Google Nexus Player – chytrá televize za rozumné peníze

Google Nexus Player

Mobilní business se v dnešní době pomalu, ale jistě přesouvá z mobilních telefonů i do jiných oblastí. Jako příklad může posloužit vysoký počet různých multimediálních zařízení, díky kterým si lze doma vytvořit chytrou televizi za pár korun. Několik podobných pokusů zkusila také společnost Google, bohužel se nedočkaly většího rozšíření ve společnosti. To se však může velmi brzy změnit, Google totiž představil zcela nový Nexus Player, díky kterému si budete moci vytvořit opravdové multimediální centrum. Právě na Nexus Player od společnosti Google se podíváme v této recenzi, pojďme na to.

Google Nexus Player vedle televize

Obsah recenze

Obsah balení

Pokud si objednáte Nexus Player od společnosti Google, tak vám domu přijde v bíle krabičce, která je obdařena oranžovým obalem s několika obrázky. Uvnitř poté naleznete kulatý Nexus Player, klasický ovladač s mikrofonem, napájecí kabel a několik manuálů s různými informacemi. My v redakci bohužel nemáme prodejní verzi, ale pouze předprodukční verzi. Ta se liší nejen ve vzhledu, ale také v tom, že je dodávána s herním ovladačem, který si musíte navíc dokoupit.

Google Nexus Player obsah balení 1 Google Nexus Player obsah balení 2

V našem balení se nacházel hranatý Nexus Player (předprodukční verze), herní ovladač (nutno dokoupit zvlášť), napájecí kabel a několik manuálů s různými informacemi.

Google Nexus Player obsah balení 3 Google Nexus Player obsah balení 4

Vzhled a dílenské zpracování

Prodejní verze

Prodejní verze zařízení Nexus Player má kulatý tvar. Na vrchní straně, která má mírně hrubý povrch, se nachází logo Nexus. Celá konstrukce je vytvořena z plastu.

Google Nexus Player pohled zvrchu

Na zadní straně se nachází několik různých konektorů – HDMI pro připojení k televizi, napájecí konektor a microUSB. Pokud budete chtít připojit i externí disk, tak můžete využít funkce USB OTG a vhodné redukce z microUSB na USB. 

Google Nexus Player zadní strana

Naše předprodukční verze

Verze, kterou máme v redakci, má hranatý tvar a celá konstrukce je vytvořena opět z plastu. Ten však působí velmi kvalitně, nemusíte se tak obávat, že se bude jednat o levně vypadající zařízení.

Google Nexus Player přední strana 2

Na spodní straně se nachází několik nožiček a také signalizační LED, která svítí v případě, že je zařízení zapnuto.

Google Nexus Player spodní strana

Na zadní straně se nachází HDMI konektor pro připojení k televizi, napájecí konektor, ethernet a USB. Kromě toho je zde také tlačítko, sloužící k restartování celého zařízení.

Google Nexus Player zadní strana

Herní ovladač

K ovládání celého zařízení lze využít buďto standardní ovladač, který disponuje pouze několika tlačítky a mikrofonem, nebo herní ovladač, díky kterému si budete moci zahrát i různé hry. Herní ovladač svým vzhledem připomíná mnoho různých řešení od ostatních firem. Na vrchní straně se tak nacházejí dvě páčky pro ovládání směru a několik tlačítek různých funkcí. Kromě toho se zde nacházejí čtyři modré LED, které indikují stav baterie, a tři klasická tlačítka zpět, domů a možnosti ze systému Android.

Google Nexus Player herní ovladač 1 Google Nexus Player herní ovladač 3 Google Nexus Player herní ovladač 2

Herní ovladač je napájen dvěma klasickými AAA bateriemi, které se do ovladače zasouvají na spodní straně.

Google Nexus Player herní ovladač 4

Hardware a displej

O dostatečný výkon by se měl postarat čtyřjádrový procesor Intel Atom, který je taktovaný na frekvenci 1,8 GHz. Uvnitř se dále nachází 1GB paměť RAM, vnitřní úložiště s kapacitou 8 GB, či WiFi 802.11ac 2×2 (MIMO) a Bluetooth 4.1. Zařízení se s televizí propojí pomocí HDMI (1920 x 1080 @ 60Hz). 

Google Nexus Player – specifikace

 • procesor: čtyřjádrový Intel Atom, taktovaný na frekvenci 1,8 GHz
 • RAM: 1 GB
 • vnitřní úložiště: 8 GB
 • konektivita: WiFi 802.11ac 2×2 (MIMO), Bluetooth 4.1, HDMI (1920 x 1080 @ 60Hz)
 • OS: Android 5.0 Lollipop
 • rozměry: 120mm x 120mm x 20mm
 • hmotnost: 235 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Propojení s televizí

Propojení zařízení Nexus Player s vaší televizí je opravdu jednoduché. Jako první je potřeba Nexus Player zapojit do elektrické zásuvky a následně ho pomocí HDMI propojit s televizí. Ihned po propojení se načte úvodní obrazovka, na které si budete moci nastavit několik základních věcí, jako například jazyk, WiFi a podobně. Celý proces je natolik jednoduchý, že ho zvládne naprosto každý.

Google Nexus Player vedle televize

Herní výkon

V průběhu testování jsme na Nexus Playeru zkoušeli mnoho her, jako například Modern Combat 4: Zero Hour, Asphalt 8: Airbourne, Real Boxing, Reaper, Goat Simulator a mnoho dalších. Výběr je v tomto případě omezen pouze na hry, které jsou oficiálně podporovány. V průběhu testování jsme nenarazili na jediné zpomalení, nebo pád jakékoliv aplikace.

Google Nexus Player ukázka prostředí 13 Google Nexus Player ukázka prostředí 11

Uživatelské prostředí

Uvnitř Nexus Playeru běží plnohodnotný mobilní operační systém Android 5.0 Lollipop, který je obdařený speciální nadstavbou od společnosti Google. Díky grafické nadstavbě se bude celé zařízení na vaší televizi ovládat o mnoho lépe. Po nastartování se dostanete do úvodní obrazovky, kde se nacházejí veškeré ovládací prvky ve formě dlaždic s obrázky. Na vrchní straně se nacházejí naposledy použité položky, v druhé řadě poté nainstalované aplikace a na spodní poté nainstalované hry. Možnost nastavení je umístěna pod poslední řadou nainstalovaných her. V menu se lze pohybovat pomocí přibaleného ovladače.

Google Nexus Player úvodní menu 1 Google Nexus Player úvodní menu 2

V nastavení se nacházejí následující položky:

 • síť
 • Google Casat
 • nastavení systémových zvuků
 • seznam nainstalovaných aplikací
 • zvolení spořiče obrazovky
 • informace o úložišti a jeho resetování
 • základní informace o zařízení a aktualizace softwaru
 • nastavení data a času
 • zvolení klávesnice pro psaní
 • nastavení vyhledávání
 • řeč
 • usnadnění
 • možnosti pro vývojáře
 • nastavení Gamepadu a příslušenství
 • nastavení účtu, polohy a zabezpečení

Google Nexus Player nastavení 1 Google Nexus Player nastavení 2 Google Nexus Player nastavení 3 Google Nexus Player nastavení 4 Google Nexus Player nastavení 5

Veškeré kompatibilní aplikace lze stáhnout ze speciálně upraveného obchodu Google Play. V nabídce je několik aplikací pro zábavu, několik hudebních aplikací a nechybí také několik různých her. Výběr aplikací je oproti plnohodnotnému obchodu Google Play velmi omezený, a to kvůli nekompatibilitě s nedotykovým displejem. Jak již bylo řečeno výše, na Nexus Playeru ale běží plnohodnotný operační systém Android. Pokud si tak otevřete mobilní obchod na počítači, tak se možnosti značně rozšíří a vy si na vaší televizi budete moci nainstalovat mnohem více aplikací všeho druhu. Nechybí také možnost nainstalovat instalační balíček apk přímo z přenosného média. V případě instalace aplikace z přenosného média, nebo z obchodu na počítači vám ale nikdo nebude garantovat správnou funkčnost. Pro zobrazení takto nainstalovaných aplikací je navíc potřeba nainstalovat speciální spouštěč.

Google Nexus Play obchod Google Play 1 Google Nexus Play obchod Google Play 2 Google Nexus Play obchod Google Play 3

Fotogalerie

Praktické zkušenosti

Výborný způsob, jak si udělat chytrou televizi

Pokud doma nemáte chytrou televizi, na které by šla pouštět videa ze serveru YouTube, muzika z Google Music a mnoho dalšího, tak je Nexus Player více než vhodnou volbou. Díky tomuto zařízení si doma vytvoříte chytrou televizi a nebudete muset investovat mnoho desítek tisíc.

V základním balení je klasický ovladač, herní je potřeba dokoupit

V základním balení vám domů přijde klasický ovladač, který má pouze několik tlačítek pro ovládání. Jeho výhoda spočívá v integrovaném mikrofonu, díky kterému budete moci na televizi mluvit a ovládat ji pomocí hlasových příkazů. Pokud si na Nexus Playeru budete chtít zahráti nějakou tu hru, tak si budete muset připlatit za herní ovladač, který je pro hraní her jako stvořený.

Aplikací je již v tento okamžik celá řada, většina jsou však hry

Pokud budeme počítat i různé hry, tak lze říci, že je v tento okamžik dostupných více než dostatek aplikací. Kromě základních služeb od společnosti Google si budete moci nainstalovat například Tune In rádio, Red Bull TV a mnoho dalšího. Počet aplikací se bude zcela jistě s postupem času rozšiřovat. Pokud však není hraní her vašim oblíbeným koníčkem, tak vás může seznam dostupných aplikací zklamat.

Plnohodnotný Android = jakákoliv aplikace

Na zařízení Nexus Player běží plnohodnotný Android 5.0 Lollipop. To kromě jiného znamená také to, že budete moci nainstalovat téměř jakoukoliv aplikaci. Pokud to nepůjde z obchodu Google Play (různá omezení), tak to půjde pomocí balíčku apk. Standardní launcher vám však takto nainstalované aplikace v hlavní nabídce nezobrazí. Pro tento účel budete muset stáhnout aplikaci Sideload Launcher pro Android TV, který vám následně zobrazí veškeré nainstalované aplikace. V tomto případě vám však nikdo negarantuje správnou funkčnost na nedotykovém displeji.

[appbox googleplay eu.chainfire.tv.sideloadlauncher]

Google Cast je přibalen také

Nexus Player má nejen všechny funkce ze zařízení Chromecast, ale také mnoho funkcí navíc. Jednou ze základních funkcí, která nesmí zcela jistě chybět, je Google Cast, díky které si budete moci promítat obrazovku mobilního zařízení na vaší televizi.

Dostupnost je nejistá

V tento okamžik lze zařízení zakoupit pouze ve vybraných zemích, a to za příjemnou cenu 99 dolarů. Toho však využívá značný počet různých překupníků, díky kterým se cena na internetových aukčních serverech pohybuje i na úrovni okolo 5000 Kč a výše. Oficiální dostupnost v České republice je stále velkým otazníkem.

Nastavení je jednodušší než u Chromecastu

Pokud vlastníte zařízení Chromecast a někdy jste ho z domova přenášeli jinam, tak zcela jistě víte, jaké je jeho následné nastavování. V tomto případě je potřeba udělat factory reset a celý Chromecast znovu nastavit. Pokud budete chtít přenést Nexus Player, tak ho postačí pohodlně zapojit na jiném místě a v nastavení pouze zadat heslo k nové síti WiFi.

Předprodukční verze disponuje ethernetm, produkční ne

V naší, předprodukční verzi, je na zadní straně umístěn ethernetový konektor. Ten se bohužel v produkční verzi nenachází. Podobně tomu je také u plnohodnotného USB. V obou dvou případech ale můžete využít vhodnou redukci z micro USB konektoru.

Google Nexus Player – video

https://www.youtube.com/watch?v=rqFdNvxLjCY

Kdy, kde a za kolik?

V době psaní recenze byl nexus Player dostupný pouze ve Spojených státech, a to za cenu 99 dolarů. V České republice se v tento okamžik zařízení neprodává v žádném obchodu a jeho budoucí dostupnost je velkým otazníkem. Na internetových aukčních serverech se cena pohybuje i okolo 5000 Kč + poštovné.

Resumé

Zařízení Nexus Player nás v redakci velmi mile překvapilo. Stačí jen velmi málo, abyste si mohli doma ze staré televize vytvořit supermoderní a nabouchané multimediální centrum. Samotný vzhled je velmi nenápadný a velmi jednoduše splyne s ostatními zařízeními ve vašem obýváku. Pokud si ho už někdo všimne, tak svým vzhledem zcela jistě zaujme.

Výkon je zcela dostatečný pro přehrávání videí z internetového serveru YouTube, pouštění muziky ze služby Google Music či ke hraní těch nejnáročnějších her, které jsou na dnešním trhu dostupné. Na Nexus Playeru jsme si tak zahráli například i střílečku Modern Combat 4: Zero Hour, Asphalt 8 Airbourne, nebo například Real Boxing.

Aplikací je dostupných celá řada a pohodlně vystačují pro vytvoření dobrého multimediálního centra. Jejich počet bude s postupem času zcela jistě narůstat a to, co není dnes dostupné, může být za půl roku pro Nexus Player již v obchodu Google Play ke stažení. Většinu aplikací však tvoří hry, což může mnohé uživatele zklamat. Hlavní rozdíl oproti Chromecastu je ve stylu ovládání a v možnosti hrát hry. Pro ovládání je dostupný jak klasický ovladač s mikrofonem, tak i speciální gamepad.

Nexus Player nás v redakci velmi překvapil a můžeme ho tak vřele doporučit každému, kdo si chce propojit mobilní zařízení s televizí a vytvořit si multimediální centrum. Za cenu okolo 2200 Kč se jedná o velmi dobrou volbu. Pokud však budete chtít hrát hry, tak si budete muset přikoupit herní ovladač. Dostupnost je v tento okamžik velmi omezená, zařízení je totiž dostupné pouze ve Spojených státech.

Klady

+ povedený vzhled
+ výkon, dostačující i pro hraní těch nejnáročnějších her
+ ovladač s mikrofonem pro ovládání pomocí hlasu
+ možnost zakoupení speciálního herního ovladače
+ velmi jednoduché prvotní nastavení, které zvládne téměř každý
+ plnohodnotný Android 5.0 Lollipop
+ na dostupné funkce velmi nízká cena

Zápory

– v tento okamžik velmi omezená dostupnost
– aplikací by mohlo být více

Líbí se vám Google Nexus Player? Využili byste jeho funkcí?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Etnetera AppSatori s.r.o.

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (19)