10 nejzajimavějších nákupů společnosti Google

titan-aerospace-drone-3

Americký gigant, kterým Google bezpochyby je, se může pyšnit řadou projektů, s nimiž sklidil nebo stále sklízí úspěchy po celém světě. Mnoha z nich se mu podařilo dosáhnout díky zakoupení, některé z menších společností specializujících se na určitý druh podnikání. Mezi nimi můžeme najít také několik firem, jejichž projekty se na první pohled mohou zdát poněkud bizarní. Všichni ovšem dobře víme, že Google má čich na ambiciózní projekty a tím, že se rozhodne je přijmout pod svá křídla, jim dokáže zaručit takřka stoprocentní úspěch. Bohužel jsme v současné době neměli možnost vidět většinu zmíněných projektů pod záštitou Google v provozu a nezbývá než doufat, že se jich jednou dočkáme. Pojďme se nyní společně podívat na desítku nejzajímavějších nákupů, které Google učinil.

1) Tilt Brush

16. dubna 2015 učinil Google nemalou investici do Tilt Brush. Tato technologie nám umožňuje malovat ve 3D. Můžeme tak využít nejrůznějších efektů světla, kouře a široké nabídky štětců pro převedení naších představ a fantazií do 3D obrázků. Ty je možné navíc ihned sdílet díky funkci AutoGif. Využití pro Tilt Brush najdeme především ve virtuální realitě, neboť tato technologie podporuje Google Cardboard.

Tilt Brush

2) THRIVE Audio

Stejného data jako v případě Tilt Brush došlo ze strany Google ještě k jednomu nákupu. Jeho předmětem byla firma THRIVE, která se soustředila na výrobu speciálních sluchátek umožňujících poslech 3D zvuků. Někoho už tak může napadnout, že také tako investice byla učiněna především pro možnost spojení těchto sluchátek s Google Cardboard a umocnit tak prožitek z virtuální reality.

THRIVE Audio

3) Google DeepMind Technologies

Firma DeepMind Technologies byla založena v roce 2010 a specializuje se především na oblast umělé inteligence. Její hlavní doménou jsou algoritmy, které umožňují umělým inteligencím ve hrách jako Space Invaders učit se novým věcem. V říjnu roku 2014 se DeepMind Technologies ocitla v hledáčku Googlu a došlo tak na její zakoupení a vznik technologie pojmenované Google DeepMind. Ta se prozatím nikde neobjevila, ale můžeme však očekávat, že o ní ještě uslyšíme.

Google DeepMind

4) Zync

Zync je služba specializující se na poskytování vizuálních filmových efektů pomocí internetového úložiště Amazon Web Services. K nákupu bylo přikročeno 26. sprna 2014 a o potenciálu této akvizice nemůže být pochyb, neboť je veřejně známo, že její služby byly využity například u třetího pokračování Transformers.Zync

5) Titan Aerospace

Další zástupce dnešního seznamu byl zakoupen 14. dubna 2014. Tato spolupráce má přinést především snazší pořizování fotografií naší planety, neboť Titan Aerospace se zaměřují na výrobu dronů využívajících solární energii. Jejich provoz je tedy takřka zdarma. Jednou z výsad je také model dronu Titan Aerospace Solara 50, který je vybaven více než 3 000 solárních panelů dodávajících až 7 kW elektrické energie. Ta umožní nepřetržitý provoz po dobu až 5 let!

Titan Aerospace

 

6) Nest

Nest je společnost, která se primárně zaměřuje na produkty spadající do kategorie chytré domácnosti a jedním z jejich nejúspěšnějších počinů je dálkově ovládaný termostat. Ten je možné ovládat pomocí našeho chytrého telefonu s operačním systémem Android stejně jako detektor kouře nebo bezpečnostní kameru pocházející z dílen Nestu.

Nest

7) Boston Dynamics

Roboti už dávno nejsou pouhou představou a setkat se s nimi můžeme také mimo filmová plátna. Na výrobu robotů se specializuje také další společnost, kterou 10. prosince 2013 zakoupil Google. Jejím nejzajímavějším počinem je robotický pes, jehož služby jsou využívány americkou armádou. Google využívá služby Boston Dynamics především ve spojitosti s autonomními automobily nebo kontaktními čočkami umožňujícími měření hladiny cukru v těle.Boston Dynamics

8) Bot & Dolly

Projektové a inženýrské studio Bot & Dolly bylo zakoupeno 7. prosince 2013. K tomuto nákupu vedla především vidina spolupráce na projektu Google X, neboť Bot & Dolly se zabývá výrobou průmyslových robotů a softwaru pro jejich ovládání. Služby těchto robotů byly využity také při natáčení filmu Gravity, kde vytvářeli efekt stavu beztíže.

Google Bot a Dolly

9) Meka

5. prosince 2013 přišel na řadu nákup firmy Meka. Ta má ve svém portfoliu několik humanoidních robotů určených pro automatizaci průmyslové výroby. Tito roboti se vyznačují především svou podobností člověku. Na jejich konstrukci tak najdeme plně funkční pár očí nebo uší. Například jeden z nejznámějších modelů pojmenovaný Dreamer byl od samotného začátku vyvíjen pro spolupráci s lidmi. Google učinil tento nákup především z důvodu spolupráce na projektu Google X.

Meka

10) SCHAFT

Společnost uzavírající dnešní desítku se zrodila v hlavním městě země vycházejícího slunce, Tokiu. Podobně jako je tomu u dvou předchůdců, také SCHAFT se zabývá převážně robotikou. Jejím největším úspěchem se stal robot, který zvítězil v soutěži DARPA Robotics Challenge v roce 2013. Porotu zaujal především svou schopností řízení, zdolávání nerovného terénu a šplhání po žebříku. Tyto služby se rozhodl Google využít 3. prosince 2013, když SCHAFT zakoupil z důvodu pomoci na projektu Google X.SCHAFT

Zdroj: businessinsider.com

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)