Google TV má problémy

obchod google play hlavni

Google TV spojuje televizi, aplikace, vyhledávání a celý web do jednoho funkčního celku. Systém je postaven na Androidu a aktuálně je na trhu k dispozici v podobě set-top boxu od Logitechu a Sony nebo jako samostantá Sony televize. Dálkovým ovládáním je hybridní QWERTY klávesnice s tlačítky klasického dálkového ovládače, ale lze také použít i mobilní telefon s Androidem nebo iPhone.

Mezi význačné funkce patří především webové schopnosti, jako např. vyhledávání pořadů a jejich online streamů, procházení webu jako na klasickém PC včetně Flash a AIR obsahu, propojení se službou Netflix (online „videopůjčovna“) a Amazon Video On Demand, díky čemuž můžete za poplatek 8,99$/měsíc (respektive 99 centů za video na Amazonu) mít okamžitý přístup k více než 40 000 filmů a jiných TV pořadů. S GTV lze také procházet internet a zároveň přitom sledovat vaše oblíbené pořady. Další rozšiřující funkce pak přináší samotné aplikace, jenž budou začátkem roku 2011 dostupné v Android Marketu. Už nyní ale např. můžete na GTV sledovat YouTube, procházet fotky v galérii, poslouchat streamovanou hudbu či aktualizovat váš Twitter účet.

A jak si tato funkcemi nabitá televize vede po měsíčním ostrém provozu na americkém trhu? Nikterak dobře. Google TV je trnem v oku největším tamním televizním společnostem a potýká se s blokováním streamovaného obsahu ze strany právě oněch televizních společností. Jedna za druhou postupně odmítají zařízením prezentujícím se jako Google TV přístup. Po News Corp (kanály Fox a National Geographic), NBC Universal, Disney a CBS se nyní přidává k blokování i společnost Viacom, vlastnící např. MTV či Comedy Central. Na GTV tak zůstávají dostupné pouze kanály Time Warner a TBS.

Google TV je založena právě především na přístupu k online streamům (Video On Demand – video na požádání, představte si iVysilání České Televize) a v podstatě se neliší od přístupu přes klasický webový prohlížeč na počítači. Lze se tedy jen dohadovat, proč vůči GTV roste ze strany televizních stanic averze, když stejný obsah je stále dostupný z počítače. Zřejmě to bude mít co dělat s faktem, že místo klasického vysílání, které je pro majitele TV stanice daleko důležitější, si lidé na svých televizích pouští obsah určený pro minoritní počítače. A to se vlastníkům obsahu samozřejmě nelíbí.

Je vcelku škoda, že televizní stanice tohoto pokusu o revoluci televize nevyužily a naopak se snaží o jeho potlačení. Možnosti využití ze strany poskytovatelů obsahu jsou opravdu široké. Každopádně pokud se Google s poskytovately obsahu rychle nedohodne, čelí Google TV vážnému neúspěchu a pravděpodobně i ztrátou důvěry v produkt jako takový. Podle CEO Googlu Erica Schmidta však Google usilovně pracuje na tom, aby se obsah na obrazovky vrátil. Doufejme, že se to povede a Google TV neskončí v propadlišti dějin.

Martin Klapetek
O Autorovi - Martin Klapetek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)