Facebook sbírá data o hovorech i SMS. Nejde ale o nic nového

facebook sbira data hovory sms

Mark Zuckerberg nebude vzpomínat na jaro 2018 v dobrém. Po skandálu s Cambdridge Analytica, kdy tato společnost shromáždila data 50 milionů uživatelů a použila je k ovlivňování voleb, je nyní Facebook pod mnohem větším drobnohledem. O tom jsme se mohli přesvědčit o víkendu, kdy se začala šířit informace o tom, že Facebook sbírá data o hovorech i SMS.

Sbírá Facebook data o hovorech i SMS? Ano, ale…

O víkendu jste mohli vidět mnoho zpráv o tom, že Facebook sbírá data o hovorech i SMS na Android telefonech. A to už několik let. Společnost údajně měla využívat mezery v oprávnění z Androidu 4.1. Kdy mohly aplikace automaticky požadovat přístup k volání a SMS. Díky tomu tak měl Facebook shromažďovat a ukládat metadata spojená s každou aplikací, která měla přístup k SMS či volání.

V nastavení Facebooku existuje úplně dole možnost stáhnutí si souboru se svými daty z této sociální sítě. A právě v těchto datech se můžou objevit i informace ohledně hovorů a SMS. Samotný obsah zpráv či hovorů se neukazuje.

Vypadalo to, že je na světě další problém, jenže Facebook vydal oficiální prohlášení a vše je trochu jinak. Ve skutečnosti není na vině aplikace Facebook, ale jde o Facebook Lite a Messenger. Zároveň se také nezneužívá mezera ze starší verze Androidu, ale každý uživatel s oprávněními souhlasil. Určitě si vybavujete při prvním spuštění Messengeru, že vám nabídl možnost stát se výchozí aplikací pro SMS.

Takže ve výsledku nejde o nic “nového”. Dá se ale očekávat, že v budoucích dnech a týdnech se objeví další podobné zprávy ohledně bezpečnosti soukromí. Tomuto tématu jsme se věnovali i v samostatném článku “Co vše o nás Facebook ví a jak fungují jeho reklamy?

[appbox googleplay com.facebook.katana]

Věděli jste o tom, že Facebook sbírá data o hovorech a SMS?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

6 skrytých funkcí Facebook Messenger

6 skrytých funkcí Facebook Messenger #1

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (4)