Google prý účtuje za své aplikace v Androidu kolem 15 Kč za jedno zařízení

google_money_ico

Žijete v domnění, že operační systém Android je open source, tedy může být používán zcela zdarma? Možná je to pravda jen částečně. My ale začneme otázkou: zkuste si představit Android bez aplikací firmy Google, tedy především bez Obchodu Play, skrze který lze stahovat do zařízení další programy. K čemu by takový systém byl? Samozřejmě i bez aplikací od Googlu se dá fungovat, nicméně pro uživatele by to byl o něco složitější život. Tím jsme se malou oklikou dostali k podstatě problému, na který upozornil deník The Guardian: základ, tedy samotný Android, je skutečně nabízen jako open source, takže pokud se rozhodnete vyrábět telefony, tablety, nebo jiná zařízení, můžete na ně instalovat tento operační systém, upravovat ho k obrazu svému a nebudete nikomu nic platit.

To ale prý neplatí pro aplikace Google, jako jsou Mapy, Gmail a klíčový Obchod Play. Pokud chce výrobce používat tyto programy, potřebuje licenci na „Google Mobile Services“ (GMS). Stejně, jako Microsoft v případě Windows či Windows Phone, tak i Google si údajně účtuje částku za počet prodaných zařízení, takže například firma, která hodlá prodat sto tisíc mobilů, bude muset zaplatit asi 75 000 dolarů (v přepočtu 1,5 milionu Kč, tj. 15 Kč/kus). Budeme-li počítat s číslem, podle kterého Google denně aktivuje více než milion přístrojů s touto licencí, dostaneme se na docela zajímavé částky, jež ale z pohledu firmy nejsou zase tak zásadní. Výnosy společnosti za třetí čtvrtletí se pohybovaly kolem 13,7 miliard dolarů, přičemž při milionu zařízení denně by čtvrtletní tržba za GMS licence byla kolem 68 milionů dolarů, tedy necelých 0,5 %.

Google prý účtuje za své aplikace v Androidu kolem 15 Kč za jedno zařízení Google prý účtuje za své aplikace v Androidu kolem 15 Kč za jedno zařízení

Nicméně v rámci objektivity dodejme, že proti konkurenčnímu Microsoftu je Google ještě hodně levný – licence na jedno zařízení s Windows Phone přijde OEM výrobce údajně na 15 dolarů za kus (cca 300 Kč) – je tedy dvacetkrát dražší!

Zdroj informace tvrdí, že Google uvedený poplatek nikde neprezentuje především z toho důvodu, že by tím narušil „karmu“ Androidu jako „open source“ softwaru. Ceník licencí navíc prý není pevně daný – ceny se odvíjejí v závislosti na počtech zařízení (logicky lze očekávat množstevní slevy) a velikosti výrobce či prodejce. Nejmenovaný informátor The Guardianu je přesvědčen, že „Nabídky jsou vytvářeny individuálně a jsou velmi neprůhledné.“

The Guardian se snažil získat informace u zdroje a dotázal se přímo Googlu, jak to s placením za jeho aplikace vlastně je. Odpovědi se ovšem nedočkal, ani nenašel žádné veřejně dostupné ceníky.

Proces získání GMS licence má být dle informátora chaotický a časově náročný, nicméně nelze ho obejít, neboť instalace Obchodu Play bez licence GMS je v rozporu s pravidly. Velcí výrobci prý platí bez problémů, menší se občas zkoušejí těmto poplatkům vyhnout (a Google prý v případě zjištění někdy přimhouří oči). Na problém s licencemi měla narazit společnost KMS Components, pro kterou firma Argos vyrobila tablet MyTablet, jež ovšem neměl vyřešené licenční podmínky. Průšvih byl, že Argos již stihl vypustit reklamu, podle níž se měl tablet objevit na předvánočním trhu. Přestože Google mohl zabránit zahájení prodejů v maloobchodní síti, nejsou známy informace o tom, že by to udělal. Opačná situace ale nastala v srpnu 2010, kdy výrobce tabletů za 150 dolarů Augen Electronics, které se prodávaly v americkém maloobchodním řetězci Kmart, stáhl své výrobky náhle z prodeje, protože obsahovaly „neautorizované verze“ softwarového balíku GMS.

Obchod Play nemůže do svého zařízení instalovat každý Obchod Play nemůže do svého zařízení instalovat každý

Kromě aplikací lze v Obchodě Play nakupovat také hudbu Kromě aplikací lze v Obchodě Play nakupovat také hudbu

Kromě aplikací lze v Obchodě Play nakupovat také knihy Kromě aplikací lze v Obchodě Play nakupovat také knihy

Dosud bylo známo, že tzv. „GApps“ smí být instalovány pouze na schválená a certifikovaná zařízení, nicméně předpokládalo se, že tato „certifikace“ stojí a padá na hardwarové výbavě a kompatibilitě výrobku. Jak se zdá, patrně to není jediné kritérium, které rozhoduje o tom, zda bude či nebude telefon nebo tablet obsahovat aplikace od Googlu. Uživatelé přitom teoreticky mohou chybějící programy (snad i legálně) doinstalovat, nicméně tento proces vyžaduje určité zkušenosti, které nemusí mít každý kupující.

Představa, že Android je „open source“, je tedy nejspíš pravdivá jen částečně – zdrojové kódy jsou k dispozici on-line prostřednictvím serverů společnosti Google a kdokoliv je může stáhnout a upravit. Například Amazon takto vytvořil vlastní verzi systému pro svou řadu tabletů Kindle. Ale na rozdíl od drtivé většiny běžně používaných open source projektů, jako je Linux, MySQL, PHP nebo Python, Google může provádět změny, které se stanou součástí budoucího směřování tohoto operačního systému.

Součástí licencovaného balíku mají být i Mapy Součástí licencovaného balíku mají být i Mapy

Součástí licencovaného balíku mají být i Mapy Součástí licencovaného balíku mají být i Mapy

Samozřejmě je otázkou, jak je možné, že se tuto informaci podařilo držet tak dlouho pod pokličkou, tím spíše, když je do kauzy angažováno tolik subjektů, byť s nejvyšší pravděpodobností vázaných smluvní mlčenlivostí s vysokými pokutami v případě porušení. Zatímco Guardianu Google údajně neodpověděl, server Android Police tvrdí, že získal oficiální vyjádření, ve kterém Google popírá, že by účtoval licenční poplatky za Google Mobile Services. Nyní je otázkou, zda poplatky nejsou pouze jinak nazvány, nebo inkasovány pod jinou zástěrkou, neboť se jeví poměrně nepravděpodobné, že by takové fámy vznikly na zcela nereálném základě.

Zdroje: The Guardian, Android Police, Android and Me.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)