Google Drive je venku!

google drive

Spekulace se potvrdily a Google Drive je venku! Ti z vás, kteří neví o co jde, tak vězte, že se jedná o cloudové úložiště podobné například velice populárnímu Dropboxu. V Google Play je nyní dostupná aktualizace pro Google Dokumenty, která změní název aplikace na Google Disk včetně ikonky.

Google Drive na Android

A jak že Google Drive (Google Disk) funguje? Velice podobně jako Dropbox! Takže pokud vám vyhovuje automatická synchronizace, kdy si na PC vytvoříte složku a cokoliv do ni nahrajete, se automaticky nahraje do cloudu a v telefonu/tabletu si pak data stáhnete do offline režimu nebo prohlížíte v cloudu, tak budete rozhodně potěšeni. Ano, Google Drive má i klienta pro PC a ovládá se stejně jako Dropbox. Určíte v počítači složku, která se automaticky synchronizuje s cloud úložištěm. Do začátku pro vás má Google 5 GB a pokud máte koupené rozšíření prostoru na Picase, pak se vám automaticky rozšíří o tuto kapacitu i Google Drive úložiště, takže máte prakticky zdarma dvojnásobek kapacity, protože fotky z picasy se vám v datovém úložišti neobjeví a ani vám tam nezabírají prostor. Předpokládám, že Google s tímto do budoucna něco udělá a nejspíš spojí Picasu s Google Drive. Je celkem škoda, že k fotkám není přístup přes Google Drive, ale co …

V Android telefonu nebo tabletu přistupujete k souborům klasicky přes Disk Google aplikaci. Pokud chcete soubor nahrát, tak máte 2 možnosti. První možností je nahrát soubor přímo z aplikace a druhou je přes souborový manažer a to dlouhým podržením prstu na souboru, výběrem možnosti Sdílet z nabídky a výběrem možnosti Disk. V případě, že nahráváte soubor typu textového dokumentu, tabulky, pdf, … máte možnost zvolit převod do Google formátu a dokument vám tak nezabere vaše placené místo, do kterého se pak nezapočítává. Důležitá je také informace, že můžete nahrát libovolný typ souboru (zip, avi, mp3, …). Průběh nahrávání můžete sledovat v notifikační liště. Současně je povoleno nahrávat jen jeden soubor, ostatní se řadí do fronty. Bohužel, v současnosti není možné při nahrávání vybrat složku, do které byste chtěli soubory nahrát.

Samozřejmostí je možnost sdílení, kdy u klasického sdílení s konkrétním uživatelem můžete nastavit také práva, zda chcete uživateli povolit pouze čtení nebo i úpravu. Veřejné odkazy souborů nebo složek byste hledali marně, ale snad se do budoucna dočkáme.

OCR a Google Goggles

Vyhledávání zvládá Google na jedničku a stejně je tomu tak i v Google Drive. Přímo v aplikaci je vyhledávací řádek pomocí kterého můžete vyhledávat, jak bývá zvykem, podle názvu souborů. To ale není vše, Google Drive umožňuje vyhledávat i pomocí OCR a Google Goggles technologie. V praxi to vypadá tak, že pokud vyhledáte například slovo “Dokumenty”, vrátí vám vyhledávání ve výsledcích i obrázky, které obsahují text “Dokumenty” přímo v obrázku. To samé platí i pro objekty, tedy pokud budete mít vyfocený Karlův most a stejné klíčové slovo zadáte do vyhledávání, je velká pravděpodobnost, že právě tuto fotku najdete, i když ji nemáte správně pojmenovanou.

Aplikaci pro PC pak naleznete zde: https://drive.google.com/start#home

Disk Google
Google Inc.
Verze 1.0.77 (24. 4. 2012)
Velikost 4,6 MB
2.1+


Zdarma

Atomcz
O Autorovi - Atomcz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)