Google Neighbourly: zkusili jsme chystanou sousedskou sociální síť

Google-Neighbourly-zkusili-

Google se nevzdává svého snu o sociální síti. I když v tomto segmentu rozhodně není „silný v kramflecích“, připravuje pro své uživatele další novinku. Jmenuje se Google Neighbourly a zatím je ve fázi beta testování.

Obsah článku

Základní myšlenky sítě Google Neighbourly

Hlavní slogan „Život se odehrává v blízkosti domova“ vyjadřuje podstatu a hlavní myšlenku této služby. Půjde totiž o sociální platformu, která má propojit uživatele, žijící ve stejné oblasti. Místní komunita by měla uživatelům pomoci při řešení každodenních otázek, jako je hledání bezpečného hřiště pro děti, doporučení dobré restaurace nebo třeba někoho, kdo doučí ratolest matematiku.

Oficiální stránka služby Google Neighbourly Oficiální stránka služby Google Neighbourly

Myšlenka vychází z toho, že města a obce se neustále mění a často jsou to právě místní obyvatelé, kteří vědí o novinkách nejvíce podrobností. Google tedy sází na „sousedskou aplikaci“, ve které si komunita může předávat užitečné informace a držet tak krok s děním. Každý uživatel se může stát „místním expertem“, jehož slovo bude mít váhu. Současně bude mít přístup k nejaktuálnějším, relevantním a přesným informacím.

Oficiální stránka služby zatím obsahuje jen všeobecné informace o myšlenkách, na kterých Google Neighbourly stojí. Čistě prakticky lze očekávat, že služba může díky zapojení místních „dobrovolníků“ poskytnout relevantnější informace než prostý vyhledávač Google. Pokud ve položíte dotaz, je po odeslání automaticky nasměrován k lidem, kteří mohou poskytnout nejlepší odpověď. Kromě zadávání textu je k dispozici také rozpoznávání řeči, které aktuálně funguje v angličtině a osmi indických jazycích.

Jak se stanete „lokálním expertem“?

„Lokální experti“ či „místní odborníci“ budou vybíráni z řad běžných uživatelů podle toho, jak často a relevantně budou odpovídat na dotazy ostatních. Grafická stránka aplikace sestává z kartiček s otázkami, kterými mohou účastníci „listovat“ a případně na ně odpovídat. Princip je podobný, jako v Mapách Google, kde za každou zodpovězenou otázku dostanete body a posouváte se v hierarchii „místních průvodců“ výš.

Otázkou je, jakou motivaci hodlá vyhledávací gigant nabídnout. V programu místních průvodců nabízí například po dosažení stanovené úrovně přístup do Hudby Google Play na tři měsíce či 75% slevu na půjčení filmů z Google Play (více na toto téma najdete v oficiální nápovědě).

Společnost Google vysvětluje, že aplikace je určena výhradně pro dotazování a odpovídání na otázky, ne pro chatování plné zpráv typu „Dobré ráno“ a skupinovým konverzacím.

Z hlediska sociální sítě hodlá Google nabídnout svým uživatelům ochranu soukromí, spočívající v tom, že telefonní čísla, celé jména a další kontaktní údaje budou neveřejné. Veřejný bude jen profilový obrázek a křestní jméno. Uživatelé budou také vyzváni, aby přijali smluvní podmínky nazvané „sousedský slib“, sestávající ze tří bodů. Jedním z těchto bodů je upozorňování na nevhodné příspěvky mimo téma.

Beta test probíhá v Indii

Testování aplikace Google Neighbourly zatím probíhá pouze na území indické Bombaje, kde žije 13 milionů obyvatel, přičemž podporována jsou pouze zařízení s Androidem 4.3 Jelly Bean a vyšším. O rozšíření do dalších zemí a měst nejsou v tuto chvílí žádné informace, nicméně lze předpokládat, že bude záležet na tom, s jakým ohlasem se projekt setká v indickém velkoměstě.

Keep up with your neighbourhood | Neighbourly

Keep up with your neighbourhood | Neighbourly

Z dosud zveřejněných informací lze soudit, že novinka v portfoliu Googlu bude obdobou kalifornské služby Nextdoor, která v Česku teprve chystá své spuštění. Tato platforma byla zahájena ve Spojených státech v říjnu 2011, v únoru 2016 byla zpřístupněna v Nizozemsku v únoru 2016 a o dva roky později ve Francii. Aktuálně je, kromě uvedených zemí, dostupná ještě ve Velké Británii a Německu. Určitou alternativou mohou být také lokální skupiny na Facebooku, nicméně ty zpravidla nejdou až na úroveň městského obvodu nebo dokonce ulice, jak si klade za cíl Neighboutly.

Aplikace Neighbourly: Ask Local Questions & Get Answers je již ke stažení v Obchodě Play, avšak je prezentována jako dosud nevydaná. Na české telefony ji pochopitelně nenainstalujete se zdůvodněním, že není kompatibilní se žádným z vašich zařízení. Zatím má na svém kontě přes deset tisíc stažení, instalační balíček je velký jen necelých 7 MB.

Neighbourly: What’s happening nearby
Neighbourly: What’s happening nearby

Zkusili jsme sousedskou sociální síť

Aplikaci lze také stáhnout z alternativního zdroje APKMirror, nicméně po lokalizaci polohy je český uživatel seznámen s tím, že služba není v naší zemi dostupná. Po „zfalšování polohy“ na indickou Bombaj se nám podařilo toto omezení překonat, byli jsme vyzváni ke složení slibu a následně jsme mohli prohlížet dotazy místních obyvatel, odpovídat na ně i pokládat vlastní otázky. S ohledem na počty odpovědí, pohybující se kolem dvaceti na jednu otázku, to vypadá, že Google Neighbourly v šestém nejlidnatějším městě na světě docela žije.

Ocenit můžeme jednoduché uživatelské rozhraní, kde se zadáním dotazu pomáhá našeptávač, případně je možné diktovat hlasem. Po položení otázky následuje její odeslání uživatelům, kteří by mohli znát odpověď. My jsme na položenou otázku na dobré pekařství dostali odpověď za pouhé čtyři minuty. Stejně tak odpovídání na dotazy je vcelku snadné – stačí si listovat balíčkem karet, a pokud víte, klepnout na tlačítko Answer. Pomáhat sousedům tak můžete během volných chvilek třeba při čekání na poště nebo během jízdy MHD.

Využívali byste sousedskou sociální síť Google Neighbourly?

Zdroje: neighbourly.google.com, 9to5google.com, theverge.com, thenextweb.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)