Facebook optimalizuje spotřebu své aplikace v tajné laboratoři

facebook_tajna_laborator_ico

Pokud si pročtete několik hodnocení a recenzí mobilní aplikace Facebook, takřka jistě narazíte na kritiku příliš vysokého podílu na celkové spotřebě baterie. Nejedná se jen o subjektivní dojem několika uživatelů – tuto skutečnost potvrdila i studie společnosti AVG Technologies. V kategorii „největší spotřeba baterie“ skončil Facebook na třetím místě, v kritériu „největší dopad na celkový výkon“ dokonce na prvním.

Na první pohled by se mohlo zdát, že provozovatele největší sociální sítě tento problém netrápí. Opak je však pravdou, jak ukázala návštěva datového centra Facebooku v oregonském městě Prineville. V tomto místě sídlí výzkumná laboratoř Mobile Device Lab, zaměřující se na testování běhu aplikace na různých mobilních zařízeních. Součástí je šedesát serverových racků, ve kterých je umístěno vždy 32 telefonů. Celkem jde tedy o bezmála dva tisíce zařízení. Na každém běží jedna z několika mobilních aplikací Facebooku.

Datové centrum sociální sítě Facebook v Prineville Datové centrum sociální sítě Facebook v Prineville

Testování probíhá jak na všech typech iPhonů, tak také na řadě zařízení s Androidem, zaměřuje se však především na starší modely. Pomocí speciálního hardwaru je každý přístroj monitorován a výzkumníci mohou sledovat, jak změny v aplikaci – bez ohledu na to, jak jsou malé či velké – mají vliv na výkon a životnost baterií daného zařízení. Je to skoro až absurdní představa, nicméně provozovatel největší sociální sítě na světě by měl dbát o spokojenost svých klientů.

Facebook testuje každou změnu

Facebook používá více než 1,65 miliardy uživatelů po celém světě, kteří k návštěvě a konzumaci obsahu používají tisíce typů různých zařízení, mobilních operačních systémů a typů síťových připojení. Koncepce testování začala jako program s názvem CT-Scan. Tato služba, vyvinutá interně v loňském roce, testovala všechny změny aplikací za účelem zjistit, jaký vliv mají Facebook, Messenger a Instagram. Jakýkoli nový kód podléhá zkoumání, zda má či nemá negativní dopad na to, jak aplikace využívá paměť telefonu, jak rychle mohou uživatelé procházet obsah a na spotřebu baterie.

Po několika dalších vylepšeních byl zkonstruován „slatwall“ a v březnu 2015 byla laboratoř přesunuta do datového centra v Prineville. Každá skříň má svou vlastní síť Wi-Fi, telefony jsou snímány kamerami, které nahrávají aktivitu na obrazovce a poskytují vývojářům přehled o tom, co se děje s každým novým sestavením aplikace.

Facebook dodává, že má v plánu rozšířit obsazení racků na 64 zařízení (oproti stávajícím 32) a zahájit testy telefonů s většími obrazovkami (phabletů). Kromě toho plánuje otevřít plány racků (z hlediska hardwaru i softwaru) používaných k testování zařízení jako součást Open Compute Projectu, aby svůj software mohl na starších zařízeních otestovat každý.

Zdroje: phandroid.com, theverge.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)