní ochrannou známku na Google Play, co se dvojky týče, je nepravděpodobné, že by chtěl majitel parazitovat na značce Google Play, tedy, že by chtěl provozovat podobný nákupní portál s aplikacemi, jako byl Android Market, či by chtěl prodávat cílenou reklamu na svůj portál a škodit tak Googlu. Třetí pravidlo je ošemetné, je otázkou, co je myšleno dobrou vírou, zvlášť v podání ICANNu. Mohlo by se zdát, že má Google trumf v rukávu, jméno společnosti je kvalifikováno jako ochranná známka a vypadá to, že tak významný gigant se nezlomí a majitele shodně pojmenovaného webu jednoduše rozdrtí.

Je však důležité si uvědomit, že ICANN není součástí americké justice, je tak nějak na pomezí, přesto donutil americké soudy schválit zákon chránící slavné značky – např. Coca-Cola, Gucci, XEROX, Rolls-Royce, Versace, apod. V podstatě to znamená, že nikdo nesmí použít název, který by jen připomínal některou ze slavných značek. Proto Američané tak vehementně bojují proti různým kopiím oblečení (Nyke), elektroniky (Sonny), mobilních telefonů (aPhone, Sciphone),..apod. Vraťme se zpět ke Googlu. Je zajímavé, jak je tento zákon napadnutelný, ale Američanům to nevadí a celkem se podle něj zařizují. Pokud totiž někdo vlastní světově známou značku, tedy také ochrannou známku, okamžitě nabývá práva vlastnit vše, co takovou značku obsahuje. V případě domény googleplay.com, by Google mohl namítat, že se jedná o konkurenci, která jej chce ohrozit, vítězství by bylo téměř jisté. Navíc, kdo mimo Apple by se Googlu postavil?

Googlu v této chvíli stačí, aby dokázal, že doména googleplay.com přímo ohrožuje jeho podnikání a také, že odrazuje potenciální zákazníky, kteří po příchodu na web nenachází to, co potřebují, či očekávají. Až nápadně to připomíná aféru, kdy na náš trh přišel nový operátor, tehdy ještě Oskar. Webová stránka oskar.cz patřila jisté pardubické firmě Oskar s.r.o. spadající pod poměrně známou společnost Comfor. Spor se táhl poměrně dlouho, ovšem dnešní Vodafone dosáhl svého a dodnes je tajemstvím, za jakou částku doménu tenkrát odkoupil. Google má výhodu v extrémní síle své ochranné známky, jedná se totiž o unikátní slovo, které je stejně jako Coca-Cola nezaměnitelné. Každá služba, výrobek, či reklama, která bude obsahovat slovo Google a nebude přímo od něj, je vystavena ohromně vysokým postihům. Proto je již téměř jisté, že tento spor Google vyhraje. Zda dostane Kristoffer Kullengren nějaké vyrovnání je nejisté, myslím si, že bude právníky Google taktně upozorněn na skutečnost, že může být rád, že jej nezažalovali za poškození dobrého jména firmy.

[via AP]

Tomáš Hochmuth
O Autorovi - Tomáš Hochmuth

Nadšenec do všeho Androidího, hledám kvality tam, kde by je nikdo nehledal. Rád recenzuji levné Androidy, jelikož jsou to ony, se kterými přichází začátečníci nejvíce… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)