Galaxy Note 7 nepřišel s Nugátem. Je to dobrá, nebo špatná zpráva?

galaxy_note_7_marshmallow_ico

V úterý představila společnost Samsung svou vlajkovou loď pro druhé pololetí roku 2016: Galaxy Note 7. Jedním z parametrů, na který byli zájemci jistě zvědavi, byla verze operačního systému, s níž půjde tento model na pulty prodejen. Důvodem zvýšené pozornosti bylo také oznámení největšího jihokorejského rivala – společnosti LG – která hodlá za měsíc představit model V20 již s Androidem 7.0 Nougat. Bez ohledu na to, kolik a jak zásadních novinek Nugát nakonec přinese, je nesporným faktem, že se poslední verze bude v propagačních materiálech vyjímat lépe než rok starý Marshmallow.

Nyní již víme, že první kousky Samsungu Galaxy Note 7 půjdou do prodeje s Androidem 6.0.1 Marshmallow, což je přinejmenším ještě na několik dnů poslední stabilní verze tohoto OS. Samsung si na první pohled vybral pro představení své novinky přelomový moment, kdy se blíží konec éry Androidu Marshmallow a s ním i představení finálního Nugátu, které by mělo proběhnout v následujících týdnech (pravděpodobně do konce srpna).

V momentě, kdy se Note 7 začne prodávat, už v podstatě bude nabízet “starou verzi Androidu.” To může být celkem dobrá munice pro soupeře, kteří rádi a ochotně poukáží na to, že právě oni už dnes nabízejí “to nejnovější, co můžete mít.” Ostatně v dosavadním promování modelu V20 tato informace zaznívá velmi silně. Zkusme se ale podívat z pohledu zákazníka. Opravdu pro něj bude verze systému tak zásadním faktorem při rozhodování? Ano, i ne.

Čtyři barevné varianty nového modelu Čtyři barevné varianty nového modelu

Mnohé novinky již Galaxy Note 7 má

Jednou ze zásadních novinek Androidu 7.0 Nougat má být možnost práce ve více oknech respektive s více aplikacemi na jedné obrazovce. “Multi-window” je určitě zajímavá a užitečná funkce, nicméně neměli bychom zapomenout na fakt, že Samsung ji nabízí (ve vlastním provedení) od modelu Note 2, tedy od roku 2012. Je pravda, že implementace této funkce v podání Samsung funguje s mnohem menším počtem aplikací, ale na druhou stranu také těží z možnosti libovolného tvaru/velikosti okna.

Podporu práce ve více oknech měl už Samsung Galaxy Note 2 Podporu práce ve více oknech měl už Samsung Galaxy Note 2

Škálování rozlišení displeje je další “vychytávka,” kterou Android 7.0 může zaujmout zákazníky, kteří ocení možnost mít na obrazovce více informací. Neměli bychom ale zapomínat, že něco podobného Jihokorejci představili krátce po představení modelu Galaxy S7.

Spotřebitele z řad hráčů bude možná zajímat nové grafické API Vulkan, jež by mělo poskytnout vyšší rychlost, lepší herní výkon a nižší zátěž baterie. Toto aplikační rozhraní ale Samsung implementoval už do letošních modelů s Androidem 6.0 Marshmallow. Jako určitý handicap může působit chybějící podpora platformy virtuální reality Daydream od Googlu. Samsung má však vlastní ekosystém Gear VR. Majitelé Galaxy Note 7 mají tedy v tomto segmentu z čeho vybírat.

Samsung má vlastní platformu pro virtuální realitu Samsung má vlastní platformu pro virtuální realitu

Dalším argumentem ve prospěch Androidu 7.0 Nougat proti Marshmallow může být vyšší bezpečnost, na které vyhledávací gigant hodně zapracoval. Samsung ale u svých špičkových modelů na zabezpečení rozhodně nekašle a pravidelně každý měsíc vydává pro všechny aktuální verze operačního systému bezpečnostní záplaty. Veškeré možné díry a nedostatky tak mají zalepeny nejen letošní modely Galaxy S7, ale i loňské Galaxy S6. Celkem logicky tak můžeme předpokládat, že podobné podpory ze strany výrobce se dočká také Note 7.

Některé funkce však budou majitelé muset oželet

Samozřejmě bychom neměli vše pomyslně natírat jen virtuální růžovou barvou. Android 7.0 určitě přináší řadu důležitých změn v systému, které Marshmallow prostě nemá. Jmenujme třeba podporu funkcí Java 8, aktualizace systému na pozadí (“seamless OTA”), nebo třeba… …ano, aktualizované emotikony! ;-) Zapomenout bychom neměli ani vylepšený režim úspory přenesených dat (“Data Saver”) či vylepšené (a hodně návykové) notifikace. Na tyto novinky si novopečení majitelé Samsungu Galaxy Note 7 budou muset nějaký ten čas přeci jen počkat. Přesto můžeme konstatovat, že mnohé z novinek Androidu 7.0 má Samsung už dlouho zapracované ve svém firmwaru.

Jak jsme již naznačovali výše, konkurenti budou chtít optickou nevýhodu Androidu 6.0.1 Marshmallow využít ve svůj prospěch. LG nastoupí se svým modelem V20, HTC by mělo přijít s letošními Nexusy a dokonce i ještě letos očekávaný Huawei Mate nejspíš přijde s nadstavbou EMUI 5, postavenou na Nugátu.

Nejnovější Samsung by se na evropský trh měl dostat v průběhu září. Jistě bude zajímavé sledovat, jak pružně jeho výrobce zareaguje na rostoucí tlak konkurence a vydá aktualizaci na Android 7.0. Každopádně můžeme s klidným svědomím konstatovat, že absence Nugátu na Note 7 není zase tak špatnou zprávou, jak se možná na první pohled zdálo.

Zdroj: androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)