F-Droid: Svět aplikací mimo Obchod Play

F-droid-1

Dnes si představíme aplikaci F-Droid, kterou v Obchodě Play nenajdete. Nenajdete ji tam, protože se jedná o konkurenční platformu, z níž si můžete zdarma stahovat hry a aplikace. Všechno je zcela zdarma, jedná se totiž o dobrovolný nevýdělečný projekt založený společností F-Droid Limited roce 2010 v New Yorkshire v Anglii.

Sami tvůrci popisují své dílo jako robota s vášní pro bezplatný a Open Source software pro Android. Na svých webových stránkách nabádají návštěvníky, aby své připomínky posílali tvůrcům za účelem lepšího chodu aplikace. Pomoct můžete i finančním příspěvkem, platit můžete klidně v bitcoinech, vytvářením nových aplikací, překládáním prostředí do jiných jazyků nebo se zapojit do rozvojového programu.

F-Droid: menší Obchod Play

Zatím se jedná o nevelký projekt, ve fóru je registrováno 80 000 uživatelů. V samotném obchodě je přítomno 1700 aplikací -pro srovnání, Obchod Play jich obsahuje 1,43 milionu. To je přibližně 850× více.

Dělení do sekcí

Samotná aplikace jde stáhnout z oficiálních webových stránek projektu. Apk soubor zabírá 4,13 MB, samotná aplikace 21,6 MB. Po otevření aplikace se vám v horní části zobrazí tři sekce (Dostupné, Nainstalováno a Aktualizace), mezi nimiž se lze pohybovat posouváním doprava či doleva. V sekci Dostupné se vám objeví veškeré aplikace z obchodu. Pomocí lišty nacházející se pod názvy sekcí si můžete nechat zobrazit aplikace spadající do jednotlivých kategorií.

Hlavně pro techniky

Aplikace z obchodu osloví hlavně technické hračičky, ale obecně se tam nachází hlavně aplikace obsahující funkce pro usnadnění ovládání telefonu. Uživatelům by se mohl líbit 16-Bit Clock Widget, jenž 4×4 tabulkou rozdělí den na 16 bitů (65 536 částí), kde každá část označuje jednu sekundu tohoto widgetu, jež odpovídá 1,318359375 reálné sekundě. Pokud byste hledali něco využitelnějšího, můžete si vybrat z několika sport trackerů, služeb hledajících mrtvé pixely nebo nástrojů pro správu Wi-Fi.

Nejedná se o plnohodnotnou náhradu Obchodu Play, ale její syrovější doplnění, jež přináší aplikace od obyčejnějších vývojářů. Zajímavostí je i minimální přítomnost her, hlavně náročných 3D, na které se skupina využívající tento obchod nesoustředí. Celé prostředí je přeložené do češtiny, ale popis jednotlivých aplikací ne. Znalost angličtiny je velkou výhodou, ale není zcela nutná.

Jaromír Šolc
O Autorovi - Jaromír Šolc

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)