Je vaše galerie líná a neohrabaná? Vyměňte ji za aplikaci Camera Roll

camera-roll-ikona

Připadá vám výchozí aplikace pro prohlížení a správu obrázků, kterou vybavil váš telefon výrobce či Google, pomalá, neohrabaná a omezená? Můžete ji nahradit celou řadou alternativ, které najdete v Obchodě Play. My se dnes podíváme na zatím oficiálně nevydanou aplikaci Camera Roll – Gallery od Lukase Kollera.

Co Camera Roll slibuje?

Autor v popisku v Obchodě Play na prvním místě zmiňuje podporu obrázků, animovaných GIFů a videí. Jako hlavní vlastnosti a funkce pak vyzdvihuje:

  • Rychlost, intuitivnost a jednoduchost – Camera Roll má jednoduché a intuitivní rozhraní, které pochopí i začínající uživatelé. K jejím rysům patří rychlost a výkon.
  • Výtečné animace – práci s galerií zpestřují nevšední a efektní animace.
  • EXIF data – můžete zobrazovat a upravovat meta data uložená ve fotografiích.
  • Skryté složky – aplikace umí zobrazit a vyčistit skryté složky.
  • Průzkumník souborů – snadno si můžete prohlédnout složky v interním úložišti nebo na paměťové kartě. Lze kopírovat, přesouvat a mazat fotografie nebo celé adresáře.

Jak Camera Roll funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.5.2 jsme nainstalovali na redakční OnePlus 5 s Androidem 7.1.1. Na úvodní obrazovce jsou prezentovány složky s obrázky – kromě názvu a náhledu je k dispozici také počet obsažených souborů. Režim výchozího zobrazení lze změnit v nastavení.

Po otevření složky jsou zobrazeny čtvercové náhledy snímků ve čtyřech sloupcích. Vykreslení náhledů je skutečně rychlé; zajímavé je, že jako první je zobrazen černobílý náhled, následně jsou „dotaženy“ barvy. V režimu náhledu lze označit jeden či více souborů a ty pak smazat přes plovoucí kruhové tlačítko s košem. V kontextové nabídce pak najdete možnosti řazení (podle názvu nebo data), vyjmutí dané složky z hlavní nabídky (Exclude), připnutí alba na úvodní obrazovku (Pin Album) a přejmenování celé složky (Rename).

Klepnutím zobrazíte konkrétní obrázek, v kontextové nabídce najdete možnost nastavit ho jako tapetu či avatar kontaktu (volba Set as), otevření v další aplikaci, tisku, kopírování a přesunutí. V dolní liště jsou pak k dispozici následující čtyři funkce:

  • Informace o obrázku, tedy konkrétně zobrazení meta dat EXIF, která lze přímo v aplikaci upravovat.
  • Sdílení – klasické systémové sdílení přes další aplikace.
  • Úprava obrázku – Camera Roll však neobsahuje vlastní editor, takže nabídne otevření souboru v dalších aplikacích.
  • Smazání souboru.

Vraťme se ještě na úvodní obrazovku aplikace, kde v kontextové nabídce najdeme například aktualizaci (Refresh) nebo zobrazení skrytých složek (Hidden Folders). Jak zaznělo v úvodu, součástí aplikace je také jednoduchý správce souborů, kterého najdete pod nabídkou File Explorer. Na první pohled působí možná trochu spartánsky, nabídne však většinu funkcí, které byste mohli potřebovat, tedy mazání, kopírování a přesouvání souborů.

V nastavení, které je dostupné pod volbou Settings, můžete volit mezi tmavým, světlým a černým grafickým tématem, vybírat ze čtyř typů úvodní obrazovky, měnit počet sloupců v galerii.

Resumé

Aplikace Camera Roll bude vyhovovat každému, kdo hledá jednoduchou, rychlou a „nepřeplácanou“ galerii k prohlížení a jednoduchou správu obrázků. Nenabízí zbytečné funkce, orientuje se opravdu jen na funkci galerie, kterou zvládá na jedničku. Příjemným bonusem je pak možnost editace EXIF a jednoduchý správce souborů.

Aplikaci si dosud nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů, ale protože ještě nebyla oficiálně vydána, nemá k dispozici hodnocení. Instalovat ji můžete na telefony a tablety s Androidem 4.4 a novějším. Každopádně je vhodné brát v úvahu skutečnost, že se jedná o beta verzi, která nemusí být stabilní.

Camera Roll - Gallery
Camera Roll - Gallery

Další alternativou k výchozí obrázkové galerii může být program QuickPic, který jsme recenzovali před rokem.

Jakou aplikaci používáte k prohlížení obrázků na svém telefonu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)