Google Nexus 7 – tablet, kterému neodoláte [recenze]

Teblet Nexus 7 recenze

Pojem Nexus se stal pro androidí platformu legendou, neboť je přístroj s tímto označením dítě samotného Googlu, který jej při vydání propaguje jako svou vlajkovou loď. Zatím se tohoto slova v názvu dočkaly pouze mobilní telefony a dlouho se čekalo, než bude představen Nexus tablet, který vždy dostane nejčerstvější systém a bude o něj softwarově nejlépe pečováno. Ten okamžik nastal před pár dny na Google I/O 2012, kdy byl světu oficiálně představen Nexus 7. Tento sedmipalcový placatý chlapík přichází s výkonným chipsetem Tegra 3, nejnovější verzí systému Android s označením Jelly Bean a stojí pouhých 199 dolarů (cca 4150  Kč). Dámy a pánové, přivítejte legendu mezi tablety. Nexus 7 přichází.

Jako první v ČR si tento tablet můžete osahat na Android RoadShow 2012.

Zvěsti o tom, že Google představí tablet, se šířily již více než před rokem. Až na letošním MWC 2012 však vyšly přesnější spekulace, že nový Nexus by měl být sedmipalcovým tabletem s čtyřjádrovým chipsetem Nvidia Tegra 3, útočit skvělou cenou 199 dolarů a za vznikem by měla stát společnost Asus. Tohoto výrobce si Google nevybral náhodou, neboť Asus má na trhu nejspíše nejlepší androidí tablety v čele s řadou Transformer a může se pyšnit velice dobrou softwarovou podporou. Vždyť vzpomeňme, Asus Transformer Prime měl systém Ice Cream Sandwich již na konci loňského roku a některé modely jiných výrobců se ho nedočkaly dodnes. Všechny zmiňované spekulace se nakonec naplnily a zůstala i skvělá cena 199 dolarů (cca 4150 Kč). Zpočátku se nevědělo, kdy vlastně další verze systému Android dorazí a jestli to bude již s tímto přístrojem. Šikovné ručičky pracovníků v Googlu však stihly systém Jelly Bean dokončit před Google I/O, kde byl spolu s Nexusem 7 představen.

Obsah recenze

  1. První dojem
  2. Konstrukce a vzhled přístroje
  3. Technické (HW) parametry
  4. Displej
  5. Systém
  6. Konektivita
  7. GPS a navigace
  8. Multimédia
  9. Výkon v testech a hráchBenchmarky
    Hry
  10. Výdrž
  11. Slabiny, nedostatky a chyby zařízení
  12. Závěr
  13. Klady
  14. Zápory

První dojem

Hned, co jsem sedmipalcový Nexus spatřil, nevěděl jsem, kam jej velikostně zařadit. Po zvyku na desetipalcové tablety Vám tento tablet bude připadat jako tabletí drobeček nebo přerostlý mobil. Vypnutý přístroj připomíná lesklou černou placku, protože se na přední straně nenachází žádný nápis ani tlačítko a zdobí ji jen displej s černým rámečkem. Příjemné překvapení na mě čekalo po otočení přístroje (tedy až na absenci fotoaparátu). Do redakce nám dorazila světlá varianta, a tak se gumově černá barva změnila na elegantní bílou, kde se zjevil také nápis Nexus. Přístroj se mi po uchopení do ruky nezdál ani příliš lehký, ani těžký. Obě končetiny naráz si s ním poradily skutečně dobře a přístroj v ruce skoro necítíte, což zaručí možnost držet zařízení dlouhou dobu bez únavy.

Zapnutí přístroje trvá něco málo přes 20 sekund a hned při nabíhání loga mě vítala „šedivočerná“ obrazovka, což dává tušit, že se zde nesetkáme s technologií OLED, ale klasickým IPS. Přístroj jsem poprvé zapnul, když byla v místnosti tma a odměnil mě poměrně slabým podsvícením, což je však vlastnost i mnoha jiných tabletů a občas není na škodu si ovládat úroveň jasu sám. Podání barev bylo přesto dobré a vysoká jemnost displeje lahodila očím. Co však člověka uchvátí při prvním prozkoumání menu přístroje a aplikací, je rychlost a plynulost prostředí celého systému. Tleskám. Jelly Bean a Project Butter se zde ukázal v plné kráse.

Video s prvním dojmem

Tablet Nexus 7 – první pohled

Tablet Nexus 7 - první pohled

Konstrukce a vzhled přístroje

Na přední straně toho příliš nenalezneme. Sedmipalcový displej je lemován tenkým rámečkem po stranách a o něco širším ve vrchní a spodní části přístroje. Na vrchní straně uprostřed rámečku plní svou funkci objektiv přední kamery a senzor okolního světla. To je však na přední straně vše, žádné tlačítko ani nápis sem velký Google neumístil. Celá přední strana je chráněna tvrzeným sklem Gorilla Glass, které má za úkol zamezit poškrábání a jak známe Gorilla Glass, ve velké míře se mu to daří.

Zadní strana přístroje je tvořena matným bílým plastem, který má v sobě vražené pravidelné dírky. Perforace povrchu zajišťuje, že tablet v ruce neklouže a velice příjemně se drží. Vrchní část zdobí veliký nápis Nexus a na spodní straně nalezneme značku Asus, aby se nezapomnělo, která firma stojí za zrodem tohoto „železa“. Kromě reproduktoru, který je umístěn úplně ve spodní části, zde nenalezneme nic dalšího, co by stálo za zmínku. Absence fotoaparátu a přisvětlovací diody je věc, kterou můžeme u přístroje za 199 dolarů hravě zanedbat.

Na levé straně se nachází pouze piny pro dokovací stanici a zdířka mikrofonu. Pravou stranu přístroje pak použijeme k ovládání hlasitosti a zapnutí přístroje.

K připojení k počítači a sluchátkům slouží MicroUSB port a 3,5mm Jack. Oba konektory nalezneme na spodní straně přístroje a nejsou opatřeny žádnou krytkou.

Uchopíte-li Nexus do rukou a budete se ho snažit všemožně mačkat, prohýbat a lámat, pochopíte, proč si Google vybral společnost Asus pro výrobu tohoto drobečka. Asus tablety prostě umí a ke zpracování nemám výtku. Přístroj již na první pohled vypadá elegantně a konstrukce je zpracována výborně. I když se zde nejedná o unibody konstrukci, všechny díly k sobě lícují a pasují dobře. Přístroj se drží velmi dobře, neklouže a díky své malé velikosti dosáhnete snadno do všech zákoutí sedmipalcového displeje. Ani růžový panter by se však nedopátral slotu pro MicroSD kartu. Google se rozhodl opět něco málo ušetřit a i když Asus do svých Transformerů slot pro karty dává, zde ho nenajdeme.

Tak ani při hodnocení zpracování jsem nenalezl háček, proč je toto zařízení tak levné. Jdeme dále.

Tiskový snímek

Technické (HW) parametry

Hardwarové parametry

  • 1,3GHz čtyřjádrový procesor Nvidia Tegra 3 s pátým úsporným jádrem
  • 1 GB RAM
  • 8/16GB úložiště
  • 7palcový IPS LCD displej s HD rozlišením (1280×800 pixelů) a jemností 216 ppi
  • Gorilla Glass
  • Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n
  • NFC
  • Bluetooth: 4.0 (A2DP)
  • GPS, A-GPS
  • Systém Android 4.1 Jelly Bean
  • přední kamera: 1,2 MPx
  • Baterie: Li-Pol 4325 mAh
  • Výdrž: 9 hodin
  • Rozměry: 198,5 x 120 x 10,45 milimetrů
  • Hmotnost: 340 g

Ačkoliv je u tohoto modelu nasazena velmi nízká cena 199 dolarů, Nexusu 7 běsní pod kapotou (či spíše pod plastovým krytem) čtyřjádrové monstrum Nvidia Tegra 3, které patří mezi to nejvýkonnější, co můžete v tabletu potkat. Přesněji bych měl označit Tegru 3 za pětijádrový čip, neboť si Nvidie nechala patentovat architekturu 4PLUS1, což znamená existenci 4 plnohodnotných jader ARM Cortex A9 na frekvenci 1,3 GHz, která jsou využívána v případech, kdy přístroj potřebuje zvládnout náročné operace, a ještě jednoho speciálního jádra („companion core“), které se stará o chod zařízení v klidu nebo při nenáročných operacích. Toto úsporné jádro má za úkol snížit spotřebu, odlehčit baterii a zvýšit tak výdrž celého zařízení. Tablety přímo vybízí ke hraní mobilních her a Nexus 7 je na ně díky grafickému akcelerátoru GeForce skvěle připraven a zahrajete si na něm i hry s lepší grafikou, které jsou určené speciálně pro čip Tegra 3 (hry s příponou THD).

Velikost paměti RAM tohoto chlapíka nabyla hodnoty 1 GB, což je dostačující k plynulému chodu systému, spuštění více aplikací zároveň i ke hraní náročných her. Systém Android má již správu paměti dobře zvládnutou, takže problémy s nedostatkem paměti u tohoto přístroje jen tak nezaznamenáte. Vnitřní úložiště je buď 8GB, nebo 16GB. Záleží na verzi přístroje, která se liší pouze cenou (199 vs. 249 dolarů). Pro některé je smutnou zprávou, že velikost tohoto úložiště už nelze nijak uživatelsky zvýšit, neboť na novém Nexusu nenalezneme žádný slot pro paměťové karty. Jedinou možností je tak využití cloudových služeb, které se stále více a více rozmáhají. Uživatel má v případě 8GB varianty pouze 5,9 GB pro svá data a aplikace.

V případě konektivity je Nexus 7 vybaven dnes již standardními bezdrátovými technologiemi Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) a Bluetooth (4.0 s podporou A2DP). Další způsob připojení přidává podpora technologie NFC, kterou využívá zejména aplikace Android Beam. Díky tomu je možné snadno a rychle sdílet obsah na další zařízení s podporou NFC pouhým dotykem zadních krytů přístrojů. Standardem se v dnes v tabletech stává také GPS přijímač, který využívá spousta aplikací (navigace, ale i sociální služby nebo třeba Widgety).

Menším překvapením je možná absence zadní kamery – na prázdných zádech Nexusu 7 byste ji hledali marně. Google se rozhodl ušetřit nějakou tu kačku a obdařil nový tablet pouze přední kamerou. Tento krok hodnotím kladně, neboť focení tabletem stejně není pohodlné a myslím, že zadní fotoaparát dokáže většina uživatelů oželet. Přední kamera dokáže pořizovat snímky v rozlišení 1,2 MPx. Tato hodnota je pro kvalitní focení nedostatečná a slouží opravdu jen k využití při videotelefonování nebo odemykání obličejem.

Další specifikace naleznete v našem katalogu

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Asi nemá smysl polemizovat, zda je sedm palců málo, nebo hodně, protože to je vždy velmi subjektivní záležitost. Nexus 7 je sedmipalcový a tato velikost mu sluší. Rozlišení 1280 x 800 pixelů tvoří na 7″ dostatečnou jemnost 216 ppi, což zaručí kvalitní a jemné zobrazení veškerého obsahu na displeji. Už z principu technologie LCD je jasné, že černá nebude skutečně černá a v tomto ohledu se nemůže rovnat AMOLEDím displejům společnosti Samsung. Černá barva se mi v případě Nexusu vůbec nelíbila a bylo velice patrné podsvícení, které černou měnilo spíše na šedivou. Podání ostatních barev však rozhodně neurazí a nebudete-li mít vedle sebe Nexus 7 a zařízení s lepší technologií displeje (AMOLED, Super IPS LCD2 atp.), po výrazně lepších barvách prahnout nebudete. Naopak při plném kontrastu byly barvy sytější a bílá lepší než u mého Transformeru TF300, což mě příjemně překvapilo.

Porovnání barev Asus Transformer Pad TF300 a Nexus 7

Pozorovací úhly jsou u dnešních technologií na takové úrovni, že k degradaci obrazu dochází až při velkých úhlech a ani zde se nekoná nic, co by mi při používání zařízení vadilo. Používání na ostrém slunci je takřka nemožné a i zde se zmíním o technologii SuperAMOLED, kde je rozdíl veliký. V běžných podmínkách však s čitelností problém nebude, při opalování si ale na deku vezměte místo Nexusu knížku.

K přesnosti displeje a pohodlnosti ovládání nemám výtku. Displej sledoval můj kostnatý prst přesně a reagoval hbitě na každé mé přání. Testovací program MultiTouch Tester dokázal zachytit 10 prstů. Na přitisklý nos, který tvořil 11. ovládací prvek, však již nereagoval. Uživatelé používající 11 a více prstů k ovládání přístroje tak budou muset konstruktérům tento limit odpustit.

Otočení obrazovky trvá přibližně sekundu a musíte přístroj naklonit o nějakých 70°. Trochu vrásek mi nadělalo automatické podsvícení displeje. To se chovalo zvláštně, zejména když jste ho aktivovali v tmavé místnosti. Obraz byl v té chvíli velmi tmavý a působilo to na oči nepříjemně. Když se objevil zdroj světla, tak se obraz zesvětlil, ale jak se opět setmělo, už se nesnížil a zůstal zbytečně moc podsvícen až do vypnutí displeje. Jas jsem tedy ponechal na polovičním podsvícení a jevilo se mi to jako nejlepší kompromis. Škoda, že nemá Nexus ovládání jasu přímo z notifikační lišty, jako jsme na to zvyklí u Transformerů.

Režim spánku je možné navolit na hodnoty 15 sekund až 30 minut. Máme také na výběr mezi čtyřmi velikostmi písma.

Systém

Android 4.1 Jelly Bean – dotažená zmrzlina

V nadpisu je zmíněna zmrzlina, která s kódovým označením příliš nesouvisí, přesto se toto spojení hodí. Jelly Bean se totiž příliš nemění od předchozí verze Ice Cream Sandwich a na první pohled se změnilo jen pár věcí. Důležitější je však to, co si Jelly Bean ukrývá ve svém nitru. Nová verze se ještě více přizpůsobila novému a výkonnějšímu hardwaru, navíc přibyl Project Butter. A výsledek? Nexus 7 je neskutečně rychlý a vykreslování obrazu je plynulejší než kdy jindy. Jak je u přístrojů Nexus zvykem, dostávají vždy čistou verzi systému Android a nenalezneme zde tedy žádnou grafickou nadstavbu, jako je tomu v případě jiných výrobců. I kvůli tomu se stávají přístroje Nexus tak oblíbené. Nutno poznamenat, že ačkoliv je Nexus 7 tablet, jeho prostředí by spíše sedělo na telefonní Nexus a počítá se při běžné práci s tím, že jej budete držet jako telefon. V mých očích mírné zklamání.

Rychlost, stabilita a odezva systému

Nově představená verze systému Android Jelly Bean se pyšní funkcí s názvem Project Butter, která zajistí, že se vykreslování obrazu zrychlí a bude plynulejší. To je zajištěno především zvýšením vzorkovací frekvence obrazu na 60 Hz (tedy 60 snímků za sekundu) a dalšími funkcemi. Google prezentoval Butter již na I/O 2012, kde vedle sebe srovnával verzi Ice Cream Sandwich a Jelly Bean. Na stejné porovnání se můžeme podívat i na tomto videu. K dispozici jsou dva stejné telefony (Galaxy Nexus) se systémy ICS a Jelly Bean.

Google Project Butter Android 4.1 Jelly Bean

Google Project Butter Android 4.1 Jelly Bean

Butter funguje skvěle i na Nexusu 7 a Tegře 3 a oproti jinému přístroji s Tegrou 3 a systémem ICS je vidět skutečně rozdíl v rychlosti a plynulosti. Zde se Google pochlapil a uživatelé konkurenčního systému budou muset hledat jiný argument proti systému Android. Milí androiďáci a androiďačky, „lagování“ systému u Jelly Beanu takřka odpadá.

Mimo jiné se zlepšila i optimalizace hardwaru, neboť spouštění aplikací se znatelně zrychlilo. Stejný přístroj s Tegrou 3 je na Jelly Beanu znatelně rychlejší než na Ice Cream Sandwich (například Asus Transformer Pad TF300 vs. Nexus 7).

Stabilita systému je již od verze Ice Cream Sandwich na výborné úrovni a v případě čistých verzí systémů u přístrojů Nexus je to ještě lepší. Jelly Bean je rychlý a s padáním systémových aplikací jsem se nesetkal.

Domácí obrazovka

Revoluce se zde nekoná a opět se setkáváme s klasickým konceptem 5 obrazovek, na které si můžeme libovolně umisťovat ikony aplikací a Widgety. Tento počet ploch nelze v základních launcheru nijak měnit, stejně tak ani mřížka, která je nastavena na hodnotu 6 x 6. Zejména 6 ikonek na výšku mi přišlo jako zbytečné plýtvání místem a klidně by se jich pod sebe vešlo více. Otázkou však je, zda tolik ikon uživatel vůbec na své plochy umístí. Na všech plochách nás v horní části obrazovky doprovází vyhledávací lišta, která umožní hlasové vyhledávání nebo přístup do Google Now. Pod prostorem určeným pro ikony a Widgety se nachází panel se 7 tlačítky, která lze kromě prostředního (pro přístup do menu) libovolně upravovat.

Chybět nemůže ani spodní tlačítková lišta se známými volbami zpět, domů a zobrazení běžících aplikací. Po zmačknutí třetího tlačítka zprava se lze přepínat do jiné běžící aplikace na pozadí, případně libovolnou aplikaci tahem prstu do stran ukončit. Tento koncept z ICS zůstal zachován.

Dlouhým podržením prstu na volném místě nám telefon nenabídne přidání nové ikony nebo Widgetu, jak jsme zvyklí z alternativních Launcherů, ale možnost vybrat tapetu.

Menu aplikací

Uživatel čtyřkového Androidu nebude překvapen a žádné změny se zde nekonaly. Ikony aplikací jsou řazeny na mřížce 5 x 6, v menu se skroluje horizontálně a Widgety se nacházejí na posledních stranách v menu. Mezi Widgety a aplikacemi lze přepínat volbami na levé horní straně obrazovky, pravá ikonka pak slouží pro rychlý přístup do Google Play.

Přesun mezi plochami menu je velmi rychlý a plynulý. To u ICS nebylo vždy pravidlem a zejména při listování mezi Widgety bylo občas drobné škubnutí patrné. Project Butter opět boduje.

Přidávání ikon aplikací a Widgetů

Widget či zástupce aplikace přidáme podržením prstu na příslušném místě v menu obrazovky a prvek umístíme na jednu z ploch. Menší novinkou je inteligentnější přidávání, kdy se ostatní ikony dokáží přizpůsobit a změnit svou pozici tak, aby se nově přidaný prvek na plochu vešel. Odstranění položek pak probíhá standardní metodou – prvek přesuneme do horní části, kde se nachází nápis Odstranit.

Ikony je možné na ploše také sdružovat do složek. To provedeme jednoduše přetažením jedné ikonky na druhou, čímž se vytvoří složka, kam můžeme naskládat i další ikony.

Notifikační lišta

Notifikační lišta se dočkala příjemného vylepšení. Hlavička se dočkala mírných kosmetických změn a kromě tlačítka pro přístup do menu a vyčištění notifikací zde nalezneme ještě možnost vypnutí automatického otáčení obrazovky. Daleko zajímavější jsou však samotné notifikace. Ty se standardně řadí pod sebe, jsou však vyspělejší. Například při příchozím mailu dokáže notifikace zobrazit celý text emailu, upozornění na vytvořený snímek obrazovky pak zobrazit i menší náhled a možnost obrázek sdílet. Tyto „vyspělejší“ notifikace lze vrátit do původní podoby pouhým položením dvou prstů a tažením směrem vzhůru. Tahem do stran lze jednotlivé notifikace vymazat.

Zamykací obrazovka

Drobné změny se dočkala i zamykací obrazovka. Místo přímého přístupu do aplikace Fotoaparát zde máme přístup do aplikace Google Now a obrázek odemknutí se nachází na spodní straně (v ICS je na pravé). Kdo je však zvyklý na grif odemykání z ICS, nemusí zoufat. Přístroj se snadno odemkne i tahem prstu do stran. Telefon můžeme odemykat ještě dalšími čtyřmi způsoby – PINem, heslem, gestem nebo obličejem.

Odemykání gestem spočívá ve správném propojení bodů v uspořádání 3×3. Odemykání obličejem jsme měli možnost vyzkoušet již na ICS. Telefon si díky přední kameře uloží podobu Vaší tváře, podle které poté odemyká telefon bez nutnosti další činnosti. Rozpoznání a odemknutí telefonu je za dobrých světelných podmínek velmi rychlé a rozhodně ještě o něco spolehlivější než v případě systému Ice Cream Sandwich. O tom, že je algoritmus pro rozpoznání obličeje dobře napsaný, svědčí i fakt, že se Nexus 7 dokázal odemknout i při brzkých ranních hodinách, kdy mám občas i já sám problém rozpoznat, kdo to na mě skrz zrcadlo hledí. Tleskám. Při nerozpoznání obličeje (špatné světelné podmínky, chybné natočení telefonu či značná deformace obličeje uživatele) telefon nabídne odemknutí pomocí gesta, nebo PINu.

Kalendář, Gmail, Email, Kontakty, Galerie a jiné systémové aplikace

Aplikace, které používá pravidelně téměř každý uživatel androidích přístrojů, se žádných viditelných změn od systému Ice Cream Sandwich nedočkaly a nemá tedy smysl je dlouze rozebírat. Nalezneme zde všechny standardní funkce, které byly k vidění již ve starších verzích systému Android.

Klávesnice

Stejně jako v ICS vybíráme možnosti vstupu v notifikační liště. Nexus 7 se pyšní pouze jednou předinstalovanou virtuální klávesnicí, která zastupuje čistou verzi systému Jelly Bean. Ta se již delší dobu nemění a příliš vychytávek a funkcí zde nenalezneme. Nejvíce mi asi scházela možnost psát znaky delším podržením prstu na některém z písmen, stejně tak zde nenalezneme přímý přístup ke smajlíkům (aby slečny na druhém konci vedení věděly, jak se na ně při psaní usmíváme). Naštěstí je možné zvolit jiné rozložení. Já automaticky volím QWERTY, na které jsem zvyklý.

Dalším způsobem je hlasové zadávání, které v Androidu funguje skutečně dobře a rozumí si výborně i s češtinou. Novinkou v systému Jelly Bean je možnost používat tuto vymoženost i bez internetového připojení, což by ocenili především uživatelé našich končin, kde nám naši operátoři nedarují ani kilobajt výhodněji. Bohužel je tato volba zatím pro český jazyk nedostupná. V nastavení hlasového zadávání toho příliš nenalezneme. Za zmínku stojí volba Stáhnout rozpozn. řeči offline a vulgárněji mluvící uživatelé zase ocení možnost automatického blokování pohoršujících slov.

Na tabletech se však mnohem lépe píše se speciálním rozložením kláves, které nabízí spousta doinstalovatelných klávesnic. Škoda, že na to Google nemyslel již při vydání Nexus 7 a svou klávesnici také neupravil. Mezi skvělé volby na tablety patří placená SwiftKey 3 Tablet nebo zdarma Multiling, kde se dá nastavit tzv. Split mód.

Internetový prohlížeč

Bylo jen otázkou času, kdy se populární prohlížeč Chrome, za kterým Google stojí, dostane i do mobilních zařízení. V systému Jelly Bean nahradil Chrome standardní předinstalovaný prohlížeč a je to jen ku prospěchu. Chrome pro mobily je rychlý a nabízí pár zajímavých funkcí. Samozřejmostí je otevírání stránek pomocí jednotlivých karet, tvorba záložek, historie, stahování, hledání, možnost zobrazení stránky jako na PC atp. Zajímavou volbou je anonymní prohlížení, kdy se Vámi zvolená stránka nebude nijak započítávat do historie prohlížení (návštěvníci lechtivých stránek mohou jásat). Volba Jiná zařízení zase umožní přístup ke kartám a stránkám, které si zrovna prohlížíte na svém počítači a prohlížeči Google Chrome.

Velmi palčivým tématem je Adobe Flash, což je doplněk, který umožňuje v prohlížeči přehrávat složitější multimediální a interaktivní obsah. Společnost Adobe se už v době vydání Ice Cream Sandwich nechala slyšet, že s podporou do budoucna nepočítá a vývoj Flashe byl zastaven. Na ICS vycházely pouze bezpečnostní aktualizace a s Flashem na Jelly Bean se nepočítá vůbec. Se systémem Jelly Bean po aktualizaci na 4.1.1 nestáhnete Adobe Flash ani z Google Play a když si seženete apk instalační soubor a Flash do Nexusu vtlačíte násilím, příliš Vám to nepomůže. Chrome podporu Flashe nemá vůbec a jiné prohlížeče, ve kterých si na starších verzích Androidu Flash vesele pouštím, na něj stejně nereagují. Alespoň zatím. Jsem si jist, že nějaká dobrá duše na foru xda-developers vymyslí způsob, jak zprovoznit plnohodnotný Adobe Flash na tabletu Nexus 7 a systému Jelly Bean 4.1.1+.


Google Now

Nová služba, která Vám pomůže být stále v obraze a usnadnit Vám život. Jelly Bean automaticky sleduje Vaši polohu, Vás diář a také si zaznamenává, které věci Vás zajímají a které vyhledáváte. Na základě těchto podnětů se pak snaží pomoci a nabízet nejčerstvější informace z Vašeho okolí. Naplánovali jste si schůzku, kam se dopravíte letadlem? Google Now Vás dokáže upozornit, že Váš let má zpoždění. Now také zjistí, že se nacházíte v cizí zemi a automaticky Vám nabídne slovník či přesný čas. Kromě těchto informací nám poslouží Google Now také jako virtuální asistent a můžeme ho zasypávat úkoly nebo dotazy. To je však zatím dostupné pouze v angličtině a v našem kraji přesune podobné dotazy na vyhledávání v Googlu.

Funkce Google Now je přístupná ze zamykací obrazovky, z horní lišty na úvodní obrazovce nebo pomocí tažení prstu ze spodní tlačítkové lišty, ať se nacházíte kdekoliv.

Shrnutí změn v Jelly Beanu od Jirky Pernici

Android 4.1 Jelly Bean – ukázka nových funkcí v akci

Android 4.1 Jelly Bean - ukázka nových funkcí v akci

Konektivita

Wi-Fi

Podobné zařízení bychom si bez bezdrátové technologie Wi-Fi už dnes asi těžko představili. Nexus 7 zvládá všechny standardy (a/b/g/n) a navíc přidává také podporu Wi-Fi Direct, která umožní propojit dvě zařízení pro výměnu multimediálního obsahu. Samozřejmostí zůstává, že i druhé zařízení musí tuto funkci podporovat.

Co se týče praxe z používání Nexuse 7 na Wi-Fi síti, nezaznamenal jsem po celou dobu žádný problém a nenastal ani žádný výpadek signálu. Nexus se dokázal bez problémů připojit do okolních sítí (zdravím tablety Samsung, kterým to často činí problémy) a síla signálu nijak výrazně nekolísala. Není co dodat.

Bluetooth

Technologie Bluetooth možná začíná mírně ustupovat, uplatnění přesto stále najde a tak by byla škoda, kdyby jej tento přístroj nevlastnil. Nexus 7 obsahuje podporu nejnovější verze Bluetooth 4.0 a k tomu přidává podporu A2DP, což je kvalitní přenos hudby do kompatibilních zařízení. Přenos souborů jsem otestoval s dalším zařízením se systémem Ice Cream Sandwich a vše se zdařilo.

A2DP jsem vyzkoušel na Bluetooth handsfree v autě, kam Nexus ochotně posílal veškeré své zvuky a rozezněl tak reproduktory v celém automobilu. Se spárováním ani přenosem hudby nebyl žádný problém.

NFC

U nových přístrojů stále přibývá podpora technologie NFC, díky které je možné snadno a rychle vyměňovat data mezi dvěma zařízeními pouhým dotykem. Součástí Androidu 4.1 je aplikace Android Beam, která umožní rychlou a jednoduchou výměnu dat. Tablet totiž díky aplikaci sám pozná, která data má přenášet. Pro přenos stačí přístroje přitisknout zády a podle spuštěné aplikace se hned přenesou vybraná data. Surfujete-li tedy v internetovém prohlížeči, stačí se dotknout druhého přístroje a ten ihned dostane odkaz internetové stránky, na které se právě nacházíte. To samé funguje i s aplikací staženou z Google Play – po dotknutí přístrojů se přenese odkaz na Google Play pro stažení dané aplikace. Tímto způsobem se dají přenášet i kontakty, sms, události, ale také obrázky, videa a větší soubory. V případě větších souborů se přenos uskuteční přes technologii Bluetooth a NFC slouží pouze jako navázání spojení, neboť rychlost přenosu NFC není oproti Bluetooth tak vysoká.

Galaxy Nexus: Android Beam

Galaxy Nexus: Android Beam

Připojení k počítači

V systému Jelly Bean není podpora USB Mass Storage, to je nahrazeno protokolem MTP (Media Transfer Protocol). Ten by měl zajistit lepší práci s multimediálním obsahem a synchronizací s Windows Media Player. Pro uživatele systému Windows se zase tak moc nezměnilo, protože se přístroj sám po připojení přihlásí jako přenosné zařízení a kopírovat lze soubory stejně snadno, jako by se jednalo o vyměnitelné úložiště. K dispozici máme interní paměť o velikosti 5,91 GB, což je hodnota, kterou se mnohdy dokáže pyšnit film ve větší kvalitě. Naštěstí zde není problém se soubory většími než 4 GB (zdravíme inženýry od HTC, které straší limit FAT32 dnem i nocí).

Soubor o velikosti 3,49 GB (3 752 927 232 bajtů) se přenášel do Nexusu 6 minut 46 sekund, což znamená rychlost přenosu přibližně 8,8 MB/s.

GPS a navigace

Nejmladší z řady Nexusů nebyl ošizen ani o GPS přijímač, který využívá přístroj pro lokalizaci polohy. To můžeme využít hlavně u GPS navigací, ale čím dál častěji používají určení polohy také různé sociální aplikace nebo Widgety. Pro rychlejší první fix jsem použil aplikaci GPS status, která stáhla A-GPS data. První fix pod širou oblohou trval velice krátce a nestačil jsem dopočítat ani deset sekund. Malý Nexus si nelámal hlavu ani s tím, že jsem se nacházel uprostřed rodinného domku a stejně dokázal lokalizovat, kde se nacházím. Asus se zjevně z chyb u Primu poučil a GPS zde pracuje znamenitě.

Přesnost GPS jsem testoval pomocí programu Endomondo Sports Tracker PRO, který pravidelně ukládal GPS souřadnice a po dojetí krátké trasy mi vytvořil přesnou trasu na mapě. I zde je patrné, že přesnost je výborná a v případě navigací nebude žádný problém.

Navigování pomocí Sygic Mobile bylo skutečně výborné, sedmipalcový displej zobrazoval trasu velice dobře, ale je to už přeci jen velká zobrazovací plocha a do auta bych to příliš nedoporučoval kvůli zakrytí výhledu.

Multimedia

Fotoaparát

Jelikož zadní kamera chybí, pojďme se věnovat pouze té přední, která disponuje rozlišením 1,2 MPx. Je jasné, že s tímto parametrem budou fotografie a videa velmi nekvalitní. Vyfocené snímky dokáže přístroj uložit v rozlišení 1280 x 960 pixelů a video v rozlišení 480p (640 x 480 pixelů). Kvůli umístění objektivu fotoaparátu na přední straně není přístroj na focení okolí vůbec vhodný a hodí se tak na videohovory, odemykání obličejem nebo na tvorbu „selfshotů“ (drsně vypadajících profilových fotek na sociální sítě).

Aplikace fotoaparát

V základní verzi systému se žádná aplikace, díky které byste mohli pořizovat fotografie a videa, nenachází. Na Play Store je však k dispozici aplikace Camera Launcher for Nexus 7, která vypadá velice podobně jako aplikace pro focení v ICS. Rovněž nabízí tři režimy focení – fotografie, video a panorama. Tažením prstu do stran se ihned dostáváme na prohlížení pořízených fotografií a videí, což je příjemná funkce. Příliš mnoho věcí však v aplikaci nenastavíme. Kromě přiblížení, vyvážení bílé a expozice nic jiného nastavit nelze.


Pořizování fotografií a videa

Nexus 7 – front camera

Nexus 7 - front camera

Kvalita záznamu je opravdu velmi slabá.Video je uloženo do formátu MPEG-4 AVC a do kontejneru 3GP se snímkovací frekvencí 15 snímků za sekundu a datovým tokem 2432 Kb/s. Ani rozlišení videa díru do světa neudělá, činí totiž pouhých 640 x 480 pixelů.

Přehrávání videa

Čtyřjádrová Tegra 3 je prakticky to nejvýkonnější, co můžeme v tabletu najít. Přehrávání videí nečiní tomuto čipu žádný problém. Na testování jsem vyzkoušel dvě videa. Jedno video s rozlišením 960p (1440 x 600 pixelů) s kodekem XVID a poté známé video Samsung Demo Oceanic Life, které nabízí FullHD rozlišení, AVC kodek a obrovský datový tok 40 Mb/s.

Naprosto nečekaně zvládla Tegra obě videa bez problémů. Použit byl MX Player, protože integrovaný přehrávač odmítal videa spustit. V prvním případě si přehrávač nepomohl hardwarovou akcelerací, u Samsung Demo Oceanic Life ano. Chtěl jsem vyzkoušet můj oblíbený Dice Player, který zvládá HW akceleraci velmi dobře, ale pro Jelly Bean a Nexus 7 zatím není na Google Play k dispozici. Závěr je však takový, že se Nexus díky Tegře 3 na sledování filmů hodí.

Přehrávání hudby

Pro poslech hudby je v Nexusu 7 předinstalována aplikace Hudba Play. Ta zaujme podobným stylem jako aplikace Obchod Play a mezi jednotlivými možnostmi (seznamy stop, nejnovější, interpreti atp.) lze posouvat tahem prstu do stran. Aplikace nabízí jen základní volby včetně náhodného seznamu, vytváření vlastních playlistů a ekvalizéru. Samozřejmostí je pak ovládání hudby z notifikační lišty nebo zamykací obrazovky.

Kvalitu audio výstupu jsem měl možnost otestovat pouze s vlastními sluchátky (zajisté kvalitnější než ty, které bude Google dodávat) a kvalita se mi zdála dobrá. Nutno poznamenat, že nejsem žádný audiofil, ale hudební výstup je srovnatelný s ostatními nehudebními telefony. Reproduktor pak patří svou kvalitou spíše k těm lepším, neboť i při vyšší hlasitosti nijak výrazně nechrčel a zvuk byl stále dobře rozeznatelný.

Výkon v testech a hrách

Benchmarky

Nexus 7 jsem podrobil několika speciálním nástrojům pro otestování výkonu. Vždy jsem opakoval více pokusů a poté udělal průměr. Je potřeba si uvědomit, že hodnoty jsou spíše teoretické a v praxi výkon nemusí odpovídat.

Linpack single

  • Samsung Galaxy S III – 55,69 MFLOPS
  • HTC One X – 51,63 MFLOPS
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 49,2 MFLOPS
  • Nexus 7 – 48,7 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 47,90 MFLOPS
  • HTC EVO 3D – 44,76 MFLOPS
  • Huawei Vision – 41,30 MFLOPS
  • LG Optimus 2X – 36,44 MFLOPS
  • Huawei IDEOS X5 – 29,42 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 14,40 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 13,50 MFLOPS
  • LG Optimus Black – 12,78 MFLOPS
  • Vodafone 945 – 9,835
  • Vodafone 858 – 3,636
  • Huawei U8100 – 2,588
  • Vodafone 845 – 2,272

Linpack multi

  • HTC One X – 127,1 MFLOPS
  • Samsung Galaxy S III – 120,64 MFLOPS
  • Nexus 7 – 114,6 MFLOPS
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 80,4 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 79,07 MFLOPS
  • Huawei Vision – 35,32 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 12,68 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 7,74 MFLOPS

Quadrant Standard

  • Samsung Galaxy S III – 5313
  • HTC One X – 4692
  • Nexus 7 – 3578
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 3358
  • Huawei Vision – 1874
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 1693
  • Emgeton Meizu M9 – 1368

Vellamo

  • Nexus 7 – 1705
  • HTC One X – 1635
  • Xiaomi Mi-One – 1267
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 1227
  • Samsung Galaxy S II – 937
  • HTC Sensation – 857
  • LG Optimus 3D – 694
  • Motorola Atrix – 673

Herní testy

Ačkoliv stojí Nexus 7 pouhých 199 dolarů, pod jeho kapotou se ukrývá čip Nvidia Tegra 3, který disponuje velmi výkonnou grafickou kartou GeForce. I díky tomu si tento drobeček poradí s nejnáročnějšími hrami androidí platformy. Nvidia se též snaží donutit programátory, aby dělali speciální verze her, které se pyšní lepším grafickým zpracováním. Tyto verze poznáme podle přípony THD, která značí optimalizaci pro Tegru. Pro otestování Nexuse 7 jsem si vybral hry Shadowgun THD, Dead Trigger, Grand Theft Auto III a Max Payne. V žádné hře jsem nenarazil na problém a Tegra 3 potvrdila to, co každý věděl – Nexus 7 s Tegrou 3 je herní specialista.

Malou výtku bych měl pouze ke GTA III, kde jsme se pořád nedočkali úplné optimalizace pro Tegru 3 a v některých pasážích byly citelné menší záškuby. Nic strašného.

Výdrž

Testovaný stroj disponuje Li-Po baterií s kapacitou 4325 mAh, což v kombinaci se 7palcovým displejem znamená, že by se výdrž měla držet na velmi slušných hodnotách. Je tu však jeden háček. Tegra 3 je sice nejvýkonnější řešení pro tablety, je ale také nejžravější a Nexus 7 by se mohl při hraní srovnávat se spotřebou ruského tanku.

V testu byl nastaven 50% jas displeje a střídal jsem hry Shadowgun a GTA III. Přístroj si řekl o nabíječku (15 % baterie) již po necelých 4 hodinách.

Podobné to bylo v případě přehrávání filmů. K testu byl nastaven jas na 50 %, přehrávání zvuku do sluchátek a spuštěn film Samsung Demo Oceanic Life, kde zafungovala hardwarová akcelerace. Je jasné, že toto video dalo Tegře skutečně zabrat a v případě použití „normálnějších“ videí se výdrž o něco prodlouží. Přesto hodnota 4 hodiny a 20 minut nijak neoslnila.

Samozřejmě nejlepších výsledků jsem dosáhl při běžném používání, tedy občasném surfování po internetu s připojením přes Wi-Fi, čtení emailů, občas nějaká hra a poslech hudby. V tomto případě není problém s Nexusem 7 vydržet i více dní, což se ale dalo vzhledem k silné baterce a malému displeji čekat.

Menší zklamání mě však čekalo při nabíjení. Přístroj se z 10 % do plného stavu baterky nabil až za 5 hodin a 17 minut, což mi přišlo dost.

Slabiny, nedostatky a chyby zařízení

Možná by někdo v průběhu čtení nabyl dojmu, že přístroj Nexus 7 stále jen chválím, tak se pojďme podívat také z druhé strany a povědět si, co se mi naopak na přístroji nelíbilo.

Začnu věcmi, které uživatele mohou odradit již při koupi a čtení specifikací. Interní paměť má u levnějšího modelu pouze 8 GB a uživatel má k dispozici jen 5,9 GB úložného prostoru. Jelikož je tablet dost výkonný a displej má HD rozlišení, nabízí se takové filmy v Nexusu skladovat. To je ovšem s tak malou pamětí problém a většinou dokážete vměstnat do přístroje pouze 1-3 filmy, což je obrovská škoda. S tím souvisí také fakt, že Nexus 7 postrádá slot pro paměťovou kartu, který by tento nedostatek hravě nahradil. Menším zklamáním může být také absence zadní kamery, protože tou přední moc kvalitní snímky a videa nepořídíte.

Trošku se mi nelíbí, že se Google uchýlil k tomu, že je Nexus 7 spíše přerostlý telefon bez 3G. Jinak nevím, jak mám chápat, že je čočka fotoaparátu umístěná v horní části a přístroj má telefonní UI. Stále jsem měl po zvyku z Transformera chuť držet Nexuse v landscape módu, ale občas to bylo problematické, neboť například domácí obrazovka vůbec otočení obrazovky nepodporuje. Nexusu 7 by tabletí UI velice sedělo a jsem si jist, že to kluci z fora xda-developers jen tak nenechají.

Z výdrže jsem také lehce rozpačitý. Za normálního používání tablet vydrží dostatečný počet hodin, při hraní se však ukázala Tegra 3 v plné síle a dokázala odpravit baterku Nexuse za necelé 4 hodiny. Dlouho trvá také nabíjení přístroje, které překročilo hodnotu 5 hodin.

Trochu mě tradičně pozlobil automatický jas, který nefungoval úplně optimálně. V tmavých místnostech svítil málo, po přechodu na světlo se jas zvýšil, ale až po vypnutí displeje se dál nesnižoval v tmavších místnostech.

Výtek k systému moc nemám, ale s novou verzí přichází nepříjemný fakt, že spoustu oblíbených aplikací na Google Play zatím nenaleznete, protože nemají zatím podporu pro Android 4.1. Některé aplikace sice stáhnout šly, ale nešly spustit, nebo byly nestabilní. Setkal jsem se s tím například u ICS+ Browseru a testovacího programu Neocore, které nešly vůbec spustit. ES Správce souborů sice fungoval, velice často však padal. Tyto neduhy samo sebou odstraní aktualizace programů, které dostanou oficiální podporu nové verze Androidu.

Závěr

S velkou radostí jsem přijal fakt, že se nový tablet od Googlu dostane do mých rukou a já ho budu moci postavit před dlouhou a strastiplnou cestu testování. Rozmazlen Transformerem jsem opravdu neměl důvod ustoupit v žádném bodě testování a těšil jsem se, až nachytám Google na švestkách a budu moci z plných hrdel říct, kde nás tento gigant napálil a kde je háček, proč je toto zařízení tak levné. Google však napálil mě a při pohledu na testovaný přístroj stále přemýšlím, jak se to Googlu povedlo. Za bezkonkurenčně nízkou cenu 199 dolarů totiž dostanete sedmipalcový přístroj, který má pod kapotou velmi výkonný čip Nvidia Tegra 3, pyšní se výborným zpracováním a třešničkou na dortu je systém Jelly Bean, který svou rychlostí a plynulostí umlčí nejednoho fanouška jablečných systémů a odpůrce Androidu. Už teď je jisté, že se tento přístroj stane prodejním trhákem v USA, kde se pyšní touto cenou. Jak to bude u nás, se teprve uvidí.

Kdybych nehleděl na cenu, tak přístroji vytknu malou kapacitu vnitřní paměti, absenci slotu pro paměťové karty, kontektoru HDMI a fotoaparátu, spotřebu při hraní, dlouhé nabíjení a telefonní uživatelské prostředí. Podívám-li se zpět na cenu přístroje, je to nejspíše nutný ústupek.

Klady

+ Povedený design
+ Kvalitní zpracování
+ Přední strana chráněna odolným sklem Gorilla Glass
+ Velmi vysoký výkon díky čipu Nvidia Tegra 3
+ Nová verze systému Android (Jelly Bean)
+ Neuvěřitelně rychlé a plynulé prostředí (Project Butter)
+ NFC a Android Beam
+ Skvělý poměr cena/výkon

Zápory

– Malá kapacita vnitřní paměti (pouze 5,9 GB k dispozici pro svá data)
– Absence slotu pro paměťovou kartu a HDMI výstup
– Absence zadního fotoaparátu
– Vysoká spotřeba při zátěži
– Dlouhé nabíjení
– Telefonní prostředí

Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti Inmite.

Přijďte si zařízení osahat na Android RoadShow 2012 v Brně

Díky portálu Svět Androida a společnosti Inmite budete mít možnost si prohlédnout na blížící se Android RoadShow 2012 v Brně, která se koná 21. 7. 2012, nová dvě zařízení od Googlu. Chcete si vyzkoušet nový Jelly Bean na výkonném sedmipalcovém tabletu Nexus 7? Zajímá Vás, jak vypadá podivná svítící koule Nexus Q a jak spolupracuje s dalšími Androidími zařízeními? Neváhejte a navštivte nás 21. 7. 2012 na Android RoadShow 2012 v Brně! Více informací o RoadShow naleznete zde.

Pokud se Vám tato recenze líbila, budeme rádi, když o ní řekněte i ostatním skrz Vaše sociální sítě. Sdílení článku je opravdu jednoduché a ikonky najdete hned pod tímto textem (Facebook, Twitter, Google+). Děkujeme.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (89)