10 nejzajímavějších novinek Google IO 2016, které by vás neměly minout

Google IO 2016

Včera hostilo slunné San Francisco letošní konferenci Google IO, na které tvůrce systému Android pravidelně každým rokem představuje své nejdůležitější novinky. Pojďme si v tomto souhrnu připomenout, co vše nás nejen letos čeká.

Daydream VR – nová platforma pro virtuální realitu

Virtuální realita je trendem poslední doby. Bylo tedy vcelku jasné, že se tohoto téma dotkla i konference Google IO. A dotkla je možná slabé slovo – Google totiž představil zbrusu novou platformu Daydream. Ta nebude konkurovat systémům jako HTC Vive či Oculus Rift, ale bude pokračovat na mobilních telefonech. Stane se totiž součástí nového systému Android N. Daydream vylepšuje virtuální realitu na mobilních telefonech, přináší nové verze Google aplikací speciálně pro VR a nabídne i speciální obrazovku jako přístup do světa aplikací virtuální reality (vidíte tu podobu s Gear VR?).

Pro někoho možná horší zprávou zůstává, že bude tento režim dostupný pouze na podporovaných telefonech. Google si chce zkrátka pohlídat, aby telefony byly vybaveny rychlejšími a citlivějšími senzory či výkonným hardwarem, aby byl požitek z virtuální reality co nejlepší.

Android Daydream

Android Daydream

Video v aplikaci.

Google chystá nový headset jako nástupce Cardboard

U virtuální reality ještě zůstaňme. Na Google IO 2016 ukázal tvůrce Androidu také koncept nového headsetu právě pro virtuální realitu Daydream. Ta znovu sází na koncept vložení telefonu dovnitř headsetu a nesnaží se tedy přímo konkurovat řešením Vive či Rift. Design je nově trochu “luxusnější” a podobá se již zmiňovaným Samsung Gear VR. Součástí ale bude i ovladač, kterým bude možné ovládat aplikace a hry. Stejně jako celá platforma bude headset dostupný jen pro podporované telefony.

Google IO headset

Google Allo – kecálek, který odpoví za vás

Umělá inteligence se stále více a více prosazuje. Google má rád aplikace, které vás sledují a učí se od vás. Další takovou je nový kecálek Google Allo, který sleduje a analyzuje vaši komunikaci s přáteli a podle toho se snaží nabízet relevantní odpovědi. Jinými slovy – textově komunikujete s ostatními uživateli a v momentě, kdy vám přijde nějaká zpráva, Allo ji analyzuje a pokusí se na základě vašeho předchozího chování odhadnout, co byste asi napsali. Pouhým kliknutím potom odpověď odešlete. Jsme moc zvědavi, jak to bude fungovat v praxi.

Google IO 2016 Allo

Google Duo: Sází na videohovory

Jedna nová aplikace pro komunikaci je málo, Google proto představil i druhého kecálka – Duo. Ten na rozdíl od textové komunikace v případě Google Allo sází na videohovory. Zapracovalo se na kódování videa a rovněž přechodu mezi sítěmi Wi-Fi a 3G/LTE bez ztráty spojení. Hlavní zbraní má být především jednoduchost používání. Google Duo nabízí zajímavou funkci Knock Knock, díky které se ještě před přijmutím hovoru přenáší obraz toho, kdo vám volá. Z obličeje tedy můžete snadno usoudit, zda se vám vyplatí hovor vzít – to podle toho, jakou má druhá strana náladu.

google IO Duo

Google Home: Hlasový asistent do domácnosti

Amazon Echo dostane konkurenci. Novinka v podobě Google Home představuje zařízení, které se zabydlí do vašeho domu a poskytne vám možnost vyhledávání informací či provádění úkolů skrze hlasové povely. Jednoduše řeknete, co byste rádi, a Google Home to splní. Pokud to bude v jeho silách. Poradí si například s vyhledáváním informací, ovládáním dalších spotřebičů chytré domácnosti či přehraje obsah jako Spotify. Možností a dalších služeb bude přibývat, Google totiž zpřístupnil API.

google home google io 2016

Google Assistant: Vylepšený hlasový společník

Google Now je tu s námi již nějaký ten pátek a přestože funguje zejména v anglicky mluvících zemích velmi dobře, stále mu něco chybí. Nemůžete si s ním jen tak pokecatzašpásovat jako s konkurenční Siri od Applu. To se ale s novým hlasovým asistentem změní. Ten bude po všech směrech chytřejší a dokáže lépe rozumět tomu, co po něm vlastně chcete – zda vyhledávat užitečné informace nebo třeba jen zabíjet nudu. Nový systém se podívá nejen do telefonů, ale i třeba automobilů i domácností (Google Home).

Google Assistant

Další střípky informací o Androidu N

Akce Google IO lákala spoustu nadšenců rovněž díky tomu, že bychom se zde mohli dozvědět konečně jméno nového Androidu. Nestalo se. Google ale představil další Beta verzi nového systému, která přidává některé šikovné funkce. Dočkáme se nového herního enginu Vulkan 3D, propracovanějšího systému notifikací, rychlejšího stahování aplikací či chodu systému díky novému kompilátoru, vyšší bezpečnosti systému či tlačítka ukončení všech běžících aplikací. Navíc o novém názvu Androidu můžete rozhodnout vy.

Android N – první pohled na novinky

Android N - první pohled na novinky

Video v aplikaci

Android Wear 2.0: I hodinky si zaslouží nový systém

Android pro hodinky s označením Wear je stále velmi populární a dostane konečně svou novou verzi 2.0. Ta přinese hned několik novinek – například lepší ciferníky, na které půjde umístit informace z jiných aplikací či Widgety, lepší klávesnici či samostatnost. Hodinky dostanou nativní aplikace, které nebudou potřebovat ke svému běhu ani mobilní telefon. Rozhodně se máme na co těšit, protože současný Android Wear má stále co dohánět.

Android Wear 2.0 Google IO

Google Auto se dočká nových funkcí

Google IO 2016 nezapomnělo ani na chytrá auta. Platforma Android Auto se k nám sice dostává velmi pomalu, nově ji ale můžeme používat i v autech, které tento systém neobsahují. Vše podstatné se totiž bude dít přímo ve vašem mobilním telefonu. Pomůže i nový Android N, který v sobě bude mít nové funkce právě pro použití v automobilech. A ještě jedna zajímavost – oblíbená aplikace Waze bude nově integrována přímo v Android Auto.

waze_android_auto_ico

Android Instant Apps: Spouštění aplikací bez nutnosti instalace

Jistě to sami znáte – potřebovali byste využít funkci nějaké aplikace třeba jen jednou, ale nechce se vám kvůli tomu stahovat a instalovat celá aplikace. S tím bude konec. Google představil novou službu, která umožní spouštět aplikace i bez jejich instalace do zařízení. Funkce Android Instant Apps jednoduše stáhne nezbytný kód pro spuštění aplikace a prostě ji spustí. Aplikace, které lze tímto způsobem používat, musí samozřejmě projít změnou ze strany vývojářů. Podle Googlu to ale nebude složitý proces a změna by neměla zabrat více než jeden den.

android-instant-apps-1

Jaká novinka z Google IO vás zaujala nejvíce?

Zdroj: theverge.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)