Google Home: Chytrá domácnost na dobré cestě (recenze)

Google Home

Zařízení Google Home nabízí příslib, že si chytrou domácnost bude moci vybudovat úplně každý. Detailně jsme jej otestovali v naší plnohodnotné recenzi. Jak dopadla?

Obsah recenze – Google Home

Malý a stylový společník

Z prvních fotografií by možná člověk nabyl dojmu, že je Google Home velké zařízení. Opak je ovšem pravdou a jedná se spíše o drobný doplněk vaší domácnosti. Celý přístroj je zhotoven z plastu, ve spodní části je potom síťovina kvůli reproduktoru. Na zadní části se nachází tlačítko pro vypnutí mikrofonu a stavová dioda, horní strana pak slouží jako ovládání hlasitosti a indikace, že Google Home něco zpracovává.

Spodní část je odnímatelná a po jejím sundání se dostaneme ke trojici reproduktorů a servisnímu MicroUSB konektoru. Kryt lze měnit za jiné barevné varianty a do určité míry si tak můžete Google Home barevně doladit. Ze spodní strany je nutné zapojit napájení, které není řešeno MicroUSB, ale vlastním konektorem.

Celkově se nám zpracování Google Home líbí, a přestože to nebude důležitý aspekt, ani hmotnost není vysoká. Díky decentnímu designu a kompaktním rozměrům padne do vaší domácnosti a nebude nijak rušit.

Google Home – chytrá domácnost přichází (první pohled)

Google Home - chytrá domácnost přichází (první pohled)


Snadné nastavení i spárování

Spárování je nutné provést pomocí aplikace Google Home, která je zdarma dostupná na Google Play. Celý proces spárování je jednoduchý a skládá se z několika kroků. Je nutné propojit Google Home se svým účtem Google, aby bylo možné přehrávat i obsah z Google služeb a čerpat například agendu z kalendáře. Lze propojit rovnou také například Google Music či Spotify. Pro lepší funkčnost je vhodné přepnout i telefon do angličtiny, k čemuž aplikace dříve či později vybídne.

Google Home
Google Home

Citlivost mikrofonu a kvalita reproduktoru

Google Home je hardwarově především citlivý mikrofon, který čeká na vaše příkazy, a reproduktor, skrze který vám odpovídá nebo přehrává obsah. Byli jsme velmi zvědaví, jak si s tím Google poradil a jak mikrofon na příkaz „Ok, Google“ či „Hey, Google“ reaguje. Čekalo nás velmi milé překvapení – vzdálili jsme se od zařízení přibližně na 8 metrů a mluvili tišším hlasem. Google Home nám i přesto rozuměl.

Dokonce i při přehrávání hudby vás Google Home slyší. Zkoušeli jsme samozřejmě extrémy a v těch nás Google Home mile překvapil, při běžném používání vám bude rozumět téměř vždy čistě a jasně.

Špatně na tom není ani reproduktor, který dokáže hrát opravdu hlasitě a pro přehrávání domácí hudby poslouží dobře. Kdo chce samozřejmě pořádnou hudbu s nejvyšší kvalitou, pořídí si lepší audiosestavu. I tak ale Google Home dokáže v domácnosti zastoupit slušný poslech. Hlasitost lze měnit hlasovým příkazem nebo kroužením prstu na horní straně zařízení. Povětšinou jsme používali hlasové ovládání, ale občas se hodí i rychlé zastavení přehrávání – stačí jen tapnout rukou na horní stranu.

[aps_product_sz id=“424872″]


Google Assistant v praxi

Příkazy a získané informace pro nás nejsou žádnou neznámou, v Google Home sídlí totiž Google Assistant, který už jsme testovali v telefonu Pixel. Spoustu věcí, které umí Assistant, už dnes lidé používají i v chytrých kartách Google Now. Nový hlasový asistent toho ale umí přeci jen víc a do budoucna se bude stále vzdělávat. Prozatímní um představuje zajímavý seznam.

Největší nevýhodou je stále fakt, že Google Home umí komunikovat oficiálně pouze v angličtině. To by samo o sobě nemuselo být tak velkou překážkou – anglické příkazy jsou opravdu jednoduché. Bohužel to komplikují české názvy a jména, která nelze v podstatě diktovat. Google Home tak dokážete ovládat na základní příkazy, ale někomu zavolat nebo vyhledat české pojmy, už je problém.

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Přehrávání videí, hudby a obrázků

Google Home díky spojení s vaším Google účtem čerpá multimédia ze služeb Netflix, Google Music, YouTube i Google Photos. Při zadání vašeho účtu dokáže přehrávat i hudbu ve Spotify. Příjemné je, že Google Home komunikuje i s Chromecasty, takže můžete velice jednoduše říci, jaký obsah a kde jej chcete přehrát. Trochu překvapením pro nás je, že zatím nelze přehrávat videa přímo z Google Movies.

Pokud se například rozhodnu, že chci pustit vtipná videa na YouTube na televizi, stačí jen takové přání vyslovit. Stejné je to i například s fotografiemi na vašem účtu Photos. Můžete dokonce televizi říci, že chcete na televizi zobrazit určité album z dovolené či třeba místa. Google Home začne automaticky na Chromecast v televizi pouštět obrázky a můžete hlasem ovládat jejich prezentaci.

Ovládání dalších přístrojů

Společnost Google myslela také na komunikaci a ovládání dalších přístrojů v domácnosti. Skvělým příkladem je chytré osvětlení Philips Hue, které má přímou podporu Google Home. Spárování je opět nutné provést přímo skrze oficiální aplikaci Home, kde následně stačí pouze stisknout fyzicky tlačítko na zařízení Bridge, aby došlo ke spojení.

Následně lze přidávat a pojmenovávat vaše světla, aby Google Home věděl, které z nich chcete ovládat. Světla lze vypínat, měnit jas neb třeba barvu. Lze ovládat jednotlivá světla nebo i celou místnost – vše si totiž můžete v aplikaci pojmenovat a následně to sdělit v příkazu.

V redakci to fungovalo velmi dobře a stačí se jen naučit příkazy a názvy zařízení (světel). Podporu dostal i třeba termostat Nest, WeMo od Belkinu nebo standard SmartThings, kterým lze ovládat spoustu dalších přístrojů.

Rychlost a přesnost příkazů

Základní ovládání hlasitosti či přehrávání je opravdu rychlé, stejně tak i vyhledávání informací (otázky typu „kdo je prezidentem České republiky). Pokud ovšem chceme přehrát nějaký obsah na televizi, povětšinou si 5-10 sekund počkáme, než se příkaz vykoná. Není to samozřejmě žádná tragédie, ale je vidět, že jsou zde ještě rezervy pro zlepšení. Rychlost provádění příkazů je samozřejmě mnohdy závislá i na kvalitě připojení.

Bylo vidět, že se Google Home chytá klíčových slov a nemusíme říkat příkazy úplně doslova. Pokud totiž nějakým způsobem spojíte ve větě „Play“, „YouTube“ a „on TV“, dojde ke správnému splnění příkazu bez ohledu na jeho doslovný tvar. Výborný je i výběr hudby nebo videí – stačí říci skupinu, volitelně název písničky nebo název filmu.

Google Home – závěr

Zakoupit Google Home na českém trhu je nyní nemožné, dá se ovšem zakoupit na zahraničním Google Store nebo třeba ve známých sítích obchodů (Wallmart, BestBuy apod.) za cenu 129 dolarů, tedy v přepočtu 3200 Kč bez DPH.

Z pohledu hardwaru je na tom Google Home opravdu dobře – líbil se nám design i provedení, instalace je navíc extrémně jednoduchá. Potěšil nás i velmi citlivý a přesný mikrofon, díky kterému nás Google Home vždy spolehlivě slyšel a splnil naše přání. Dobře je na tom i zabudovaný reproduktor, který může zastoupit i průměrnou audiosestavu v domácnosti.

Google Assistant funguje podobně jako v mobilním telefonu a i jeho možnosti jsou obdobné. Oceňujeme především propojení s dalšími zařízeními (osvětlením) a možnost pouštět multimediální obsah na zařízeních Chromecast. Člověk hlasovým příkazem sdělí co a kde chce přehrát, a Google Home to splní. Skvělé.

Největší slabinou stále zůstává absence češtiny. Člověk sice drtivou většinu příkazů může v pohodě ovládat anglicky, pokud se ovšem dostane na česká jména a adresy, jste ztraceni. Přidání češtiny je, doufejme, pouze otázkou času.

Závěrečný verdikt: Google Home je rozhodně na skvělé cestě, a pokud plánujete budovat chytrou domácnost, konečně je tu smysluplné zařízení. Použití v našich končinách je ovšem nyní značně omezené – zejména absencí češtiny, kvůli čemuž nelze diktovat česká jména ani adresy.

Klady

+ Citlivý mikrofon a slušný reproduktor.
+ Možnost ovládat další přístroje v domácnosti.
+ Propojení se službami Google.
+ Google Assistant vždy na dosah.
+ Elegantní a kompaktní konstrukce.
+ Snadná instalace.

Zápory

– Absence češtiny.
– Špatná dostupnost.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)