Víme, jak Google vylepšil aplikaci Fotoaparát 3.0 v novém Androidu

fotoaparat_google_30

Pravděpodobně za dva týdny (konkrétně se mluví o 29. září) by měl Google představit nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Android 6.0 Marshmallow, dva telefony Nexus – jeden od LG, druhý od Huawei – a možná i další překvapení. S blížícím se termínem odhalení se tradičně stává, že nějaké materiály uniknou předčasně, což je také případ teprve připravované aplikace Fotoaparát Google 3.0, kterou získal a rozebral server Android Police. Jak je na této platformě zvykem, nová verze Fotoaparátu bude součástí Androidu 6.0 a o něco později by se měla objevit také v Obchodě Play, kde je v tuto chvíli jako aktuální verze 2.5.

Funkce “Smart Burst”

Testovací verze aplikace Fotoaparát Google ve verzi 2.5 odhalila funkci “Smart Burst” neboli “Inteligentní sekvenční snímání.” Funkce ale do finální verze nepřišla, takže se pravděpodobně jednalo o jednu z počátečních fází testování.. Namísto spoléhání se na destruktivní techniky pro vylepšení obrazu a automatické úpravy se “Smart Burst” zaměřuje na rychlé pořízení více snímků a výběr nejlepšího z nich. Otázkou bylo, co se s fotkami bude dít po výběru nejlepší z nich. Jednou z možností bylo spojení snímků do jedné prezentace.

Funkce Smart Burst zachytí sekvenci snímků Funkce Smart Burst zachytí sekvenci snímků

Balíček aplikace Fotoaparát Google 3.0 naznačuje více – obsahuje totiž řetězec “Check out SmartBurst, a feature that intelligently captures interesting moments and a GIF and a collage. To activate, hold down the capture button in the rear-facing camera for as long as you’d like.” V překladu tedy “Vyzkoušejte funkci SmartBurst, která inteligentně zachytí zajímavé momenty do GIFu a koláže. Chcete-li funkci aktivovat, stiskněte a držte tlačítko pro pořizování snímků.”

Fotoaparát Google 3.0 přinese funkci Smart Burst Fotoaparát Google 3.0 přinese funkci Smart Burst

Co tedy můžeme usuzovat z výše uvedeného? Nejdůležitější informací jsou pokyny pro použití a jasný seznam toho, co funkce produkuje. Jako na většině fotoaparátů a aplikací s touto funkcí slouží k zachycení série obrázků dlouhé podržení tlačítka spouště. Fotoaparát Google 3.0 tedy pořizuje jeden snímek za druhým, dokud uživatel tlačítko neuvolní, nebo dokud nedojde prostor v úložišti. Nejlepší snímky budou následně uloženy, zatímco ty méně povedené aplikace smaže, nebo je možná poskytne uživateli ke kontrole. Část obrázků bude pak vybrána pro vytvoření koláže a/nebo animovaného GIFu.

Fotoaparát Google 3.0 zvládne i animované GIFy Fotoaparát Google 3.0 zvládne i animované GIFy

Popisek také odkazuje na použití hlavního fotoaparátu zařízení, z čehož se dá dedukovat, že funkce “Smart Burst” nebude k dispozici pro foťák na čelní straně telefonu či tabletu. Záplava animovaných “selfíček” nás tedy přinejmenším zatím nečeká, ačkoli část uživatelské obce by jistě takovou funkci využila.

Další informace ve zdrojovém kódu aplikace Fotoaparát Google 3.0 pak odkazují na přítomnost integrovaného prohlížeče “Burst Viewer,” nicméně nedá se soudit, jaké obrázky v něm budou zobrazovány.

Funkce “Creations”

Další novou funkcí mají být “Creations”, tedy “vytváření,” “výtvory” či “tvorba.” V terminologii Googlu se toto slovo neobjevuje poprvé – k vidění je například na webových stránkách Fotografií Google v sekci Asistent, kde je v angličtině stránka “Unsaved Creations.”

Z výše uvedeného již víme, že funkce “Smart Burst” bude vytvářet koláže či animované GIFy. Můžeme předpokládat, že provedení bude podobné, jak ho mohou znát uživatelé aplikace Fotky Google z funkce automatického vylepšování. Samozřejmě je otázkou, proč by stejné funkce přidával vyhledávací gigant i do samotné aplikace Fotoaparát Google 3.0. Možná proto, že dokáže s větším počtem pořízených snímků vykouzlit ještě zajímavější kreace.

Koláže a animace rozhodně nejsou žádnými převratnými novinkami, nicméně dle dalších řetězců v kódu by funkce “Creations” by mohla přinést například sestavení snímku skupiny, kde se všichni usmívají a dívají do objektivu (“Group Smiles”), nebo funkci “Photo Booth.” Detekce úsměvu byla již součástí Fotoaparátu Google ve verzi 2.5 a pod označením “Photo Booth” si můžeme představit koláž, sestávající ze čtyř snímků, jak je produkují i nám dobře známé “foto-budky.”

V nastavení půjde nové funkce vypnout

Pokud by vás automaticky generované výtvory aplikace nenaplňovaly nadšením, vězte, že je bude možné v nastavení aplikace Fotoaparát Google 3.0 zakázat. To přijde vhod například tehdy, když máte málo místa v interním úložišti, nebo se snažíte šetřit baterii.

Shrnutí: co přinese Fotoaparát Google 3.0?

Prozatím se většina novinek až nápadně podobá tomu, co jsme už u Googlu viděli. Dá se předpokládat, že funkce “Smart Burst” přinese lepší výsledky než Fotky Google, protože může pracovat s více za sebou rychle pořízenými snímky. Jistě se tak dočkáme obrázků s více úsměvy, méně mrknutími a možná díky tomu zachytíme několik přirozených momentek. Určitě to ale nejsou novinky, ze kterých by si běžný uživatel takzvaně “sedl na zadek.” Dovolíme si dokonce trochu skepticky tvrdit, že z výše jmenovaných nových funkcí aplikace Fotoaparát Google 3.0 kromě nadšenců nikdo nevyužije.

Uvědomme si ale, že Google se vydal tímto směrem již před více než dvěma roky a to, co vidíme, je dost možná jen špičkou obrovského ledovce. V oblasti zpracování obrazu má Google velký potenciál a nové funkce jsou jen začátkem toho, co může Fotoaparát Google umět v budoucnu.

Zdroje: Android Police, Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)