Užitečný tip: Jak v Google Chrome rozdělit karty na běžící aplikace?

Google Chrome karty

Google před několika lety představil novinku ve svém prohlížeči Chrome, která jednotlivé karty rozdělila jako běžící aplikace. Většina uživatelů tuto funkci neocenila a postupně ji začala vypínat, až ji Google trvale odstranil. Dnes si ale ukážeme, jak ji vrátit zpět.

Google Chrome již karty jako běžící aplikace rozdělit neumí

Tato funkce způsobila, že se jednotlivé karty prohlížeče (tedy spuštěné internetové stránky na pozadí) objevily v seznamu běžících aplikací a mohli jste s nimi i tak pracovat. Výhodou bylo, že jste se mohli i po zavření prohlížeče dostat k takovým záložkám, protože byly spuštěné jako samostatný proces. Google tuto funkci proměnil ve standardní chování prohlížeče Google Chrome, což uživatele netěšilo. Tato funkce šla vypnout, jak jsme si ostatně ukázali i v našem návodu. Google později tuto “fičuru” z Chromu odstranil úplně, což jistě většina uživatelů ocenila. Co ale ti, kterým se předchozí podoba karet líbila? Pro ty tu máme dnešní tip.

google-android

Merge Apps & Tabs – šikovná aplikace od českého vývojáře

Řešením je instalace šikovné aplikace Merge Apps & Tabs od českého vývojáře Petra Nálevky. Ta je k dispozici zdarma a zabere v úložišti telefonu necelých 6 MB. Díky ní lze pak docílit stejného efektu jako rozdělení karet v prohlížeči Google Chrome. Samotná aplikace přitom k zobrazování stránek Chrome používá, což je pro spoustu uživatelů jistě výhoda. Webová stránka, kterou pomocí aplikace Merge Apps & Tabs otevřete, se okamžitě promění v samostatnou běžící aplikaci a zobrazí se mezi spuštěnými aplikacemi. Snadno lze přidávat či odebírat další webové stránky.

[appbox googleplay com.urbandroid.tapps&hl=cs&rdid=com.urbandroid.tapps]

Jednoduché ovládání

Spuštěná aplikace vypadá jako Google Chrome, jen je místo tlačítka pro přepínání karet zobrazena ikonka pro přidání nové karty jako běžící aplikace. Po spuštění aplikace jsme odkázáni na domácí stránku, kterou je standardně vyhledávač Google (lze změnit). Pro ruční zadání webové stránky na stávající kartě je potřeba trochu netradičně přejít do menu 3 teček a vybrat Go to http://…. Tím dojde k otevření další karty jako samostatné aplikace s vybranou internetovou stránkou.

Kde jednotlivé karty najdu? Pod tlačítkem multitaskingu

Google Chrome otevřené webové stránky zobrazuje v ikonce na pravé straně vedle adresního řádku. V případě použití aplikace Merge Apps & Tabs se tyto karty změní v samostatné aplikace a uvidíme je v seznamu, který vyvoláme tlačítkem pro multitasking. Můžete se tímto způsobem mezi kartami přepínat, případně je tažením prstu do stran ukončovat. Stejného efektu docílíme také otevřením karty a volbou křížku v levé horní části.

Vyplatí se zavítat do nastavení

Přestože aplikace příliš funkcí nenabízí (ale to jsme od ní ani nechtěli), vyplatí se zavítat do jejího nastavení. Pozornost si zaslouží hlavně nastavení domovské stránky (tedy stránky, která se otevře při vytvoření nové karty přes ikonu v aplikaci) a nastavení akce pro zmíněnou ikonu. Volbou New tab button totiž můžeme nastavit, aby se po stisku otevření nové karty aplikace zeptala, na jakou stránku si přejeme vstoupit, a neotvírala automaticky domovskou stránku.

Závěr – určena pro ty, kterým funkce rozdělení karet chybí

Aplikace Merge Apps & Tabs není přímou konkurencí pro prohlížeč Google Chrome, naopak jej pro zobrazení stránek sama využívá. Je to spíše účinnou pomůckou pro uživatele, kteří chtějí vrátit zpátky rozdělení karet jako samostatných aplikací. V tomto ohledu funguje velmi dobře, je navíc zdarma. Negativní stránkou samozřejmě zůstává, že je potřeba k obnově této funkce instalovat kromě Chromu další aplikaci. 6 MB volného místa však najde v telefonu každý.

Oceníte rozdělení karet jako aplikace v Google Chrome?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

6 skrytých funkcí Facebook Messenger

6 skrytých funkcí Facebook Messenger #1

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (1)