Gmail má problém? Ne tak docela, potíž je trochu někde jinde

gmail problem cizi lide ctou emaily

Dnes proletěla médii zpráva o tom, že Google umožňuje třetím stranám číst emaily ze služby Gmail. Mnohá média dokonce používala slova jako problém, nedostatečná ochrana soukromí apod. Přitom ale tohle oprávnění ke čtení emailů musí potvrdit přímo uživatel a jedná se o značně viditelné upozornění.

Google ani Gmail nemá problém, potíž je v samotných uživatelích

Již včera plnilo tohle téma zahraniční média, dnes se informace dostaly i do Česka a velká většina médií převzala informaci o tom, že emaily uživatelů Gmailu můžou číst třetí strany. Přitom tato informace je stará již několik let. Vše odstartoval článek Wall Street Journal, který “šokující” informace zveřejnil.

Ta šokující informace spočívá v tom, že získali od společnosti Return Path informaci o tom, že dva roky zpátky zhruba 8 tisíc emailů pročítali cizí lidé, kteří “učili” umělou inteligenci. Jen pro srovnání, dnes umělá inteligence stejné společnosti skenuje 100 milionů emailů denně. Ale pozor, vše jsou emaily od uživatelů, kteří tohle skenování a čtení povolili.

gmail problem cteni emailu tretimi stranami Takhle vypadá povolení ke čtení emailů ve službě Gmail

Google se tak díky tomuto “problému” stal terčem, přitom vše musí odsouhlasit uživatel. Argumentuje se tím, že lidé mohli oprávnění povolit omylem, nebo nepozorností, což si moc nedokážeme představit. Pokud aplikace či web třetí strany žádá o přístup ke čtení emailů, zobrazí se na celou obrazovku informace o tom, co bude dělat a k čemu všemu může mít přístup. Problém je tak s tím, že uživatelé nečtou a následně se hledá viník někde jinde. V tomhle případě Google.

To stejné v podstatě odepsal Google serveru BBC. Odpovědnost za zpřístupnění soukromých zpráv třetím stranám nesou sami uživatelé. Zároveň společnost dodala, že data z Gmailu se poskytují pouze prověřeným vývojářům a monitorují, co se s emaily děje.

[appbox googleplay com.google.android.gm]

Jak to vidíte vy? Je to podle vás problém, nebo jen nafouknutá bublina?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
system android 8

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (6)