Fotky Google 1.25 dokážou zablokovat připojování k albům

Google Photos 3.0

Ve čtvrtek vyšla nová verze aplikace Fotky Google 1.25. Asi nejzajímavější novinkou je možnost zablokovat vybraným uživatelům přístup ke sdíleným albům. Dále přesunuje do postranní nabídky položku pro smazání obrázků, jež jsou zálohovány v cloudu. Rozbor zdrojových kódů pak odhalil chystanou stabilizaci videa.

Blokování uživatelů ve sdílených albech

Pokud jste někdy ve Fotkách Google sdíleli nějaké album, možná jste narazili na problémy s připojenými návštěvníky. Nyní dostává majitel alba alespoň základní nástroj, jak zabránit připojeným uživatelům v nežádoucím jednání. Tím nástrojem je možnost zablokovat uživatele, který se albu připojil.

K tomuto úkolu stačí, aby se uživatel – “narušitel” připojil k albu. Vy pak jako správce a majitel jednoduše klepnete na jeho profilový obrázek, nebo zvolíte cestu přes položku Možnosti sdílení v kontextové nabídce. Na konci seznamu najdete nově přehled připojených uživatelů a z něj můžete volbou Zablokovat uživatele dotyčného zablokovat.

Uvolnění místa

Fotky Google přinášejí snadno použitelné a pohodlné cloudové úložiště pro fotky a videa. Koncem loňského roku získala aplikace pro Android šikovnou “vychytávku”: možnost smazat lokálně uložené soubory poté, co byly úspěšně zálohovány na servery Google. Uživatelé však tuto možnost jen málokdy našli – byla schovaná v nastavení aplikace. Proto byla v aplikaci Fotky Google 1.25 nově přesunuta více na oči – konkrétně do postranní nabídky. Kromě nového umístění se nic dalšího v tomto směru nezměnilo. Snad budou tuto praktickou funkci uživatelé používat častěji než dosud.

Stabilizace videa

Rozbor zdrojových kódů, který tradičně provedli redaktoři serveru Android Police, odhalil jednu z připravovaných novinek. Oceníte ji především tehdy, pokud se vám při natáčení videí mobilem klepe ruka, a váš telefon nedisponuje optickou stabilizací obrazu. Některé aplikace fotoaparátu a obrazové editory také nabízejí maličko jinou techniku pro eliminaci otřesů. Obvykle se nazývá elektronická (nebo digitální) stabilizace obrazu (EIS). Tato metoda zahrnuje oříznutí několika bodů od okrajů obrazu a při trhaném pohybu díky nim vytváří efekt pomalého/postupného posouvání. Výsledky sice nejsou dokonalé, ale určitě jsou lepší než sledovat něco, co vypadá jako záběry z hororu Blair Witch.

Ze zdrojových kódů, konkrétně ze dvou řetězců Stabilize (Stabilizovat) a Stabilize video (Stabilizace videa), to vypadá, že Fotky Google budou někdy v budoucnosti nabízet svou vlastní stabilizační funkci.

Nezodpovězenou otázkou je, jak tato funkce bude integrována do rozhraní – zda ke zpracování stabilizace dojde na serverech Google nebo lokálně v telefonu. Výkon potřebný pro zpracování tohoto typu operace není nijak zvlášť ohromující, ale pokud se někdo pokusí stabilizovat poměrně dlouhé video na slabším procesoru, mohl by muset hledat nabíječku dříve, než je obvyklé.

Kde stáhnout Fotky Google 1.25?

Aktualizace by měla dorazit v nejbližších hodinách až dnech tradiční formou OTA. Pokud nechcete čekat, můžete si stáhnout instalační balíček ze serveru APK Mirror, který je určen pro Android 4.0 a vyšší a je velký necelých 28 MB.

Balíček APK je podepsán Googlem a aktualizuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že soubor je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním v žádném případě manipulováno. K jeho instalaci však budete muset v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran.

[appbox googleplay com.google.android.apps.photos]

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)