Gmail se vylepšuje, naučil se automaticky vytvářet události v Kalendáři Google

gmail_kalendar_ico

Asi každý uživatel, který s Androidem pracuje delší dobu, zaznamenává, jak Google intenzivně aktualizuje a vylepšuje své aplikace i služby. Kromě samotných služeb a s nimi souvisejících programů pracuje také na zlepšení jejich vzájemné spolupráce. Cílem této snahy je, aby uživatel měl po ruce přesně ty informace, které v daném momentě potřebuje, bez ohledu na to, v jaké aplikaci se právě nachází. Nejnovější verze Androidu přinesly kromě funkčních změn také sjednocení vizuální stránky většiny aplikací Google, jakož i podstatně vyšší mírů jejich integrace.

Vývoj se ale nezastavuje, takže včera vyhledávací gigant oznámil další aktualizaci, která přináší lepší propojení jedné aplikace s druhou. Dotčenými službami jsou Gmail a Kalendář Google – v praxi má jejich propojení fungovat tak, že dostanete-li e-mailem informace, jako je letenka, vstupenka, potvrzení rezervace v restauraci či hotelu nebo potvrzení pronájmu auta, bude tato automaticky přenesena do Kalendáře Google. Do elektronického diáře se promítne nejen termín, ale také veškeré náležitosti, které v souvislosti s danou událostí budete potřebovat. Nebude tak nutné kopírovat a vkládat texty z různých potvrzujících e-mailů, což je časově náročné a únavné. Automatické přidávání by mělo fungovat na desktopu, Androidu i konkurenční platformě iOS.

Gmail bude automaticky vytvářet události v Kalendáři Google Gmail bude automaticky vytvářet události v Kalendáři Google

Jak bude spolupracovat Kalendář Google a Gmail?

Samozřejmě je otázkou, nakolik bude tato funkce inteligentní – na tom totiž stojí a padá její případný úspěch. Ve zkratce má celý proces probíhat zhruba následovně: objednáte si letenku a dostanete e-mail od letecké společnosti s potvrzením. Gmail z něj vybere podstatné informace, jako jsou čas odletu, adresa letiště, číslo letu, čas odbavení a další, a vytvoří na jejich základě událost v Kalendáři. Jestliže dojde ke zpoždění, změně, nebo zrušení letu, aktualizuje se i událost v Kalendáři – samozřejmě pouze tehdy, dorazí-li tyto informace do vaší e-mailové schránky.

Sami uživatelé nemusí pro aktivaci výše popsané funkce udělat vůbec nic – Google totiž automatické vytváření události kalendáře nastaví jako výchozí možnost, kterou je v případě potřeby možné vypnout. Z hlediska soukromí jsou akce přidané z Gmailu zobrazovány pouze majiteli účtu, takže je neuvidí ani ti, s kým je kalendář sdílen. Samozřejmě nebude chybět možnost automaticky vygenerovanou událost změnit nebo smazat.

Aktualizace na novou verzi Gmailu, obsahující funkci automatické přidávání událostí kalendáře, bude uvolněna počátkem příštího týdne. Po prvním spuštění budou uživatelé na desktopu i v mobilní verzi seznámeni s novinkou dialogovým oknem, které současně s tím poskytne možnost deaktivovat ji v nastavení.

Na spuštění funkce bude uživatel upozorněn dialogem Na spuštění funkce bude uživatel upozorněn dialogem

Otázkou je, jak dobře dokáže Gmail rozlišovat podstatné události, hodné zaznamenání do kalendáře, od těch nepodstatných. Uživatele by jistě nepotěšil přeplněný kalendář plný zbytečností. O své dojmy z praxe se v diskuzi pod článkem na serveru Android Headlines podělil beta tester Kerry Ryan, který již uvedenou funkci vyzkoušel. “Myslím, že to bude perfektně vyvážené, dobře provedené a vysoce efektivní,” uvedl Ryan, který dále oceňuje snahu Googlu o propojení svých služeb, díky níž nemusí používat nespočet aplikací pro různé úkoly a služby.

Co je nového v Kalendáři Google? Co je nového v Kalendáři Google?

V zásadě tedy pro nás a naše čtenáře zůstává ve hvězdách jedna jediná otázka: jak bude tato funkce a propojení služeb Gmail a Kalendář Google fungovat v českém prostředí? To se dozvíme již brzy. Přijďte se pak podělit o své zkušenosti a dojmy do diskuze pod tímto článkem!

Zdroje: Android Headlines, Tech Crunch, Venture Beat, Google.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
system android 8

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (15)